Xi Jinpingas australų premjerui pasakė, kad jųdviejų šalys gali tapti pasitikinčiomis partnerėmis ir kad jos eina teisingu santykių gerinimo ir plėtojimo keliu, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.
Kinų lyderis teigė, kad Kinija ir Australija „neturi jokių istorinių nuoskaudų ar ginčų, neturi esminių interesų konfliktų ir gali visiškai tapti abipusiai pasitikinčiomis ir abipusiai sėkmingomis partnerėmis“.
A. Albanese'is yra pirmasis per daugiau nei septynerius metus Australijos ministras pirmininkas, apsilankęs Kinijoje. Vizitas surengtas po kelerius metus tarp abiejų šalių tvyrojusios įtampos.
Pekinas yra didžiausias Kanberos prekybos partneris, tačiau santykiai pablogėjo 2020 metais, kai tuometinė Australijos konservatorių vyriausybė uždraudė Kinijos technologijų milžinei „Huawei“ sudaryti sutartis dėl 5G ir paragino atlikti tyrimą, kad būtų nustatyta COVID-19 kilmė.
Įsiutęs Pekinas taiko papildomus tarifus įvairioms Australijos prekėms, įskaitant anglis, miežius ir vyną. Dėl šių veiksmų smarkiai pablogėjo abiejų šalių santykiai.
Vis dėlto nuo praėjusių metų gegužės, kai į valdžią atėjo A. Albanese'is, Kinija pakeitė savo poziciją ir panaikino daugumą Australijos prekėms taikomų apribojimų bei pranešė, kad nori sveikų ir stabilių santykių.
Prieš susitikimą su Xi Jinpingu Australijos ministras pirmininkas pareiškė, kad tikisi konstruktyvios diskusijos, ir teigė matantis daug gerėjančių abiejų šalių santykių požymių.
„Jau pašalinome nemažai kliūčių, trukdančių prekybai tarp mūsų dviejų tautų“, – teigė A. Albanese'is.
„Kinija yra svarbiausia mūsų prekybos partnerė“, – sakė jis.
„Tai sudaro daugiau nei 25 proc. mūsų eksporto, o viena iš keturių mūsų darbo vietų priklauso nuo mūsų prekybos. Taigi tai svarbūs santykiai“, – pridūrė premjeras.
Anksčiau jis pripažino, kad reikia išlaikyti aiškų požiūrį į šalių skirtumus.
„Turime bendradarbiauti su Kinija ten, kur galime, nesutikti ten, kur privalome, ir veikti vadovaudamiesi savo nacionaliniais interesais“, – pirmadienį sakė A. Albanese'is.
Kinija pasipiktino Australijos saugumo paktu su JAV ir Jungtine Karalyste ir pasmerkė jos sprendimą įsigyti atominių povandeninių laivų, kaip manoma, siekiant atremti Pekino karinę galią Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.
Australijos premjeras taip pat pareiškė, kad remia tautų apsisprendimo teisę, žmogaus teises ir taikos palaikymą. Tai, jo teigimu, taip pat pasakytina apie Taivaną, kurį Kinija yra pažadėjusi vieną dieną susigrąžinti, prireikus – jėga.