Mokslininkai nustatė, kad ilgalaikis tam tikrų progestageninių vaistų vartojimas yra susijęs su didesne meningiomų – navikų (paprastai nevėžinių), kurie susiformuoja aplink smegenis esančiuose audiniuose, – rizika.
Tačiau, nors meningiomos rizika buvo didesnė moterims, vartojusioms šiuos vaistus ilgiau nei metus, vienas iš pirmaujančių ekspertų teigė, kad ši išvada neturėtų kelti nerimo buvusioms ar esamoms jų vartotojoms, nes padidėjusi rizika išlieka „labai maža“.
Augliai paprastai nėra vėžiniai
Progestagenai yra panašūs į natūralų hormoną progesteroną. Jie vartojami kontraceptikuose, ginekologinėms ligoms, tokioms kaip endometriozė ir policistinių kiaušidžių sindromas, gydyti, taip pat pakaitinėje hormonų terapijoje, kuri taikoma menopauzės metu, skelbia portalas „The Guardian“.
Jau žinoma, kad kelios didelės progestagenų dozės didina meningiomos riziką, tačiau naujausiame BMJ žurnale paskelbtame tyrime Prancūzijos nacionalinės vaistų ir sveikatos produktų saugos agentūros mokslininkai ištyrė aštuonias dažniau vartojamas šio hormono formas.
Dauguma meningiomų paprastai nėra vėžinės ir auga lėtai, tačiau dėl to, kad jos gali spausti smegenis, jas dažnai reikia šalinti chirurginiu būdu. Navikai retai kada kelia pavojų gyvybei, tačiau operacija kelia pavojų, ypač šalia naviko esančioms smegenų struktūroms, kurios kartais gali būti pažeistos.
Kontraceptikų vartojimas gali privesti prie sudėtingos operacijos
Remdamiesi Prancūzijos nacionalinės sveikatos priežiūros sistemos duomenimis, tyrėjai nustatė, kad 2009–2018 m. daugiau nei 18 tūkst. moterų, kurių amžiaus vidurkis – 58 metai, buvo atlikta intrakranijinių meningiomų šalinimo operacija. Palyginę kiekvieną atvejį su penkiomis sveikomis, tarpusavyje suderintomis kontrolinėmis grupėmis, mokslininkai nustatė, kad ilgalaikis trijų progestagenų vartojimas, t. y. ilgiau nei 12 mėnesių, buvo susijęs su didesne meningiomos, kurią reikėjo operuoti, rizika.
Vartojant geriamąsias tabletes – medrogestoną ir promegestoną – rizika susirgti meningioma buvo atitinkamai 4,1 ir 2,7 karto didesnė, o medroksiprogesterono acetatą – kontraceptines injekcijas, parduodamos kaip Depo-Provera, – rizika buvo 5,6 karto didesnė.
Kadangi tyrimas yra stebimasis, negalima įrodyti, kad hormonai sukelia navikus. Progesterono, didrogesterono ar plačiai naudojamų hormoninių intrauterininių sistemų atveju padidėjusios rizikos nenustatyta.
Gamintojai žino apie šią riziką
„Pfizer“, „Depo-Porvera“ gamintoja, pareiškime teigė: „Mes žinome apie šią galimą riziką, susijusią su ilgalaikiu progestagenų vartojimu, ir, bendradarbiaudami su reguliavimo institucijomis, šiuo metu atnaujiname produktų etiketes ir pacientams skirtus informacinius lapelius“.
Mokslininkai ragina atlikti daugiau hormonų, ypač injekcinio medroksiprogesterono acetato, saugumo tyrimų. Jungtinėje Karalystėje ir likusioje Europos dalyje šios injekcijos naudojamos retai, tačiau pasaulyje jas gauna apie 74 mln. moterų, o tai reiškia, kad „su jomis susijusių meningiomų skaičius gali būti potencialiai didelis“, rašo jie.
Profesorius Paulas Pharoahas, vėžio epidemiologas, 20 metų dirbęs Kembridžo universitete ir tyrinėjęs su hormonais susijusį vėžį, o paskui įkūręs laboratoriją Cedars-Sinai ligoninėje Kalifornijoje, teigė, kad yra daug įvairių progestagenų rūšių, o Jungtinėje Karalystėje dažniausiai vartojami su meningiomomis nesusiję progestagenai.
„Moterims, vartojančioms dažniausiai naudojamas kontraceptines tabletes ar pakaitinę hormonų terapiją, meningiomos rizika nėra padidėjusi, – sakė P. Pharoahas, nedalyvavęs Prancūzijos tyrime. – Svarbu, kad moterys nenutrauktų kontraceptinių tablečių vartojimo nepasitarusios su gydytoju“.
Nereikia nerimauti?
Remiantis Jungtinės Karalystės vėžio duomenų registrų duomenimis, manoma, kad maždaug keturioms iš tūkstančio 30-mečių moterų iki 80 metų amžiaus išsivystys meningioma. Jei ilgiau nei metus vartojant medroksiprogesterono acetatą rizika padidėja maždaug penkis kartus, kaip teigiama BMJ tyrime, šis skaičius padidėtų iki 20 iš tūkstančio.
„Meningiomos rizika yra labai maža, – sakė P. Pharoahas. – Jei šiuo metu dėl ilgalaikio veikimo švirkščiamųjų kontraceptikų privalumų vartočiau „Depo-Provera“, tai daryčiau ir toliau. Trumpai tariant, dabartinėms ar ankstesnėms „Depo-Provera“ vartotojoms nereikia nerimauti dėl meningiomos rizikos, kuri išties yra labai maža“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!