„Manau, kad daugelis lenkų piktinasi, kai mato jaunus ukrainiečių vaikinus viešbučiuose ir kavinėse ir girdi, kiek daug pastangų turime dėti, kad padėtume Ukrainai“, – interviu „Polsat News“ kalbėjo W. Kosiniakas-Kamyszas, rašo „Reuters“.
„Bet kokia parama yra įmanoma“
Ministras taip pat sakė, kad Lenkija jau anksčiau siūlė pagalbą Ukrainai, kad karo prievolininkai grįžtų į savo šalį ir „atliktų savo pilietinę pareigą“.
„Bet kokia parama yra įmanoma“, – sakė W. Kosiniakas-Kamyszas, kalbėdamas apie tai, kaip Lenkija reaguotų, jei Kyjivas paprašytų pagalbos grąžinti namo tuos, kurie gali netekti teisės likti Lenkijoje pasibaigus pasų galiojimo laikui.
Eurostato duomenimis, 2024 m. sausį Europos Sąjungos šalyse gyveno apie 4,3 mln. ukrainiečių, iš jų apie 860 tūkst. suaugusių vyrų. Lenkija yra suteikusi laikiną prieglobstį 950 tūkst. ukrainiečių – tai antras pagal dydį skaičius po Vokietijos.
Vyriausybė: Ukraina nustojo išduoti pasus užsienyje gyvenantiems šaukiamojo amžiaus vyrams
Ukraina nustojo išduoti naujus pasus užsienyje gyvenantiems šaukiamojo amžiaus vyrams, remdamasi trečiadienį paskelbtais teisės aktais.
Vyrai, kuriems taikoma ši priemonė, negalės gauti pasų iš „Ukrainos užsienio diplomatinių atstovybių“, sakoma trečiadienį vyriausybės tinklalapyje paskelbtose įstatymo pataisose. Kol kas neaišku, kokiu mastu ir kokį laikotarpį ši priemonė bus taikoma.
Apie tai paskelbta kitą dieną, kai konsulinės paslaugos užsienyje gyvenantiems vyrams nuo 18 iki 60 metų buvo sustabdytos, kol bus pradėtas įgyvendinti naujas mobilizacijos įstatymas.
Ukrainos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paskelbė, kad jos pačios konsulinės procedūros „lieka nepakitusios“. Tai reiškia, kad šaukiamojo amžiaus vyrai, kurių duomenys dėl karinės tarnybos atnaujinti, vis tiek galės gauti pasus, kai tik įsigalios mobilizacijos įstatymas.
Ukrainos vyrams uždrausta išvykti iš šalies nuo pat invazijos pradžios, yra tik kelios išimtys, leidžiančios vyrams legaliai kirsti sieną. Kai kurie pabėgo nelegaliai, kiti, gyvenę užsienyje iki 2022 m., karui prasidėjus negrįžo.
Tačiau Kyjivo pajėgos mūšio lauke susiduria su sunkumais, įskaitant karių trūkumą. Daug kareivių nuo 2022 m. vasario mėnesio kovoja su mažomis pertraukomis arba be jų. Ilgai delsusi ir kritikuojama, vyriausybė buvo priversta imtis naujų priemonių, kad pašauktų į kariuomenė daugiau karių ir kovotų su šaukimo vengimu.