• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusai šeštadienį atsisveikina su paskutiniu Sovietų Sąjungos lyderiu Michailu Gorbačiovu, bet laidotuvių ceremonijoje Maskvoje, surengtoje be didelių fanfarų, nedalyvauja prezidentas Vladimiras Putinas.

Rusai šeštadienį atsisveikina su paskutiniu Sovietų Sąjungos lyderiu Michailu Gorbačiovu, bet laidotuvių ceremonijoje Maskvoje, surengtoje be didelių fanfarų, nedalyvauja prezidentas Vladimiras Putinas.

REKLAMA

Šimtai žmonių laukė eilėje, kad galėtų tylomis praeiti pro M. Gorbačiovo karstą Maskvos Sąjungų namų Kolonų salėje, kur istoriškai buvo šarvojami aukšto rango pareigūnai, įskaitant 1953 metais mirusį Josifą Staliną. Prie atviro karsto budėjo garbės sargyba.

M. Gorbačiovas mirė antradienį, būdamas 91 metų amžiaus, po „sunkios ir ilgos ligos“, paskelbė ligoninė, kurioje jis buvo gydomas.

Sovietų Sąjungos komunistų partijos generaliniu sekretoriumi M. Gorbačiovas dirbo nuo 1985 iki 1991 metų. Rusijoje daug kas kaltina jį dėl Sovietų Sąjungos subyrėjimo, paskesnio ekonominio chaoso ir įtakos pasaulyje praradimo.

REKLAMA
REKLAMA

Vakaruose jis tikriausiai bus atsimenamas kaip žmogus, prisidėjęs prie santykių tarp SSRS ir JAV atšilimo; jo nuopelnais laikomos ir pradėtos demokratinės reformos.

REKLAMA

Tačiau jis nesiėmė ryžtingiau modernizuoti sąstingio apimtos valstybinės ekonomikos ir išlaikė griežtą politinės santvarkos kontrolę, o Lietuvoje bus prisimenamas kaip jėga malšinęs šalies nepriklausomybės siekius.

Kelis pastaruosius dešimtmečius M. Gorbačiovas beveik nedalyvavo politikoje, o jo mirtis buvo menkai paminėta Rusijos valdžios sluoksniuose.

Rusijos valstybinė televizija ketvirtadienį parodė, kaip V. Putinas didelėje tuščioje ligoninės salėje padėjo raudonų rožių puokštę prie atviro M. Gorbačiovo karsto ir tylos minute pagerbė mirusįjį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Kremlius paskelbė, kad V. Putinas šeštadienį dėl savo „darbo grafiko“ laidotuvėse nedalyvaus.

Per ceremoniją nesimatė ir daugelio kitų Rusijos pareigūnų. Prie velionio karsto sėdėjo M. Gorbačiovo duktė Irina Virganskaja ir kiti šeimos nariai.

Atvyksta V. Orbanas

Vėliau šeštadienį M. Gorbačiovas bus palaidotas Maskvos prestižinėse Novodevičės kapinėse šalia 1999 metais nuo vėžio mirusios jo sutuoktinės Raisos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu metu, kai Rusiją stengiamasi izoliuoti dėl jos karo Ukrainoje, vienintelis svarbus užsienio pareigūnas, paskelbęs apie savo dalyvavimą laidotuvėse, yra Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.

Prieš karą Ukrainoje V. Orbanas palaikė itin draugiškus santykius su V. Putinu, o Vengrija yra vienintelė Europos šalis, nuo karo pradžios padidinusi gamtinių dujų importą iš Rusijos.

Tačiau Kremlius paskelbė, kad V. Orbanas šios kelionės metu neplanuoja susitikti su V. Putinu.

M. Gorbačiovui mirus Vakarų sostinės reiškė užuojautą. Berlyne šeštadienį vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, taip prisimenant žmogų, sulaikiusį sovietų kariuomenę 1989-aisiais griuvus Berlyno sienai. 1990-aisiais M. Gorbačiovui už pastangas nutraukiant Šaltąjį karą buvo paskirta Nobelio taikos premija.

REKLAMA

V. Putinas, kuris Sovietų Sąjungos subyrėjimą yra pavadinęs didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa, per daugiau kaip 20 savo valdymo metų siekė naikinti M. Gorbačiovo palikimą.

M. Gorbačiovo įpėdiniui Borisui Jelcinui, kuris tapo pirmuoju šiuolaikinės Rusijos prezidentu ir vadovavo šaliai per skausmingą pereigą prie rinkos ekonomikos, 2007-aisiais buvo surengtos valstybinės laidotuvės, šalyje buvo paskelbta gedulo diena.

B. Jelcino laidotuvėse dalyvavo ir V. Putinas, ir M. Gorbačiovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų