„Tai tiesioginiai nuostoliai, kuriuos abejų šalių įmonės patiria, nesugebėdamos pristatyti prekių ir įvykdyti sutarčių. Konkrečių skaičių nurodyti negaliu, bet jie siekia dešimtis ir šimtus milijonų dolerių“, – kalbėjo Sz. Waszczynas.
Remdamasis Europos verslo asociacijos tyrimų duomenimis, Sz. Waszczynas užsiminė, kad kiekviena iš 44 Ukrainoje apklaustų Lenkijos bendrovių dėl streiko prie Ukrainos ir Lenkijos sienos patyrė vidutiniškai 700 000 JAV dolerių nuostolių. Šią sumą sudaro tiek tiesioginiai nuostoliai, tiek baudos dėl sutarčių nevykdymo, tai yra nesugebėjimo pristatyti siuntas. Dėl to labiausiai nukentėjo statybų sektorius.
„Negalime pasikliauti, kad kroviniai bus pristatomi reguliariai, todėl kyla grėsmė mūsų santykiams su partneriais. Būtinos garantijos, tačiau, deja, abejose sienos pusėje laukiantys verslininkai jų šiuo metu suteikti negali“, – pastebėjo Sz. Waszczynas.
Tarptautinė Lenkijos verslininkų Ukrainoje asociacija pareiškė viltį, kad šalims netrukus pavyks susitarti ir sienos blokada baigsis iki 2024 m. kovo 28 d. Lenkijos verslininkų nuomone, tai turėtų teigiamos įtakos ir Ukrainos deryboms dėl narystės ES.
„Mes tikimės, kad kitą savaitę įvyksiantis Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikimas padės išspręsti ir abejų šalių vyriausybių nesutarimus. Esu tikras, kad šie veiksmai yra dalis pasirengimo tarpvyriausybinėms konsultacijoms, kurios galiausiai kovo 208 d. ir vėl bus surengtos Varšuvoje. Todėl iki to laiko privalome rasti bendrą šios problemos sprendimą ir susitikti su abejų šalių verslininkais“, – pridūrė Tarptautinės Lenkijos verslininkų Ukrainoje asociacijos valdybos narys Dariuszas Górczyńskis.
Primename, kad lenkų ūkininkai protestus prie sienos su Ukraina rengia nuo 2024 m. vasario 9 d. Protestuotojai reikalauja, kad Lenkija uždraustų žemės ūkio produkcijos importą iš Ukrainos ir pasitrauktų iš žaliojo Europos susitarimo. Per šį laikotarpį įvyko penki incidentai, kurių metu iš geležinkelio vagonų ir sunkvežimių buvo tyčia išpilta Ukrainos žemės ūkio produkcija.