Pirmadienį Europos Sąjunga, JAV, Didžioji Britanija ir Kanada padidino spaudimą A. Lukašenkai, paskelbdamos koordinuotas sankcijas dešimtims fizinių ir juridinių asmenų. Tai yra atsakas į žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje ir, taip pat, „Ryanair“ keleivinio lėktuvo priverstinį nutupdymą Minske praėjusį mėnesį, siekiant sulaikyti šiuo lėktuvu iš Atėnų į Vilnių skridusius baltarusių opozicijos aktyvistą Ramaną Pratasevičių ir jo draugę.
Antradienį kalbėdamas viename Antrojo pasaulinio karo paminėjimo renginyje 66 metų A. Lukašenka sakė, kad sankcijos yra tęsiamo Vakarų „hibridinio karo“ su jo šalimi dalis.
„Nesitikėjome Vokietijos dalyvavimo šiame kolektyviniame sąmoksle, – sakė jis. – Tų, kurių protėviai per Didįjį Tėvynės karą sunaikino ne tik kas trečią baltarusį, bet ir milijonus dar negimusių vaikų.“
A. Lukašenka taip pat atkreipė dėmesį į „simbolinį“ sankcijų paskelbimo laiką – Vokietijos įsiveržimo į Sovietų Sąjungą 80-ųjų metinių išvakares.
Kreipdamasis į vokiečių užsienio reikalų ministrą Heiko Maasą, kuris pirmadienį ragino skelbti plačias ekonomines sankcijas Baltarusijai, A. Lukašenka pareiškė: „Kas jūs? Atgailaujantis vokietis... ar nacių įpėdinis?“
A. Lukašenka Baltarusiją geležiniu kumščiu valdo nuo 1994 metų ir griežtomis priemonėmis slopino didelius neramumus, krėtusius šalį kelis mėnesius po rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus, po kurių A. Lukašenka valdo šeštą kadenciją, laiko suklastotais.
Baltarusių Užsienio reikalų ministerija anksčiau antradienį taip pat pasmerkė naujas sankcijas, o premjeras Ramanas Haloučenka sakė, kad valdžia svarsto „adekvačias atsakomąsias priemones“.