Britų analitinis centras nustatė, kad Suomijos gyventojai būstui išleidžia 24 proc. visų savo išlaidų – gerokai daugiau nei ES vidurkis (15 proc.) Duomenys apjungė faktiškai mokamos nuomos išlaidas su būsto savininkų išlaidų, kurias jie mokėtų, jei nuomotųsi būstą atviroje rinkoje, įverčiu – tariamuoju nuomos mokesčiu.
Tuo tarpu Lenkijoje išlaidos būstui sudaro mažiausią išlaidų dalį iš visų EBPO šalių – 6 proc. išlaidų, skelbia portalas „Euronews“.
Kur būsto kaina yra didžiausia?
Būsto kainos, palyginti su bendru šalies kainų lygiu, didžiausios Jungtinėje Karalystėje, po jos seka Naujoji Zelandija, Australija ir Airija. Lenkija ir Graikija yra gerokai žemiau EBPO vidurkio – mažos būsto kainos iš dalies paaiškina didelį būstų poreikį šiose šalyse.
Europoje būsto kainos labiausiai pakilo Turkijoje – duomenys rodo, kad Turkijoje būsto kainos yra 12 kartų didesnės nei prieš devynerius metus nominaliąja verte. Dėl to butas Stambule gali konkuruoti su brangiaisiais – Paryžiuje ir Londone.
Tarp EBPO valstybių narių Šiaurės Europos šalyse, pavyzdžiui, Švedijoje ir Suomijoje, pokyčiai buvo mažiausi – nuo 2015 m. nominaliosios būsto kainos padidėjo daugiau kaip 4 proc.
Nuo Turkijos nedaug atsilieka Vengrija, kurioje kainos yra 166 proc. didesnės nei 2015 m.
Kova su augančiomis būsto kainomis
Dėl sparčiai kylančių nuosavo būsto įsigijimo ir nuomos kainų – daugiausia dėl didėjančios užsienio pirkėjų paklausos ir besitęsiančio ekonomikos augimo – graikams vis sunkiau užlipti ant nekilnojamojo turto laiptų ir bent šiek tiek jais pakilti.
Neseniai „Euronews“ atlikta apklausa parodė, kad kova su kylančiomis kainomis yra svarbiausias rinkėjų klausimas artėjančiuose ES rinkimuose – 68 proc. respondentų tai įvardijo kaip prioritetą.
Taip pat buvo nustatyta, kaip bendra tautos gerovė susijusi su jos suvartojamų būsto paslaugų kiekiu.
Daugiausia būsto paslaugų suvartojama Lenkijoje, po jos seka Graikija ir Čekija.
Jungtinės Karalystės namų ūkiai, palyginti su bendra šalies gerove, būsto paslaugų suvartoja kur kas mažiau nei namų ūkiai visose kitose EBPO šalyse, išskyrus Kolumbiją – bene skurdžiausią šios grupės narę.