Netikėti rezultatai užbaigtų aštuonerius metus trukusį nacionalistinės partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) valdymą, per kurį smarkiai pablogėjo santykiai su Europos Sąjunga, o pastarosiomis savaitėmis – ir su karo draskoma Ukraina.
Opozicija, vadovaujama buvusio Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko, sekmadienį įvykusius parlamento rinkimus vadino paskutine galimybe išsaugoti demokratiją.
„Tai niūrių laikų pabaiga“, – vėlai sekmadienį pareiškė D. Tuskas.
Suskaičiavus daugiau kaip 99 proc. balsų paaiškėjo, kad PiS, surinkusi 35,6 proc. balsų, pirmauja, bet neturės daugumos, o D. Tusko Pilietinė koalicija, „Trečiasis kelias“ ir Kairiųjų aljansas kartu surinko 53,5 proc. balsų.
Oficialių rezultatų tikimasi vėliau antradienį.
Liberalios opozicijos atėjimas į valdžią būtų didžiulis politinis pokytis Lenkijoje – priešprieša PiS nacionalistinei, griežtai katalikiškai šalies vizijai.
Rinkimuose dominavo tokie klausimai kaip Rusijos invazija į kaimyninę Ukrainą, migrantai ir moterų teisės, o prie balsadėžių atėjo daugiau kaip 74 proc. rinkėjų.
Interjero dizainerė Aleksandra Metlewicz sakė, kad moterų teisės jai buvo labai svarbios balsuojant.
33-ejų metų moteris išreiškė viltį, kad Lenkija, jos žodžiais, išeis iš viduramžių.
Sostinės Varšuvos, kur nacionalistai tradiciškai sulaukia mažesnio palaikymo, rinkėjams balsavusiųjų apklausos jau atrodė prognozuojančios didelius pokyčius.
20-metė studentė Natalia Szydlik (Natalija Šydlik) taip pat tikėjosi, kad griežti Lenkijos abortų įstatymai bus liberalizuoti, ir sakė turinti didelių vilčių, kad viskas pasikeis.