• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais metais apie plastiko žala aplinkai kalbama vis dažniau. Tačiau kartais be jo panaudojimo kitaip neišsiversime. Pavyzdžiui, iš plastiko yra gaminamos ir vienkartinės medicininės kaukės, kurių dėvėjimas tapo privalomu nuo koronaviruso pandemijos pradžios. Tuomet ir iškilo klausimas, ką daryti su milijonais panaudotų kaukių.

Pastaraisiais metais apie plastiko žala aplinkai kalbama vis dažniau. Tačiau kartais be jo panaudojimo kitaip neišsiversime. Pavyzdžiui, iš plastiko yra gaminamos ir vienkartinės medicininės kaukės, kurių dėvėjimas tapo privalomu nuo koronaviruso pandemijos pradžios. Tuomet ir iškilo klausimas, ką daryti su milijonais panaudotų kaukių.

REKLAMA

Netrukus pasirodė ir pirmieji įrodymai apie jų kaukę tiek aplinkai, tiek ir per aplinką – žmonėms. 2020-aisiais žiniasklaidoje prabilta, kad kaukės jūrose mažina medūzų populiaciją. O šių metų kovą – kad užteršė koralinius rifus Filipinuose. Maža to, kaukių polimerai išsiskaido į mikroplastiko daleles, kurios kartu su maistu patenka į ant koralinių rifų gyvenančių jūrų gyvūnų organizmus.

Yra ir tokių inovatorių, kurie nusprendžia išnaudoti situaciją ir išradingai prikelti nebenaudojamas kaukes antram gyvenimui: baldams, drabužiams ar kelių dangai, rašoma „Meduza“.

REKLAMA
REKLAMA

Baldai

23-ejų dizaineris Haneulis Kimas iš vienkartinių kaukių gamina ryškias taburetes. Iš pradžių jis rinko vienkartines panaudotas kaukes iš draugų, tačiau netrukus suprato, kad tokio kiekio kurti baldus jam neužteks – ir Korėjos menų bei dizaino universitete, kur jis studijuoja, įrengė specialias dėžutes, kur bet kuris galėjo palikti savo kaukes. Surinktas kaukes jis sudėdavo į specialią formą ir lydydavo su šiluminiu pistoletu.

REKLAMA

Vienai taburetei pagaminti jam prireikia apie 1,5 tūkst. kaukių. „Tikiuosi, kad galų gale viskas baigsis tuo, jog man baigsis kaukės darbui, o koronaviruso pandemija baigsis“, – „The New York Times“ cituojamas H. Kimas.

Paryžiuje įsikūrusi bendrovė „FabBRICK“, kuriai vadovauja architektė Clarisse Merlet, rado būdą perdirbti tekstilę, įskaitant ir apsaugines kaukes, gaminant iš jų dekoratyvines plokštes. Jas taip pat galima panaudoti baldų, lempų, akustinių plokščių ir pertvarų kūrimui. Tokios plytelės, pasak C. Merlet, ne tik ekologiškos, bet ir atsparios ugniai ar vandens poveikiui.

REKLAMA
REKLAMA

Statybinės medžiagos

Bendrovė „ReWorked“ paskelbė projektą „Reclaim The Mask“, kurio tikslas – sumažinti užterštumą koronaviruso pandemijos metu. Panaudotas kaukes „karantinuoja“ 72 valandoms, tada išplauna ir sumala, o vėliau išsiunčia į kartono gamybos fabriką. Ten (buvusias) kaukes šildo iki 200 laipsnių ir presuoja į plyteles. Gaunasi tvirta medžiaga, kurią vėliau galima panaudoti statybose ar baldų gamyboje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Melburno karališkojo technologijų instituto mokslininkai sugalvojo, kaip iš panaudotų medžiagų sukurti tinkamą kelių klojimui – su visais atitinkamais techniniais ir kokybiniais reikalavimais. Tam kaukes sumala ir sumaišo su perdirbtomis statybinėmis šiukšlėmis. Pasak mokslininkų, kaukių masė paverčia kelius tvirtesniais ir kietesniais.

REKLAMA

Naudinga smulkmė

Prancūzų bendrovė „Plaxtil“, kuri specializuojasi drabužių gamyboje, nuo pat pandemijos pradžios atkreipė dėmesį į apsaugines kaukes. Bendrovė vaistinėse, prekybos centruose, mokyklose ir kitose viešose vietose pradėjo rinkti panaudotas ir žmonių išmetamas kaukes. Prieš perdirbant kaukėms yra taikomas 4 dienų karantinas, vėliau jos sumalamos ir „išvalomos“ ultravioletiniais spinduliais.

REKLAMA

Vėliau gautą masė dar sumaišo su specialia klijuojančia medžiaga ir sukuriama nauja – leidžianti „Plaxtil“ kurti pačius įvairiausius daiktus: durų spynas, liniuotes, matlankius. Tačiau bendrovė renkasi gaminti iš jų tai, kas padeda kovoje su koronavirusu – pavyzdžiui, plastikines veido kaukės dalis medicinos darbuotojams.

Ispanų atliekų perdirbimo bendrovė „Reflip“ iš panaudotų medicininių kaukių gamina banglenčių priežiūros šlifuoklį, leidžiantį atnaujinti seną paviršių.

Drabužiai

Kuomet prasidėjo pandemija, studentė Hannah Conrad iš Niujorko kūrė vestuvinės suknelės eskizą. „Aš praradau motyvaciją kurti tą suknelę, jos niekas nebūtų užsidėjęs“, – pripažino ji.

REKLAMA

Tuomet ji nusprendė panaudoti medžiagą apsauginių kaukių gamybai. Tačiau netrukus ji „grįžo“ prie savo vestuvinės suknelės projekto – tik šįkart ją gaminant panaudojo 50 apsauginių kaukių.

Menas

Kaukės naudojamos ir mene. Pavyzdžiui, vienas dailininkas iš Naujojo Džersio, anksčiau dirbęs su plastikiniais buteliais ir kartoninėmis dėžėmis nuo kiaušinių, paverčia kaukes savo skulptūrų ir instaliacijų dalimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų