Tačiau ekspertai aiškiai pasakė, kad pasiduoti negalima ir kad 1,5 laipsnio nėra ta riba, nuo kurios įvyktų didžiuliai pokyčiai. Priešingai, klimato krizė didėja palaipsniui, o tai reiškia, kad kiekviena išvengta anglies dvideginio tona mažina žmonių kančias, skelbia portalas „The Guardian“.
Kas lauktų pasaulio pakilus temperatūrai?
Pasiekus 1,5 laipsnio ribą, sustiprės karščio bangos ir audros, išnyks tropiniai koralai, gali prasidėti ledo dangų griūtys ir amžinojo įšalo tirpimas.
Pasiekus 2 laipsnių ribą – Ramiojo vandenyno šiaurės vakarus 2021 m. užklupusios žiaurios karščio bangos būtų 100–200 kartų labiau tikėtinos. Tiesioginių potvynių žalos visame pasaulyje padidėjimas, temperatūrai pakilus 2 laipsniais, padvigubėtų.
Jeigu būtų pasiekta 2,7 laipsnių riba – 2 mlrd. žmonių atsidurtų už žmonijos „klimato nišos“, t. y. palankių sąlygų, kuriomis per pastaruosius 10 tūkst. metų atsirado visa civilizacija.
Esant 3 laipsnių ribai – tokie miestai kaip Šanchajus, Rio de Žaneiras, Majamis ir Haga atsidurtų žemiau jūros lygio, kitaip tariant – paskęstų.
Temperatūrai pakilus virš 3 laipsnių – klimato sukrėtimų poveikis vienoje vietoje masiškai išplis po visą pasaulį, sukeldamas maisto kainų šuolį, maisto ir vandens trūkumą, tiekimo grandinių nutrūkimą ir milijonus pabėgėlių.
Kiekviena dešimtoji laipsnio dalis lemia didelius pokyčius
„Klimato kaita staiga netaps pavojinga esant 1,5 laipsnio – ji jau yra pavojinga, o jei viršysime 2 laipsnius, o tai gali nutikti, žaidimas nesibaigs“, – sakė Ekseterio universiteto Jungtinėje Karalystėje profesorius Peteris Coxas.
Daktaras Henris Waismanas iš IDDRI politikos tyrimų instituto Prancūzijoje sakė: „Klimato kaita nėra juodas ar baltas klausimas, o kiekviena laipsnio dešimtoji dalis turi didelę reikšmę, ypač kai vertiname socialinį ir ekonominį poveikį. Tai reiškia, kad vis dar naudinga tęsti šią kovą“.