Labai patogeniškas H5N1 paukščių gripo virusas, kuriuo šiuo metu serga galvijai JAV pieno ūkiuose, jau įrodė, kad gali užkrėsti daugelį žinduolių rūšių – paskutiniu metu, pasak buvusio Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) direktoriaus Roberto Redfiledo, maždaug 27 rūšis. Tačiau nors delfinų ir baltųjų lokių užsikrėtimas neabejotinai yra svarbus moksliniu požiūriu, epidemiologams didžiausią nerimą kelia gyvūnai, gyvenantys kartu su žmonėmis.
Yra žinoma, kad šiais metais JAV paukščių gripo virusu užsikrėtė trys fermų darbuotojai, turėję kontaktą su infekuotais galvijais. Be to, kad liga iš paukščių persimetė į karves, ja užsikrėtė ir kiti ūkiniai gyvūnai – keletas alpakų Aidaho valstijoje ir fermų katės, kurios, kaip manoma, užsikrėtė paragavusios neapdirbto pieno.
Paukščių gripu užsikrečia ir naminiai gyvūnai
Mokslininkai jau seniai žino, kad katės gali užsikrėsti paukščių gripu, tačiau koks pavojus gresia mūsų mylimiems augintiniams ir mums, šeimininkams? Merilendo universiteto mokslininkai peržiūrėjo 20 metų skelbtus duomenis apie paukščių gripo plitimą tarp kačių rūšių ir pabandė tai išsiaiškinti.
Apžvelgdami 2004–2024 m. laikotarpį, mokslininkai pastebėjo, kad nuo 2023 m. smarkiai padaugėjo pranešimų apie naminių, o ne laukinių ar zoologijos soduose laikomų kačių užsikrėtimo atvejus. Tai siejama su labai patogeniško H5N1 viruso plitimu daugelyje rūšių, kurios anksčiau niekada nebuvo užsikrėtusios paukščių gripu. Taip pat pranešta apie naminių pelių infekcijas (kurios galimai užsikrėtė nuo infekuotų kačių), o visi žinome, kaip laisvėje gyvenančios katės mėgsta persekioti paukščius – taigi, ligos pernešimo grandinė kaip ir aiški.
Kaip apsaugoti savo augintinį?
Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) teigia, kad mažai tikėtina, jog žmonės gali užsikrėsti paukščių gripu nuo kačių, tačiau tai yra įmanoma, „ypač jei su gyvūnu bendraujama ilgai ir be apsaugos priemonių“. Todėl veterinarijos gydytojams, veterinarijos slaugytojams ir kitiems specialistams, kurie dirba glaudžiai kontaktuodami su galimai užsikrėtusiais gyvūnais, taip pat gali kilti pavojus. CDC skelbia rekomendacijas, kaip tokiais atvejais geriausia naudoti asmenines apsaugos priemones (AAP).
Tyrimo pirmoji autorė profesorė Kristen Coleman, tyrinėjanti per orą plintančias infekcines ligas, pateikė keletą pasiūlymų, kaip apsaugoti savo augintinį.
„Nemaitinkite savo katės žalia mėsa ar žaliu pienu ir ribokite jos laiką lauke be priežiūros, – teigė autorė. – Katės medžioja laukinius paukščius, kurie gali būti užsikrėtę, jos taip pat gali patekti prie neapdirbto pieno ūkyje, jei jis nėra saugiai laikomas“.
Didėja tikimybė virusui plisti tarp žmonių
Taip pat buvo keletas pranešimų apie paukščių gripo perdavimą tarp kačių. Mokslininkai, susirūpinę dėl žmonių pandemijos, labai baiminasi, kad kuo labiau virusas prisitaiko prie žinduolių imuninės sistemos, tuo didesnė tikimybė, kad jis gali įsitvirtinti žmonių populiacijoje.
Kai katės suserga paukščių gripu, joms dažnai būna sunku kvėpuoti arba pasikeičia elgesys, todėl atkreipkite dėmesį į tokius požymius ir nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Taip pat pranešta, kad H5N1 kai kurioms katėms sukelia aklumą.
Deja, nustatyta, kad nuo dabartinės H5N1 atmainos kačių mirtingumas yra didelis – apie 67 proc. Pasak K. Coleman, tai dar viena priežastis, kodėl savo augintinius reikia kuo dažniau laikyti namuose.
„Virusas paplis dar daugiau vietų, kaip ir pieno ūkiuose, – sakė ji. – Žinome, kad katės užsikrečia, tad užbėkime tam už akių“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!