Analitikai, vertindami J. Prigožino veiksmus Rusijoje, teigė, kad išryškėjusius Kremliaus saugumo trūkumus galėjo lemti nuostoliai, kuriuos rusų kariuomenė patiria kariaudama Ukrainoje.
Tuo metu J. Prigožino maištas gali būti glaudžiai siejamas su Rusijos gynybos ministerijos vadovybės nustatytu terminu, pagal kurį karinių bendrovių, įskaitant ir „Wagner“, kovotojai turėjo pasirašyti sutartis su šalies valdžia.
Pasak ISW analitikų, tai „Wagner“ smogikų vadas vertino kaip „egzistencinę grėsmę savo politiniam ir galimai asmeniniam išsigelbėjimui“. Teigiama, kad dėl šios priežastis J. Prigožinas rizikavo pradėti maištą prieš Rusijos gynybos ministerijos vadovybę tam, kad karinė bendrovė užsitikrintų savo nepriklausomumą.
Tiesa, J. Prigožino sprendimas nutraukti maištą ir nevykdyti susirėmimų Maskvoje, tikėtina, supykdė ne tik daugelį „Wagner“ kovotojų, bet ir šiai karinei bendrovei prijaučiančių ultranacionalistų.
Lukašenka įgyvendins savus tikslus?
ISW analitikai taip pat atkreipia dėmesį, kad pagrindinį vaidmenį, siekiant užmegzti derybas su J. Prigožinu tam, kad galimo karinio perversmo grėsmė Maskvoje būtų sustabdyta, atiteko Baltarusijos autoritariniam lyderiui Aliaksandrui Lukašenkai.
Manoma, kad A. Lukašenkos veiksmai, kurie sumenkino Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino autoritetą, gali nulemti, kad Baltarusijos diktatoriaus vaidmuo politinėje arenoje taps reikšmingesni.
Analitikai įžvelgia, kad A. Lukašenka, pasinaudodamas ginkluoto sukilimo deeskalacija, galimai sieks savų tikslų, pavyzdžiui, bandys atidėti Rusijos ir Baltarusijos sąjunginių valstybių įteisinimą arba neleisti V. Putinui pasitelkti A. Lukašenkos kariuomenės tam, kad kariai būtų išsiųsti kovoti į Ukrainą.
Įspėja apie galimas pasekmes
Analitikai teigė, kad J. Prigožino ir „Wagner“ gali laukti tam tikros pasekmės.
„Jų turi būti, kitaip bus perduota žinia, kad karinės pajėgos gali atvirai mesti iššūkį valstybei, o kiti turi sužinoti, kad Rusijos valstybė iš tiesų turi smurto monopolį šalies viduje“, – tviteryje rašė Samuelis Bendettas, Karinio jūrų laivyno analizės centro tyrėjas.
JAV įsikūrusio Užsienio politikos tyrimų instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis Robas Lee sakė, kad „Wagner“ ir Rusijos kariuomenės bendradarbiavimas gali nukentėti.
„Putinas ir saugumo tarnybos tikriausiai bandys susilpninti „Wagner“ arba pašalinti Prigožiną“, – tviteryje rašė R. Lee.
„Atsižvelgiant į tai, kad „Wagner“ veikia užsienyje, didžiausias šio įvykio poveikis gali būti juntamas Viduriniuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje“, kur „Wagner“ turi daug padalinių.