• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę „gėdingai“ Maskvoje pasirodęs Europos diplomatijos vadas Josepas Borrellis sulaukė naujų rūpesčių. Nepaisant savaitgalį išsakytos kritikos Rusijai ir neformalaus „atsiprašymo“, jo svarbiausiame užsienio politikos poste nebenori matyti dešimtys europarlamentarų.

Praėjusią savaitę „gėdingai“ Maskvoje pasirodęs Europos diplomatijos vadas Josepas Borrellis sulaukė naujų rūpesčių. Nepaisant savaitgalį išsakytos kritikos Rusijai ir neformalaus „atsiprašymo“, jo svarbiausiame užsienio politikos poste nebenori matyti dešimtys europarlamentarų.

REKLAMA

Estų atstovas Europos parlamente Riho Terras pirmadienį kreipsis į Europos Komisijos prezidentę Ursulą von der Leyen dėl J. Borrellio nušalinimo iš vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai posto. „Jeigu jis pats iki tol neatsistatydins“, – pažymėjo estų politikas.

Buvęs kariškis R. Terras jau savaitgalį pradėjo rinkti Europos parlamento narių parašus savo siūlymui. „Šiuo metu jau daugiau nei 20 šalininkų, įskaitant labai svarbius žmones“, – pažymėjo jis „Poostimes“ sekmadienio vakarą. 

R. Terras perspėjo, kad „tai didelis politinis žaidimas“, o jis yra „tik naujokas joje“. Politikas pirmą sykį į Europos parlamentą buvo išrinktas 2020-aisiais. „Aš tikiuosi, kad prie šio laiško prisijungs tie, kas turi sąžinės ir kas supranta, kad J. Borrellio vizitas į Maskvą buvo labai didele klaida ir visiška Europos diplomatijos nesėkme“, – pareiškė R. Terras. 

REKLAMA
REKLAMA

Politinis antausis vizito metu

Europos analitikai Rusijos klausimais po J. Borrellio vizito pademonstravo išskirtinę vienybę – politiko bandymas ištiesti draugystės ranką Kremliui virto gėdinga nesėkme, rašoma BBC. 

REKLAMA

Kritikų teigimu, vizitą tuo metu, kai Europa svarsto naujų sankcijų galimybes, ir tai, kaip J. Borrellis pasirodė Maskvoje, galima vadinti katastrofiška nesėkme.

„Iš esmės tai J. Borrellio pasirodymas buvo katastrofiškas. Jis pripažino, kad ES nesiėmė jokių priemonių dėl galimų sankcijų Rusijos atžvilgiu A. Navalno klausimu. Tuomet J. Borrellis, buvęs Ispanijos užsienio reikalų ministras, stovėjo ir tylėjo pusiau šypsodamasis, kol S. Lavrovas baigiamojoje kalboje barė ES, vadindamas ją „nepatikima partnere“, – rašoma „Politico“. 

REKLAMA
REKLAMA

Latvių europarlamentarė, buvusi šios šalies užsienio reikalų ministrė Sandra Kalniete apie savo kolegos vizitą į Maskvą atsiliepė itin kritiškai. „Pasirodyti spaudos konferencijoje kartu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu tuo metu, kuomet pagrindinis opozicijos politikas Aleksejus Navalnas ir vėl yra teisiamas dėl politinių motyvų, nepadeda jo bylai. Tai – antausis visiems, kas gina demokratiją“, – pareiškė ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žymus politologas ir ekspertas Rusijos klausimais Markas Galeotti savo publikacijoje „Spectator“ priminė, kad daugelis ragino J. Borrellį atšaukti vizitą. Pasak eksperto, politikas veltui neatsižvelgė į šiuos siūlymus. „Tai buvo aukščiausio lygio blogiausios Europos Sąjungos diplomatijos pavyzdys. Abejotinas J. Borrelio vizitas į Maskvą tapo triumfu. Tiesa, deja, rusų triumfu“, – rašė M. Galeotti.

REKLAMA

M. Galeotti, kaip ir daugelis kitų pastebėjo, kad J. Borrellis nebandė susitikti nei su A. Navalnu, nei su jo šalininkais, taip pradžiugindamas Kremliaus atstovus. Maža to, mainais į tai iš S. Lavrovo jis išgirdo kaltinimus „nepatikimumu“, o paties vizito metu dar iš socialinių tinklų sužinojo apie iš Rusijos išsiunčiamus protesto akcijose Maskvoje dalyvavus Europos šalių diplomatus.

Pasak eksperto, Rusija galimai nenori pyktis su J. Bideno administracija ir „lįsti į muštynes su JAV“, tačiau nori kaip nors parodyti, kad jos negalima gąsdinti. Todėl buvo pasirinktas „pats pasisiūlęs“ J. Borrellis ir ES.

REKLAMA

Primename, kad šeštadienį vykusio susitikimo metu J. Borrellis akcentavo „būtinybę tęsti dialogą su Maskva“. Politikas aptakiai užsiminė apie „pagarbą teritoriniam vientisumui ir suverenitetui, žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms“. Tačiau deklaratyvius pranešimus užgožė aštri S. Lavrovo kritika ES ir paties susitikimo metu paskelbta žinia apie išsiunčiamus Europos šalių diplomatus iš Rusijos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sulaukęs kritikos – atsitraukė

Tiesa, jau sekmadienį J. Borrellis, matyt įvertinęs savo vizito pasekmes, buvo priverstas aiškintis ir keisti toną. Savo žinutė „Twitter“ J. Borrellis pareiškė, kad „vizitas į Rusiją parodė, kad Rusija nesiekia konstruktyvaus dialogo su ES“. Jis taip pat pareiškė, kad dėl to apgailestauja ir kad toks elgesys nulems tam tikras pasekmes. Ar bus imtasi konkrečių sankcijų nebuvo patikslinta. 

REKLAMA

„Agresyviai surežisuota spaudos konferencija ir trijų ES diplomatų išsiuntimas iš šalies mano vizito metu rodo, kad Rusijos valdžia nenorėjo pasinaudoti šia galimybe užmegzti konstruktyvesnį dialogą su ES“, – rašė J. Borrellis, pažymėjęs, kad jo susitikimas su S. Lavrovu išryškino Europos ir Rusijos tolsmą. 

Politiko teigimu, savo vizito ataskaitą ES užsienio reikalų ministrams jis pristatys vasario 22-ąją, o tuomet bus svarstoma dėl  galimų tolimesnių veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų