Kaip įmanoma taip žaisti futbolą – kolegų reportažas iš Charkivo.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.

25 metų Aleksandras savo gyvenimą dalija į „prieš“ ir „po“. Vaikinas tarnavo nuo 2017 metų, o prieš porą metų atsidūrė netinkamoje vietoje netinkamu laiku.
„Atskrido 120 milimetrų mina. 12 valandų mane sužeistą nešė. Jie bandė, stengėsi. Koją buvo galima išgelbėti, bet dėl to, kad turniketas buvo uždėtas taip ilgai, prasidėjo infekcija ir tapau sunkiu ligoniu. Kai Dnipro ligoninėje būklę stabilizavo, davė vos vieną procentą, kad gyvensiu. Dėl infekcijos mano plaučiai, inkstai visiškai atsisakė“, – pasakojo futbolininkas Aleksandras.
Jaunas Aleksandro organizmas infekciją įveikė. Po ilgos reabilitacijos vaikinas įvaldė protezą ir ramentus. Grįžęs į civilį gyvenimą, pradėjo sportuoti, kaip ir prieš tarnybą.
„Buvau pasiruošęs tam, kad tai karas, ten vyksta įvairūs dalykai. Žinojau, kur einu. Sporto salė, baseinas, futbolas. Visa savaitė užimta, nėra laiko pasiduoti depresijai. Net galvoti apie blogus dalykus. Visą savaitę kaip voverė ir viskas gerai“, – pozityvumo neprarado Aleksandras.
Lemtinga pažintis
Grįždamas po vienos treniruotės Aleksandras metro pamatė jauną vaikiną, kurio abi kojos buvo amputuotos. Paaiškėjo, kad tai buvęs futbolininkas ir karys. Jie greitai rado bendrą kalbą.
„Jis sako: „Tu neturi vienos, o aš neturiu dviejų“. Taip mes ir susipažinome. Jis pakvietė mane čia“, – pasakojo Aleksandras.
Dabar Aleksandras du kartus per savaitę lanko treniruotes Charkive. Ten susirinko tie, kurie nusprendė nepasiduoti po amputacijų.
„Karo veteranai, patyrę įvairių traumų. Vaikinai, kurie nuo vaikystės turėjo traumų, nusprendė žaisti futbolą. Kadangi pats anksčiau žaisdavau futbolą, mane tai sudomino, nusprendžiau pabandyti“, – tikino Dmitrijus.
Komandos treneris neteko abiejų kojų
Futbolo klubas „Nezlamni“, išvertus „Nesulaužyti“, įkurtas prieš mėnesį. Kadangi treniruojasi žmonės, kurių galūnės amputuotos, ši sporto šaka vadinama amputuotu futbolu. Pagal taisykles, aikštėje gali žaisti tie, kam amputuota arba sužalota koja, o vartuose – kam sužalotos ar amputuotos rankos.
„Kiekvienas mūsų komandoje yra unikalus, kiekvienam reikia individualaus priėjimo“, – tikino komandos treneris Aleksandras.
Aleksandras tapo ne tik žaidėjų treneriu, bet ir įkvėpėju. Fronte jis neteko abiejų kojų, juda ir spiria kamuolį protezais ir be ramentų. Buvęs karys buvo visureigyje, kai šis pervažiavo prieštankinę miną.
„Sėdėjau priekyje, vairuotojo dešinėje. Ir mano ratu pervažiavome miną. Jau nebuvo ko gelbėti, iš karto jas nuplėšė. Mano reakcija buvo labai keista, visiškai į tai nereagavau. Tiesiog paklausiau: „Ar tai tikra, ar ne?“ Išgirdau „taip“. Tiesiog žiūrėjau ir nepratariau nė žodžio. Laiko neatsuksi atgal, niekas nepasikeis. Reikia kažkaip toliau gyventi“, – apie lemtingą įvykį papasakojo komandos treneris Aleksandras.
Ukrainoje žmonių su apmutuotomis galūnėmis – apie 50 tūkst.
Aleksandras greitai išmoko vaikščioti su dviem protezais, o pirmąją dieną grįžęs namo iš reabilitacijos centro be kitų pagalbos nuėjo 7 kilometrus. TV3 Žinių reportaže galite išvysti ir pirmuosius žingsnius su protezais. Pats Aleksandras negali žaisti oficialiose rungtynėse, nes, kaip reikalauja taisyklės, jam trūksta vienos kojos. Todėl, kaip treneris, dalijasi savo patirtimi ir žiniomis.
Anksčiau jis žaidė veteranų futbolo klube. Žaidėjai sako, kad futbolas jiems yra psichoterapija, padedanti palaikyti gerą ne tik kūno, bet ir dvasios formą.
„Po sužalojimo neužsisklendžiau savyje ir klausiau savęs: ką daryti toliau? Kai pasakiau draugams, kad pradėjau tai daryti, vaikinai labai apgailestavo, kad ne visuose regionuose yra tokių galimybių. Į treniruotę važiuoju 70 kilometrų“, – pasakojo futbolininkas Dmitrijus.
Oficialių futbolo komandų skaičius Ukrainoje auga daugiausia dėl karo. Šiandien Ukrainoje žmonių su apmutuotomis galūnėmis – apie 50 tūkstančių, ir šis skaičius nuolat auga. Daugeliui jų sportas būtinas, nes padeda sužeistiems žmonėms grįžti į ankstesnį ir galbūt net aktyvesnį gyvenimą.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:









































































































































































































































































