JAV prezidentas Joe Bidenas keliomis valandomis anksčiau paskelbė vykdomąjį įsaką, kuriuo Iždo departamentui nurodoma apriboti tam tikras JAV investicijas į vadinamųjų didesnės rizikos aukštųjų technologijų sektorius Kinijoje, įskaitant puslaidininkių, kvantinės kompiuterijos ir dirbtinio intelekto sektorius.
Kinijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė šį žingsnį, kurį pavadino bandymu užsiimti antiglobalizacija ir desinchronizacija, ir įspėjo, kad Kinija „ryžtingai gins savo teises ir interesus“.
„Pekinas yra labai nepatenkintas ir griežtai prieštarauja Jungtinių Valstijų primygtiniam siekiui įvesti apribojimus investicijoms Kinijoje ir pareiškė Jungtinėms Valstijoms griežtą protestą“, – internete paskelbtame pranešime pažymėjo neįvardytas užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai.
Šis J. Bideno įsakas „smarkiai nukrypsta nuo rinkos ekonomikos ir sąžiningos konkurencijos principų, kuriuos Jungtinės Valstijos visada propagavo, ir daro neigiamą poveikį bendrovių įprastiniams veiklos sprendimams, kenkia tarptautinės prekybos tvarkai ir smarkiai trikdo pasaulinių pramonės ir tiekimo grandinių saugumą“, atskirame pareiškime pabrėžė Kinijos prekybos ministerija.
„Kinija dėl to reiškia rimtą susirūpinimą ir pasilieka teisę imtis priemonių“, – pareiškė prekybos ministerija, nepaminėjusi konkrečių atsakomųjų priemonių.
Apribojimai, kurie turėtų įsigalioti kitais metais, įvedami tuo metu, kai J. Bideno administracija siekia sustiprinti savo pozicijas Kinijos atžvilgiu įvairiose srityse: karinėje, ekonominėje ir technologinėje.
Britų verslo dienraštis „The Financial Times“ rašo, kad Kinijos interneto milžinės „Alibaba“, „Baidu“, „Bytedance“ ir „Tencent“ iš Kalifornijoje įsikūrusios „Nvidia“ yra užsisakiusios 5 mlrd. JAV dolerių (4,5 mlrd. eurų) vertės lustų, kurie yra būtini generatyvinio dirbtinio intelekto sistemoms, nes baiminamasi, kad JAV pradės riboti eksportą.
„Be šių „Nvidia“ lustų negalėsime mokyti jokio didelio kalbos modelio“, – pareiškė leidinio cituojamas neįvardytas „Baidu“ darbuotojas.
Kinija tikisi, kad Jungtinės Valstijos „vengs dirbtinai trukdyti pasauliniams ekonominiams ir prekybiniams mainams bei bendradarbiavimui ir nesudarys kliūčių pasaulio ekonomikos atsigavimui“, pareiškė Kinijos prekybos ministerijos atstovas spaudai.