„Šokiruoja tai, kad Vakarai įvykį Baltarusijos oro erdvėje vadina „šokiruojančiu“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė M. Zacharova.
„Arba turėtų šokiruoti viskas: nuo Bolivijos prezidento lėktuvo priverstinio nutupdymo Austrijoje JAV prašymu, taip pat Ukrainoje – po 11 min. trukusio baltarusių orlaivio su antimaidano aktyvistu skrydžio, arba neturėtų šokiruoti analogiškas kitų elgesys“, – pabrėžė M. Zacharova.
Viena istorija Vienoje
2013-aisiais iš Maskvos skridęs Bolivijos prezidento E. Moraleso lėktuvas nusileido Vienoje dėl įtarimų, kad kartu su juo galėjo skristi vienas iš ieškomiausių JAV teisėsaugos žmonių – buvęs CŽV darbuotojas Edwardas Snowdenas.
Lėktuvas priverstinai nusileido Vienoje, tačiau ne todėl, kad jiems taip liepė elgtis Austrijos valdžios institucijos, o todėl, kad aplinkinės šalys nedavė leidimo Bolivijos prezidento lėktuvui kirsti jų oro erdvę, dėl įtarimų, kad juos skrido ir E. Snowdenas. Vienu metu išduoti leidimą skrydžiui pateikė Italija, Prancūzija, Ispanija, Portugalija.
Vėliau paviešintame „The Washington Post“ tyrime yra pateiktas garso įrašas, kuriame prezidentinio lėktuvo pilotas prašo leidimo nusileisti Austrijos sostinėje, nes „negalėjo įsitikinti, ar užtenka kuro atsargų“.
Lėktuvui nusileidus Vienoje jis buvo patikrintas, nors vėliau vienas iš kartu skridusių Bolivijos ministrų tikino, kad į vidų pašaliniai asmenys nebuvo įleisti.
Dieną prieš incidentą Bolivijos prezidentas interviu propagandinei Kremliaus televizijai RT pripažino, kad priimtų tuomet Šeremetjevo oro uoste laikytą perbėgėlį iš JAV E. Snowdeną į savo šalį.
E. Snowdeno lėktuvo denyje nebuvo. E. Moralesas, papusryčiavęs kartu su tuometiniu Austrijos prezidentu Heinzu Fischeriu, išskrido namo.
Tų pačių metų rudenį JAV uždraudė E. Moralesui skristi Puerto Riko oro erdve, o Bolivijos prezidentas dėl to žadėjo pateikti JAV ieškinį dėl „nusikaltimo prieš žmoniją“. Tačiau JAV atsakė, kad „turinti teisę įspėti apie tai prieš tris dienas“.
Pratasevičiaus sulaikymas
Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.
Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.
Į orą buvo pakeltas Baltarusijos naikintuvas, lydėjęs „Ryanair“ lėktuvą iki Minsko.
Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.
Įvykių liudininkės teigimu, pačiam R. Pratasevičiui „Ryanair“ įgula pasakė, kad „negali elgtis kitaip, toks yra skrydžio saugumo protokolas“.