Xiao Yaqingas yra vienas iš aukščiausio rango pareigūnų, atsidūrusių prezidento Xi Jinpingo paskelbtos kovos su korupcija kampanijos taikiklyje. Tyrimas jo atžvilgiu buvo pradėtas prieš rudenį vyksiantį svarbų šalies vadovybės susitikimą, per kurį Xi Jinpingas sieks įtvirtinti savo valdžią.
Kritikai teigia, kad Pekino vykdoma plataus masto kampanija, pradėta kovos su korupcija dingstimi iškart po to, kai Xi Jinpingas 2012 metais atėjo į valdžią, taip pat padeda pašalinti praktiškai neribotą valdžią turinčio lyderio kritikus ar asmenis, kurie laikomi keliančiais grėsmę jo valdžiai.
Xiao Yaqingas įtariamas „drausmės ir įstatymų pažeidimu“, šiuo metu jo atžvilgiu atliekamas tyrimas, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV, nepateikdamas išsamesnės informacijos.
Ministras tyrėjų taikiklyje atsidūrė valdžiai tęsiant pastangas pažaboti kinų technologijų bendroves, Pekinui būgštaujant, kad dėl menko reguliavimo jos turi per didelę įtaką.
Xiao Yaqingas, atėjęs į politiką iš verslo, profesinę karjerą pradėjo 9-ojo dešimtmečio pradžioje gamykloje Kinijos šiaurės rytuose, kur dirbo inžinieriumi. Jis sėkmingai kopė karjeros laiptais ir buvo paskirtas Valstybinės rinkos reguliavimo administracijos, nustatančios pagrindines Kinijos rinkos taisykles, vadovu.
2020 metų liepą Xiao Yaqingas buvo paskirtas vadovauti Pramonės ir informacinių technologijų ministerijai, kuruojančiai tokius svarbius klausimus, kaip Kinijos siekis dominuoti elektromobilių pramonėje ir jos ambicingi penktosios kartos judriojo ryšio (5G) tinklų plėtros planai.
Ministerija taip pat atliko svarbų vaidmenį rengiant strategiją „Pagaminta Kinijoje 2025-ieji“, kurioje buvo išdėstyti Pekino planai dominuoti 10 pažangiausių technologijų – nuo dirbtinio intelekto iki robotikos – srityse. Visgi šios strategijos buvo atsisakyta.
Tarp įtakingų kinų veikėjų, kurie pastaruoju metu sulaukė drausminių nuobaudų ar buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl korupcijos, esama reguliavimo institucijų, draudimo įmonių vadovų, saugumo pareigūnų ir finansininkų. Visgi atvejų, kai ministro atžvilgiu pradedamas tyrimas jam dar einant pareigas, pasitaiko nedažnai.
Dauguma atveju veikėjai, kurių atžvilgiu atliekamas tyrimas dėl korupcijos, sulaukia apkaltinamojo nuosprendžio.
Buvęs teisingumo ministras Fu Zhenghua anksčiau šį mėnesį stojo prieš teismą dėl „įtariamo kyšininkavimo ir teisės pažeidimo siekiant asmeninės naudos“, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.
Buvęs viešojo saugumo viceministras Sun Lijunas, kuris buvo atsakingas už saugumą Honkonge, kai šį pusiau autonominį miestą 2019-aisiais septynis mėnesius purtė didžiuliai demokratijos šalininkų protestai, buvo suimtas 2020 metų balandį.
Vėliau jis per valstybinę televiziją prisipažino paėmęs iš viso 14 mln. JAV dolerių vertės kyšių, o pinigai buvo paslėpti dėžėse su jūros gėrybėmis.
Lai Xiaominui (Lai Siaominui), anksčiau ėjusiam valdybos pirmininko pareigas banke „Huarong“, vienoje didžiausių Kinijos valstybinių turto valdymo firmų, pernai sausį buvo įvykdyta mirties bausmė už „itin stambių“ kyšių paėmimą.