Jis pažymėjo, kad „nėra gero atsakymo“ į klausimą, kiek Ukraina priartėjo prie narystės, nes vienintelė reali saugumo garantija yra NATO sutarties 5 straipsnis, tačiau Ukrainai jis šiuo metu netaikomas.
Ukraina negavo tikros saugumo garantijos
Narystė NATO, pasak E. Rinkevičiaus, yra vienintelė tikra Ukrainos saugumo garantija. Pasak jo, nepaisant pasirašytų dvišalių saugumo susitarimų su sąjungininkėmis, taip pat Ukrainos saugumo sutarties pasirašymo viršūnių susitikime, Ukraina negavo tikros saugumo garantijos.
„[Paktu] Ukrainos kariuomenei teikiama didelė parama, ginkluotė ir mokymai. Tačiau reikia pripažinti, kad vienintelė turima saugumo garantija yra penktasis straipsnis“, – pažymėjo jis.
Pasak Latvijos prezidento, vadinamojo „tilto į narystę“ trukmė gali priklausyti nuo kelių veiksnių, iš kurių pagrindinis – sąjungininkų parama.
„Kova su Rusijos agresija, ginklų ir amunicijos tiekimo didinimas, visų apribojimų naudoti šiuos ginklus ir raketas, kurias mes siunčiame, panaikinimas – štai ką reikia spręsti dabar. Kai kurios valstybės narės vis dar taiko apribojimus ir tikiuosi, kad jie bus panaikinti“, – akcentavo Latvijos lyderis.
Keturi esminiai žingsniai Ukrainai
E. Rinkevičius išreiškė nuomonę, kad Ukrainai labiausiai padės kelių pagrindinių žingsnių žengimas.
Pirma, tai šalies aprūpinimas visa reikiama ginkluote. Antra, bet kokių apribojimų ją naudoti panaikinimas. Trečia, tolesnis Vakarų sankcijų Rusijos Federacijai ir Baltarusijai taikymas. Ketvirtas žingsnis – teisiniai įsipareigojimai Ukrainai dėl nusikaltimų agresijos.
„Jei Rusijos Federacija pamatys, kad mums sekasi, ji sieks taikos“, – neabejoja E. Rinkevičius ir pridūrė, kad „Rusija šiuo metu nėra suinteresuota“, todėl bet koks taikos susitarimas neįmanomas.