Emocijos, tikrąja ta žodžio prasme, verda Tbilisyje. Ir tai ne vienetinis atvejis. Sakartvelo rinkimų stebėtojai praneša apie daugybę pažeidimų.
Užpulta stebėtoja
Prie rinkimų apylinkių neaiška veikla užsiimantys asmenys net puola stebėtojus. Veikiausiai nenori, kad šie fiksuotų balsų klastojimą ar pirkimą, kurio, panašu, netrūksta.
Štai prie vienos balsavimo apylinkės rinkėjų sąrašai kažkodėl atsiranda automobilyje pasislėpusių vyrų rankose. O Marneulyje ir kažkurios partijos stebėtojas pats grūda balsalapių pluoštą į dėžę.
Kurį kelią pasirinks Sakartvelas?
Aistros rinkimų dieną Sakartvele verda ne atsitiktinai, o todėl, kad ant kortos ne šiaip politinės preferencijos, o visos šalies ateitis.
Sakartvelas dabar sprendžia, ar žengs Europiniu keliu, ar dar labiau suks Rusijos kryptimi. Tą suprasdami, kartvelai ir gerokai aktyviau nei per paskutinius dvejus rinkimus eina balsuoti. Bent jau tą rodo ir eilės apylinkėse, ir rinkėjų aktyvumo statistika iki 15 val.
Rinkėjų aktyvumas 15 val.:
- 2012 m. – 44,99 proc.
- 2016 m. – 34,79 proc.
- 2020 m. – 36,45 proc.
- 2024 m. – 41,62 proc.
Gyventojai dalinasi, kam atidavė savo balsus: „Balsavau už laisvę ir Europinį pasirinkimą. Laukiu pokyčių ir kitos vyriausybės: progresyvesnės, mažiau korumpuotos...“
„Remiu Sakartvelo svajonę, Ivanišvilį ir visus juos.“
Tuo metu Bidzina Ivanišvilis – kapitalą Rusijoje susikrovęs pilkasis dabartinių – į Maskvą žvelgiančių valdančiųjų kardinolas, rinkimų išvakarėse pažadėjęs uždrausti šalyje visą opoziciją.
„Pasirinkimas paprastas. Arba išsirinksime vyriausybę, kuri tarnaus Sakartvelo žmonėms, tėvynei ir rūpinsis šalimi. Arba išrinksime agentus, kurie vykdys įsakymus iš užsienio“, – kalba jis.
Partijų reitingai prieš rinkimus
Sakartvelas visuomet buvo viena proeuropietiškiausių buvusios Sovietų sąjungos šalių. Bet Rusija karu ir oligarchų įtaka trukdo jai ištrūkti iš savo įtakos gniaužtų.
B. Ivanišvilio „Sakartvelo svajonė“, bauginanti kartvelus karu su Rusija, jei bus išrinkta proeuropietiška opozicija, – anot apklausų populiariausia. Bet keturios pagrindinės opozicinės partijos žada susivienyti ir perimti valdžios vairą.
Ar bauginimo politika, klastojimas ir papirkinėjimas padės promaskvietiškoms jėgoms – paaiškės jau rytoj.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!