Sovietų laikais propaganda asketiškumu mėgo girti diktatorių Josifą Staliną, po savęs palikusį „pypkę ir kepurę“. Kita vertus, kam diktatoriui privati nuosavybė, jeigu jam, bent jau ant popieriaus, priklauso visa šalis. A. Lukašenka per ilgus savo valdymo metus taip pertvarkė valstybę, kad be jo ten dabar normaliai funkcionuoti negali niekas.
Nepaisant to, kad A. Lukašenka neturi oficialiai deklaruotų patalpų, kur galėtų pernakvoti, kaip šalies prezidentui jam priskirti bent 5 pastatų kompleksai: „Ozernyj“, „Drozdy“, Nepriklausomybės rūmai, „Plavno“, „Zaslavl“.
Kai kurios jų yra skirtos priimti svarbių užsienio svečių delegacijas, o kitose respublikos vadas ilsisi kartu su artimaisiais. Pavyzdžiui, „Ozernyj“ kompleksas – tai restauruoti XVIII a. rūmai, priklausę grafui Tiškevičiui. Namas papuoštas kolonomis ir didžiulėmis vitrinomis.
„Ozernyj“ pastatų komplekse A. Lukašenka priėmė su diktatoriais draugystes pamėgusį prancūzų aktorių Gerardą Depardeu.
„Namų rezidencija“ vadinami „Drozdai“. Ten A. Lukašenka turi ne tik jam vienam dirbantį barą, restoraną ir sporto salę, bet ir baseiną. Viso šioje rezidencijoje yra daugiau nei 50 pastatų, kurie užimą 2 tūkst. kvadratinių metrų plotą. „Drozduose“ A. Lukašenka mėgsta ilsėtis kartu su savo jaunėliu sūnumi.
Nepriklausomybės rūmus liaudyje dažniausiai vadina Lukašenkos rūmais. Ekspertai juos yra įvertinę 110 mln. dolerių, rašoma mk.ru. Šiuose rūmuose A. Lukašenka yra įsirengęs savo darbovietę. Šiltuoju metų laiku Baltarusijos prezidentas atostogauja Zaslavskio vandenvietės pakrantėje įkurdintoje „Zaslavlio“ rezidencijoje.
Pačioje mažiausioje valstybinėje rezidencijoje, kurioje galima išvysti A. Lukašenką, – „Plavno“ komplekse yra, kaip ir visur kitur, baseinas, sauna ir restoranas. Skirtingai, negu į visas kitas vietas, čia netgi įleidžiami ir paprasti lankytojai. Bilieto apsilankymo kaina – 41 euras.
Politologas: Lukašenka valdo milžiniškus turtus
Tačiau ekspertai pažymi, kad A. Lukašenkos turtai neapsiriboja prabangiu gyvenimu už mokesčių mokėtojų lėšas, o nedeklaruotų pinigų kiekis, kuriuo galimai disponuoja „paskutinis Europos diktatorius“, niekuo nenusileidžia jo likimo broliams iš kitų valstybių.
„Lukašenka tradiciškai rodosi baltarusiams nuogas ir basas. Per 20 metų šalis iš Rusijos (dotacijų, nuolaidų naftai ir pan. pavidalu – red. past.) gavo 133 mlrd. dolerių, o baltarusiai vis dar gyvena švariai, bet skurdokai. Būdamas klasikiniu autoritariniu lyderiu, Lukašenka yra priverstas nuolat rodytis televizijos ekranuose ir išlaikyti įvaizdį…
Tačiau tuo pat metu jis turi 16-18 rezidencijų, trys iš kurių yra Rusijoje: viena iš jų Gelendžike, antroji Sočyje, o trečioji yra Jaltoje (okupuota Ukrainos teritorija, – red. past.). Taigi baltarusiai Krymo rusišku nepripažįsta, bet Lukašenkos tai neliečia.
Maža to, Lukašenka visada prabangiai pasipuošęs. Net ir jo delegacijos nariai nešioja sunkius auksinius laikrodžius. Oficialiai visa tai yra valstybės, tačiau visi juk supranta, kad valstybė – tai Lukašenka“, – „mk.ru“ pasakojo prorusiškas politologas Andrejus Suldalcevas.
Tačiau yra ir asmeninės lėšos. Pirmuosius didelius pinigus, anot eksperto, jis gavo po vieningos muitų zonos su Rusija įkūrimo 1995 metais. Tuomet į Rusiją pradėjo plaukti srautai kontrabandinių prekių.
Būtent tuomet A. Lukašenka ir užsidirbo pirmuosius savo milijardus. Vėliau dar užsidirbo iš Rusijos energijos šaltinių perpardavinėjimo.
„Lukašenkos verslą kontroliuoja jo šeima: vaikai, žmonos, jų artimieji ir panašiai. Be viso to yra dar ir taip vadinamasis „patikėtinių žiedas“, kurį sudaro tiek savo verslo lėšomis, tiek ir valstybiniais pinigais disponuojantys oligarchai“, – aiškino A. Suldalcevas.
Oficialių duomenų apie A. Lukašenkos turtus nėra. Tačiau manoma, kad „ne bulvėmis prekiaudamas“ A. Lukašenka gali turėti nuo 12 iki 16 mlrd. dolerių. A. Suldalcevo teigimu, iki 2012-ųjų dalis pinigų buvo saugoma Sirijoje, tačiau tuomet prasidėjo karas ir lėšos buvo pervestos. Dalis į Kiprą, dalis į Katarą ir JAE.
Opozicinio Baltarusijos judėjimo „Nexta“ duomenimis, A. Lukašenkos sūnaus Viktoro turtas 2012-aisiais buvo vertinamas apie 0,84 mlrd. dolerių. „Nexta“ šaltinių duomenimis, lėšos yra laikomos Šveicarijos banke.
Eksperto teigimu, tai paaiškina, kodėl A. Lukašenka „mušis už savo verslą iki galo“. „Jis puikiai supranta, kad atėję po jo paliks jį be pinigų. Kad ir kas perimtų šalies valdymą po jo, pirmiausiai įpėdinis smogtų jam, kad įrodytų savo teisingumą ir nepriklausomumą. Iš Lukašenkos atims viską, ką jis užsidirbo nuo 90-ųjų pradžios“, – įsitikinęs A. Suldalcevas.
Liudininkų pasakojimus apie įvykius Baltarusijoje pamatykite šiame vaizdo siužete: