Remdamasis bendrovės „FilterLabs AI“ analize, leidinys rašo, kad daugelyje interneto publikacijų teigiama, jog ukrainiečių operacija yra Rusijos valdžios, ypač Rusijos diktatoriaus V. Putino, nesėkmė.
Kadangi Rusijos Federacijoje sunku nustatyti tikrąją visuomenės nuomonę, „FilterLabs“ stebi komentarus socialinės žiniasklaidos svetainėse, interneto pranešimus ir naujienų svetaines, naudodama kompiuterinį modelį analizuoja paprastų rusų reiškiamas nuotaikas.
Viskas prasidėjo nuo „Wagner“ maišto
Taigi, analizės duomenimis, teigiamas požiūris į V. Putiną susvyravo praėjusiais metais, kai birželį įvykdytas karinis perversmas, kuriam vadovavo privačios karinės kompanijos „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas. Tačiau nuotaikų kaita tapo drastiškesnė tomis dienomis, kai šį rugpjūtį Ukrainos ginkluotosios pajėgos pradėjo operaciją Kursko srityje Rusijos vakaruose.
„Putino atsakas į invaziją buvo vertinamas geriausiu atveju kaip neadekvatus, o blogiausiu – kaip įžeidžiantis“, – sakė „FilterLabs“ generalinis direktorius Jonathanas Teubneris.
Pranešama, kad požiūris į Rusijos diktatorių išlieka palankesnis Maskvoje, kur Rusija griežtina žiniasklaidos ir viešųjų diskusijų kontrolę. Tačiau ir ten nuomonė apie V. Putiną pablogėjo, nors ir ne taip sparčiai kaip kituose šalies regionuose. Analizės duomenimis, nusivylimas Kremliumi auga Rusijos gilumoje.
Nemėgstamam Putinui būtų sunkiau kariauti
JAV pareigūnai įspėjo, kad dar per anksti spręsti, ar žala V. Putino reputacijai bus ilgalaikė. Pasak jų, V. Putino autoritetas Rusijoje greitai atsigavo po to, kai J. Prigožinas nutraukė sukilimą, o Rusijos diktatorius savo ruožtu nuolat demonstruoja gebėjimą manipuliuoti visuomenės nuomone apie save.
Tačiau nuolatinis populiarumo praradimas gali apsunkinti Kremliaus galimybes kariauti Ukrainoje. Nuotaikos V. Putino atžvilgiu smarkiai krito būtent tuose Rusijos Federacijos regionuose, kur Kremlius sutelkia pastangas į karių verbavimą. Pažymima, kad Kremliaus verbavimo strategija priklauso nuo gebėjimo valdyti karo suvokimą.
„Jei V. Putino prestižas ir populiarumas šiuose svarbiausiuose regionuose sumažės (ypač jei rusai manys, kad karas klostosi blogai), Kremliui bus sunkiau papildyti kariuomenės gretas“, – teigiama „FilterLabs“ analizėje.
Kremlius ir toliau daro įtaką tam, kaip Rusijos nacionalinė žiniasklaida nušviečia karą, tačiau regioninės naujienų tarnybos mažiau linkusios pagražinti naujienas.