Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:48 | Okupantai susprogdino savo ešaloną
Rusijos kariuomenė susprogdino savo ešaloną su amunicija, rašo NEXTA.
Ukrainos žvalgyba teigia, kad okupantai, iškraudami amuniciją iš traukinio, padarė dūmų užsklandą, siekiant paslėpti atliekamus veiksmus.
Tačiau po kurio laiko pasigirdo galingas sprogimas, o rusų okupantai paniškai pradėjo bėgti iš įvykio vietos.
Russian army blows up its echelon with ammunition#Ukraine's intelligence reports that the occupiers while unloading a train with ammunition made a smokescreen in order to hide it.
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2022
Later, a powerful explosion was heard at this place. After that, the occupiers ran away in panic. pic.twitter.com/povxs3KCAF
23:32 | Baltarusija perduoda amuniciją Rusijai
Baltarusija perduoda Rusijos kariuomenei tam tikro tipo karinę amuniciją, rašo UNIAN.
Tai liudija Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo antradienį paskelbta informacija.
„Remiantis prieinama informacija, Baltarusija perduoda skirtingo tipo amuniciją, kurios reikia Rusijos Federacijos kariuomenei“, – teigiama įraše.
Be to, pastebima, kad pavojus, jog iš Baltarusijos į Ukrainos teritoriją bus paleidžiamos raketos, išlieka.
22:55 | Pasigirdo galingi sprogimai Mykolajive
Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius antradienį pranešė, kad viename iš miesto rajonų pasigirdo galingi sprogimai, o vėliau kilo gaisras, taip pat fiksuojami elektros tiekimo sutrikimai.
Kol kas nėra žinoma, kas galėjo sukelti sprogimus.
22:44 | JAV skelbia naujas sankcijas Rusijai: į sąrašą įtraukta ir diktatoriaus Putino meilužė
JAV dėl Rusijos pradėtos karinės invazijos paskelbė naujas sankcijas įtakingiems Kremliaus asmenims, tarp jų – tariama diktatoriaus Vladimiro Putino meilužė.
Teigiama, kad sankcijos buvo nukreiptos prieš plieno bendrovę MMK ir dvi šio verslo dukterines įmones, mat šios įmonės vadovai yra susiję su V. Putinu.
Kaip rašo CNN, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas savo ruožtu pažymėjo, kad tam tikri vizų apribojimai bus taikomi 893 Rusijos Federacijos pareigūnams, taip pat 31 užsienio vyriausybių astovams, kurie išreiškė paramą Rusijai, kuomet buvo aneksuojamas Krymas.
Skelbiama, kad sankcijos bus taikomos bent trims oligarchams, taip pat vienai iš finansų institucijų, kuri kaltinama apeinant sankcijas.
Tuo metu „Sky News“ portalas priduria, kad į sankcijų sąrašą įtraukta ir tariama V. Putino meilužė, olimpinė gimnastė Alina Kabajeva.
21:54 | S. Lavrovas vyksta vizito į Mianmarą
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį vyks į Mianmarą susitikti su konflikto krečiamos šalies chuntos lyderiais.
Susidūrusi su precedento neturinčiomis Vakarų sankcijomis ir tarptautine izoliacija dėl agresijos prieš provakarietišką Ukrainą, Rusija vis labiau gręžiasi į Vidurinius Rytys, Aziją ir Afriką.
„Planuojami pokalbiai su užsienio reikalų ministru ir Mianmaro vadovybe“, – antradienį žurnalistams sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.
Ji pridūrė, kad į darbotvarkę, be kitų temų, bus įtrauktas bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityje.
Rusija ir jos sąjungininkė Kinija kaltinamos parūpinusios Mianmaro chuntai ginklų, kuriuos ji po pernai įvykdyto perversmo naudojo prieš civilius gyventojus.
Po 2021 metų vasario 1-ąją įvykdyto pučo per kariškių vykdomas represijas žuvo daugiau kaip 1,5 tūkst. civilių.
Praėjusią savaitę Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, retai sutarianti dėl bendros pozicijos Mianmaro krizės klausimu, pasmerkė chuntos įvykdytą mirties bausmę keturiems demokratijos aktyvistams.
Rusija ir Kinija, dvi didžiausios chuntos sąjungininkės, anksčiau gynusios ją Jungtinėse Tautose, pritarė šiam pareiškimui.
Mianmaro chuntos vadas Minas Aungas Hlaingas liepą su „privačiu vizitu“ lankėsi Maskvoje ir, kaip buvo pranešta, susitiko su Rusijos kosmoso ir branduolinės energetikos agentūrų pareigūnais.
Liepą S. Lavrovas lankėsi Egipte, Kongo Respublikoje, Ugandoje ir Etiopijoje.
21:20 | Okupantai paleido 8 raketas iš Kaspijos jūros
Ukrainos oro gynybos sistemos numušė 7 rusų raketas iš 8, rašo „Ukrinform“.
Pasak Ukrainos oro pajėgų vadovybės atstovo Jurijaus Ihnato, Rusija antradienį vakare iš Kaspijos jūros paleido 8 raketas, kurios buvo nutaikytos į pietinę, centrinę bei vakarinę Ukrainos teritoriją.
CNN priduria, kad raketų numušimui buvo panaudoti Tu-95 bombonešiai.
Tiesa, viena iš okupantų raketų, kuri nebuvo numušta, pataikė į Lvivo regioną.
Kiek vėliau „Ukrinform“ patikslino, kad raketa pataikė į ukrainiečių karinį objektą. Apie aukas kol kas nepranešama.
20:55 | Maskva: Kinija turi teisę imtis priemonių savo suverenitetui apginti
Maskva antradienį pareiškė, kad Kinija turi visas teises imtis priemonių savo suverenitetui apginti, ir pridūrė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitas Taivane yra „aiški provokacija“.
„Kinijos pusė turi teisę imtis priemonių, būtinų apginti jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui Taivano klausimu“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. Maskva pridūrė, kad N. Pelosi vizitas yra „aiški provokacija“, kuria siekiama stabdyti Kiniją.
20:26 | Ispanijos mokslo centras tapo su Rusija siejamos kibernetinės atakos taikiniu
Viena pagrindinių Ispanijos mokslo institucijų tapo kibernetinės atakos, kurią nacionalinės tarnybos sieja su Rusija, taikiniu, antradienį pranešė Mokslo ministerija.
Ministerijos pranešime sakoma, kad Ispanijos nacionalinė mokslo taryba liepos 16–17 dienomis buvo paveikta išpirkos reikalaujančio viruso atakos.
Ispanijos kibernetinio saugumo tarnybų atlikta preliminari analizė rodo, kad jokios jautrios ar konfidencialios informacijos veikiausiai nebuvo pavogta.
Pranešime nurodoma, kad ši kibernetinė ataka yra panaši į surengtas prieš JAV Nacionalinę aeronautikos ir kosmoso administraciją (NASA) ir Maxo Plancko institutą Vokietijoje.
Nors ataka atrodo nepavykusi, buvo aktyvuoti saugos protokolai, dėl kurių keli Nacionalinei mokslo tarybai pavaldūs tyrimų centrai liko be interneto ryšio.
20:00 | Pirmasis Ukrainos grūdų krovinį gabenantis laivas pasiekė Turkijos pakrantę
Laivas, gabenantis pirmąjį oficialų Ukrainos eksportuojamų grūdų krovinį nuo Rusijos invazijos pradžios, antradienį pasiekė Turkijos teritorinius vandenis netoli Bosforo sąsiaurio, pranešė ten esanti naujienų agentūros AFP komanda.
Su Siera Leonės vėliava plaukiojantis laivas „Razoni“ trečiadienį turėtų būti patikrintas Stambule grupės inspektorių, kurioje bus Rusijos ir Ukrainos pareigūnų, o paskui išgabens savo 26 tūkst. kukurūzų krovinį į Tripolio uostą Libane.
19:50 | Okupantai patiria spaudimą
Ukrainos kariuomenė rusų okupantams antradienį pridarė rimtų nuostolių, rašo UNIAN. Teigiama, kad okupantai susiduria su karinių pajėgumų, taip pat karinės įrangos trūkumu, tačiau kai kuriose gyvenvietėse Bakhmuto ir Avdejevskio teritorijose turi minimalų pranašumą.
Šią informaciją paskelbė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo operatyvinė grupė.
19:32 | Rusija paleido raketas į Lvivo regioną
Antradienį Rusijos okupantai paleido raketas Lvivo srityje, netoli sienos su Lenkija, praneša UNIAN ir „The Kyiv Independent“.
Šią informaciją patvirtino Lvivo srities karinės administracijos pirmininkas Maksimas Kozitskis.
Pasak jo, rusų okupantai sudavė smūgius vienam iš objektų Červonogrado srityje. „The Kyiv Independent“, kad vieta, kur įvyko sprogimas, yra netoli Lenkijos sienos.
Taip pat socialiniame tinkle pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti kylantys dūmai Lvivo regione.
Kol kas daugiau detalių apie situaciją Lvivo srityje nepateikiama.
19:10 | Ukrainai – 1 mlrd. eurų parama
Europos Sąjunga (ES) Ukraina suteikė 1 mlrd. eurų vertės makrofinansinę pagalbą, rašo „The Kyiv Independent“.
18:32 | Mariupolyje gali prasidėti nauja evakuacijos banga
Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka antradienį teigė, kad, tęsiantis evakuacijai, kasdien iš miesto išvyksta 50–100 žmonių.
Be to, jis pridūrė, kad yra tikimasi „naujos evakuacijos bangos“, kadangi rusų okupantams pavyko atkurti buvusią neteisėtą valdžią Mariupolyje.
17:55 | Kanada plečia sankcijas Rusijai
Kanada praplėtė sankcijas Rusijos subjektams, skelbia „Sky News“.
Teigiama, kad išplėstas sankcijų paketas paveiks 43 kariuomenės pareigūnus, 17 skirtingų subjektų.
„Žiaurūs Rusijos karo mašinos veiksmai nebus pamiršti, Kanada tęs savo pradėtą darbą su partneriai tarptautinėje bendruomenėje, kad [Rusija] būtų patraukta atsakomybėn“, – sakė Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly.
Kanada, reaguodama į Rusijos karinę invaziją Ukrainoje, yra įvedusi sankcijas daugiau nei 1150 asmenų ir subjektų.
17:28 | Ispanija neperduos žadėtų tankų Ukrainai
Ispanija nusprendė neperduoti Ukrainai „Leopard 2A4“ kovos tankų, nors anksčiau buvo minima, kad iš viso jų bus atiduota 10, rašo „The Kyiv Independent“.
Ispanijos gynybos ministrė Margarita Robles teigė, kad po atliktų bandymų paaiškėjo, kad jų techninė padėtis nėra tinkama kovai mūšio lauke, todėl jie nebus siunčiami į Ukrainą.
16:59 | Latvijos Saeimos komitetas pripažino Rusiją terorizmą remiančia valstybe
Latvijos parlamento Užsienio reikalų komitetas antradienį priėmė oficialų pareiškimą, kuriame Rusijos smurtas prieš civilius gyventojus Ukrainoje ir kitose šalyse įvardijamas kaip terorizmas, o Rusija – kaip terorizmą remianti valstybė.
Komiteto pirmininkas Rihardas Kolas naujienų agentūrai BNS sakė, kad priimtame pareiškime „Dėl Rusijos tikslinių karinių atakų prieš Ukrainos civilius gyventojus ir viešuosius pastatus“ kitos panašiai mąstančios šalys raginamos taip pat paskelbti Rusiją terorizmą remiančia valstybe.
Užsienio reikalų komiteto antradienio posėdyje R. Kolas pranešė, kad komitetas siūlys per kitą parlamento posėdį priimti šį dokumentą kaip visos Saeimos pareiškimą.
Parlamentaras Atis Lejinis sakė, kad Saeima galėtų susirinkti į neeilinį posėdį rugpjūčio 11 dieną.
Komiteto pareiškime teigiama, kad Rusija tikslingai naudoja kančias ir bauginimus kaip priemonę demoralizuoti Ukrainos žmones ir ginkluotąsias pajėgas bei paralyžiuoti Ukrainos gebėjimą veikti, siekdama okupuoti šią šalį ir pasiekti savo politinius tikslus.
Pareiškime parlamentarai kategoriškai smerkia Rusijos karinę agresiją ir plataus masto invaziją Ukrainoje, kurią remia ir kurioje dalyvauja Baltarusijos autoritarinis režimas, taip pat ragina transatlantinę bendruomenę bei jos partnerius skubiai skubiai sugriežtinti ir įgyvendinti visapusiškas sankcijas Rusijai, kad būtų sustabdyta Rusijos karinė agresija Ukrainoje.
Saeimos nariai ragina didinti karinę, finansinę, humanitarinę ir diplomatinę paramą Ukrainai, remti iniciatyvas, kuriomis siekiama pasmerkti Rusijos karinius veiksmus ir patraukti atsakomybėn atsakingus asmenis, taip pat izoliuoti Rusiją nuo tarptautinių bei regioninių organizacijų ir įvesti lygiavertes sankcijas Baltarusijai kaip Rusijos karinės agresijos rėmėjai.
Pareiškime Europos Sąjungos valstybės narės raginamos nedelsiant nutraukti turistinių vizų išdavimą ir apriboti įvažiavimo vizų išdavimą Rusijos ir Baltarusijos piliečiams.
16:05 | Kremliaus niršta dėl JAV
Kremlius antradienį pareiškė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitas Taivane būtų provokacija, ir sakė esąs visiškai solidarus su Kinija.
„Tai, kas yra susiję su šia kelione ir galimu vizitu Taivane, yra gryna provokacija“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Jis sakė, kad galimas vizitas skatina „įtampos didėjimą“ regione, ir apkaltino Vašingtoną pasirinkus „konfrontacijos kelią“.
„Norime dar kartą pabrėžti, kad esame visiškai solidarūs su Kinija, jos požiūris į šią problemą yra suprantamas ir visiškai pagrįstas“, – sakė D. Peskovas.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova taip pat apkaltino Jungtines Valstijas, kad jos elgiasi provokuojamai.
„Vašingtonas destabilizuoja pasaulį. Per pastaruosius dešimtmečius neišspręstas nė vienas konfliktas, bet daugybė jų išprovokuota“, – parašė ji socialiniuose tinkluose.
Susidūrusi su precedento neturinčiomis sankcijomis ir tarptautine izoliacija dėl agresijos prieš provakarietišką Ukrainą, Rusija siekia užmegzti glaudesnius ryšius su Kinija ir yra išreiškusi solidarumą su Pekinu dėl Taivano.
Kinija autonominę, demokratiškai valdomą Taivano salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga. Pekinas nekart griežtai įspėjo, kad N. Pelosi vizitą Taivane laikytų didele provokacija.
Amerikiečių pareigūnai dažnai rengia diskretiškus vizitus į Taivaną, taip pademonstruodami paramą salai, bet N. Pelosi apsilankymas neabejotinai sulauktų išskirtinio dėmesio.
Tai būtų aukščiausio rango išrinkto amerikiečių pareigūno apsilankymas Taivane nuo 1997 metų, kai saloje viešėjo tuometinis Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas. Tačiau tuomet Kinijos įsiveržimas į salą buvo laikomas mažiau tikėtinu.
Taivanas, turintis 23 mln. gyventojų, gyvena nuolatinės Kinijos invazijos grėsmės sąlygomis. Pekino režimo žvanginimas ginklais suintensyvėjo valdant prezidentui Xi Jinpingui.
Rusijos invazija Ukrainoje sustiprino nuogąstavimus, kad Kinija gali pasekti Maskvos pavyzdžiu ir įgyvendinti savo grasinimus aneksuoti daug mažesnį Taivaną.
14:01 | Rusija paskelbė Ukrainos pulką „Azov“ „teroristine“ organizacija
Rusijos Aukščiausiasis Teismas antradienį paskelbė Ukrainos kariuomenės pulką „Azov“, buvusį savanorių batalioną, „teroristine“ grupe, o šis sprendimas sudaro galimybę skirti ilgas įkalinimo bausmes į nelaisvę paimtiems jo nariams, pranešė rusų naujienų agentūros.
Teismas nutarė „pripažinti Ukrainos sukarintą dalinį „Azov“ teroristine organizacija ir uždrausti jo veiklą Rusijos Federacijos teritorijoje“, nutartį citavo valstybinė naujienų agentūra TASS. Pranešime sakoma, kad nutartis įsigaliojo ją paskelbus.
13:42 | Sankcijos smarkiai veikia Rusijos ekonomiką – ataskaita
Vakarų šalių sankcijos ir tarptautinio verslo pasitraukimas daro didelį neigiamą poveikį Rusijos ekonomikai, teigiama Yale'io universiteto verslo ekspertų ir ekonomistų parengtoje ataskaitoje.
Nors išaugusios energijos kainos Maskvai generuoja milijardines pajamas, duomenys, kuriuos pavyko gauti specialistams, rodo, kad Rusijos ekonomika smarkiai sulėtėjo nuo vasario 24 dieną prasidėtos invazijos, teigiama liepos pabaigoje paskelbtoje ataskaitoje.
„Mūsų atliktos išsamios Rusijos ekonomikos būklės analizės išvados yra patikimos ir neginčijamos: sankcijos ir verslo pasitraukimas ne tik yra veiksmingos, bet ir veikia Rusijos ekonomiką visais lygmenimis“, – sakoma Yale'io universiteto Vadybos mokyklos parengtoje ataskaitoje.
„Rusijos vidaus gamyba visiškai sustojo, gamintojams negalint pakeisti prarastų verslų, produktų ir talentų“, – sakoma 118 puslapių apimties ataskaitoje.
Ataskaitą parengė Yale'io universiteto Lyderystės instituto prezidentas Jeffrey Sonnenfeldas ir kiti instituto nariai – ekonomistai ir verslo vadybos ekspertai.
13:16 | Luhanske ir Kryme aktyvėja partizaninė veikla
Laikinai okupuotoje rytų Ukrainos Luhansko srities teritorijoje vis aktyviau ima veikti partizanai, Ukrainos televizijai pranešė srities karinės administracijos vadas Serhijus Haidajus.
„Situacija Luhansko srityje išlieka nepakitusi kelias savaites iš eilės. Nedidelėje Luhansko srities dalyje, dviejų gyvenviečių regione, mūsų ginkluotosios pajėgos laiko gynybos liniją. Visus puolimus, kurių rusai bando imtis, jie atmuša. Taigi rusams ten nesiseka.
Kita vertus, pas mus gana sėkmingai pradėjo dirbti partizanai. Jie ne tik platina lankstinukus, bet ir griauna infrastruktūrą, kas labai padeda sulėtinti puolimus ir Rusijos kariuomenės veržimasi į priekį“, – UNIAN cituoja S. Haidajų.
Apie partizaninius judėjimus kalbama ir aneksuotame Kryme. Pasak Ukrainos Vyriausiojo žvalgybos direktorato viršininko pavaduotojo Vadimo Skibickio, Rusijos pajėgos Krymo pusiasalyje stiprina oro gynybą, bet tuo pačiu metu regione ėmė veikti ukrainiečių partizaninis judėjimas.
„Kaip matote, suaktyvėjo partizanai, suaktyvėjo judėjimas prieš užpuolikus. Žmonės ruošiasi tam, kad mes grįšime [į Krymą]“, – UNIAN cituoja V. Skibickį.
12:34 | Duda įspėja: jei Ukraina neatlaikys, Baltijos šalims ir Lenkijai kyla tiesioginė grėsmė
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda įspėja, kad, jei Ukrainai nepavyks iki galo pasipriešinti Rusijos imperiniams kėslams, kitos šalys Rusijos Federacijos taikiklyje bus Lenkija ir Baltijos šalys.
Tai Lenkijos lyderis pasakė interviu vokiečių leidiniui „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Laikraščio žurnalistas A. Dudos klausė:
„Ponas prezidente, kuo Rusija pavojinga lenkams ir Baltijos šalims? Vienas iš jūsų pirmtakų per Rusijos ir Gruzijos karą 2008 metais pasakė: „Šiandien eilė Gruzijai, rytoj – Ukrainai, poryt – Baltijos šalims, o gal vieną dieną – Lenkijos eilė“.
Į tai A. Duda atsakė:
„Tai, ką prezidentas Lechas Kaczyńskis pasakė savo kalboje Tbilisyje, kilo iš gilaus politikos ir istorijos išmanymo. Kokia situacija šiandien? Šiandien Ukraina gina Lenkiją, Europą, įskaitant Vokietiją.
Jei Ukrainos didvyriškas pasipriešinimas neatlaikytų V. Putino imperinių planų, Lenkijai ir Baltijos šalims kiltų tiesioginė grėsmė dėl tolesnio Rusijos įtakos sferos išplėtimo į Vidurio Europą. Beje, Rusijos idėjos, apie kurias kalbame, nėra tik Vladimiro Putino idėjos; didelė dalis Rusijos visuomenės yra jų persmelkta, žurnalistai ten kalba apie Rusiją, besitęsiančią iki pat Lenkijos Kališo miesto. Šiandien Ukrainos dėka šis pavojus suvaldytas. Bet manau, kad šis pavojus, deja, ateityje taps realus“.
12:06 | Turkija: pirmasis ukrainietiškų grūdų krovinys Stambulą turėtų pasiekti po vidurnakčio
Pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta iš Odesos pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrinės blokados Juodojoje jūroje atšaukimo „po vidurnakčio“ turėtų pasiekti Stambulą, antradienį pranešė Turkijos gynybos ministerija.
Siera Leonėje įregistruotas krovinių laivas „Razoni“ pirmadienio rytą išplaukė iš Ukrainos Odesos uosto į Libaną su itin svarbiu 26 tūkst. t kukurūzų kroviniu.
Iš pradžių tikėtasi, kad laivas į Stambulą atvyks ankstyvą antradienio popietę.
Naktį laivas plaukė palei Rumunijos pakrantę, tačiau apie 23 val. Grinvičo (antradienį 2 val. Lietuvos) laiku išjungė savo automatinę atpažinimo sistemą AIS, todėl jo nebebuvo galima susekti, rašoma jūrų eismą stebinčioje svetainėje „Marine Traffic“.
Ankara kol kas nepateikė jokio šio žingsnio paaiškinimo.
11:37 | Rusija Juodojoje jūroje apsiginklavo iki dantų – laiko 14 karo laivų ir 16 „Kalibr“ raketų
Ukraina skelbia, kad Rusijos Federacija Juodojoje jūroje laiko parengusi 16 sparnuotųjų raketų „Kalibr“, 14 karo laivų su kateriais, jūroje budi trys dideli Rusijos pajėgų desantiniai laivai.
„Priešo laivyno laivų grupes sudaro 14 karo laivų ir katerių. Jų manevravimo vieta lieka raketoms saugiose zonose. Tuo metu du raketnešiai pasiruošę laiko 16 „Kalibr“ raketų, o trys desantiniai laivai budi“, – naujausioje savo ataskaitoje skelbia Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“.
11:07 | Medvedevo paskyroje – grasinimas atkurti SSRS: kol neateis rusai, tol tvarkos nebus
Buvusio ilgamečio Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo įrašai socialiniuose tinkluose prasidėjus puolimui prieš Ukrainą stebina daugelį. Paskutinis „šedevras“ buvo toks nekorektiškas, kad jį teko ištrinti po 10 minučių ir apkaltinti mįslingus „įsilaužėlius“.
Anksčiau viešai pareiškęs, kad „nekenčia Vakarų“ D. Medvedevas vėlų pirmadienio vakarą paviešino ilgą žinutę, kurioje kalbėjo apie Sakartvelo, Kazachstano, Moldovos „susigrąžinimą“ ir netgi SSRS atkūrimą.
D. Medvedevas prabilo apie Sovietų Sąjungos atkūrimą, nors tiesiogiai visų šalių ir neminėjo. „Tačiau mūsų iš kelio neišmuši, todėl kad mes vieningi ir aiškiai žinome, ko norime. Niekam neturėtų likti abejonių, kad lemtinga klaida, įvykusi 90-ųjų pradžioje, bus ištaisyta, jokių suverenitetų paradų daugiau niekada nebus ir visos tautos, kadaise gyvenusios didžiulėje ir galingoje Sovietų Sąjungoje, ir vėl gyvens kartu draugystėje ir tarpusavio supratime. Ir tam mes nepagailėsime nei jėgų, nei priemonių“, – aiškinama įraše, kuris buvo publikuotas oficialioje D. Medvedevo paskyroje.
10:27 | Rusijos pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 41 170 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 223 lėktuvus, 191 sraigtasparnį, 1768 tankus, 4014 šarvuočių, 936 artilerijos pabūklus, 259 raketų sistemas, 15 laivų, 2914 mašinų, 739 bepiločius orlaivius, 117 priešraketinės gynybos sistemų, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 82 specialiosios įrangos vienetus bei 174 sparnuotąsias raketas.
10:02 | Daugiau nei 5 000 žuvusiųjų
Nuo karo pradžios Ukrainoje oficialiais duomenimis žuvo 5327 žmonės, o daugiau nei 7000 buvo sužeisti, pranešė Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras.
09:37 | ISW: Rusija sukūrė proga Ukrainos kontratakai
ISW analitikų teigimu, Rusijos Federacija tęsia karių perkėlimą iš šiaurinės Donecko srities dalies gynybinėms pozicijoms Pietų Ukrainoje paremti, o tai susilpnins Rusijos pajėgas rytuose esančio Slovjansko kryptimi.
ISW citavo Ukrainos Vyriausiosios žvalgybos direktorato atstovo Vadimo Skibickio žodžius, kuomet jis pranešė, kad prieš dvi savaites Rusijos kariai iš Donecko srities išvedė oro desanto pajėgų taktines grupes.
„Jungtinės Karalystės Gynybos departamentas taip pat pažymėjo, kad Rusijos pajėgos Zaporižios sritį greičiausiai įvardijo kaip pažeidžiamą frontą, kuriam reikia pastiprinimo, o Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad Rusijos pajėgos persigrupuoja Zaporižios srityje.
Filmuotoje medžiagoje socialiniuose tinkluose matyti, kaip Rusijos kariai pastarosiomis savaitėmis perkelia įrangą ir personalą į Zaporižios ir Chersono regionus“, – pridūrė institutas, skelbia UNIAN.
Pasak ekspertų, dalinis Rusijos karių išvedimas iš šiaurinės Donecko srities dalies atims iš rusų pajėgų reikiamą kovinę galią Slovjansko srityje.
„Tikėtina, kad pasitraukimas sudarys galimybę Ukrainos pajėgoms pradėti atsakomąjį puolimą Iziumo kryptimi, kaip ir Rusijos įsitvirtinimas Luhansko srityje leido Ukrainai sudaryti sąlygas kontrpuolimui Chersono srityje. Rusijos kariai Zaporižios srityje taip pat rodo, kad Ukrainos atsakomieji puolimai neapsiriboja Chersono regionu ir greičiausiai vyks palei visą pietinę ašį“, – pažymėjo ISW savo naujausioje ataskaitoje.
08:57 | Ekspertų verdiktas: rusai patys subombardavo į nelaisvę paimtus Ukrainos karius
Rusijos pajėgos yra atsakingos už 53 ukrainiečių karo belaisvių nužudymą per liepos 28 d. įvykusį sprogimą Rusijos kontroliuojamame kalėjime Olenivkoje, Donecko srityje, skelbiama JAV karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje.
Ekspertai atkreipė dėmesį į Kremliaus melą, esą pati Ukraina kalta dėl karo belaisvių žudymo.
„Palydoviniai ir kiti vaizdai iš įvykio vietos rodo, kad per ataką buvo apgadintas tik vienas pastatas, šio pastato sienos nebuvo sugriautos, aplink nebuvo sviedinių išmuštų kraterių, o tai labai tvirtai rodo, kad kalėjimas buvo sunaikintas arba tiksliniu smūgiu, arba susprogdintas iš vidaus“, – rašoma naujausioje ISW ataskaitoje.
Ekspertų teigimu, jei Ukraina atakai būtų panaudojusi ką nors kita nei raketų sistemas HIMARS, ataka beveik neabejotinai būtų padariusi papildomos žalos aplink sprogimo vietą, įskaitant kraterius ir kitus apgadintus pastatus.
ISW citavo JAV pareigūną, kuris sakė „Politico“, kad „įrodymai rodo, kad ataką įvykdė ne Kyjivas“.
Atsižvelgdama į JAV vertinimą, kad atakoje nebuvo panaudoti HIMARS, ISW mano, kad Rusija yra atsakinga už šią ataką prieš Ukrainos karo belaisvius, pažeidžiant Ženevos konvencijas.
08:26 | Per rusų apšaudymą Donecko srityje žuvo trys civiliai
Donecko srities karinės administracijos pirmininkas Pavlo Kyrylenka pranešė, kad rugpjūčio 1-ąją per Rusijos pajėgų surengtas atakas žuvo trys civiliai.
„Rugpjūčio 1 dieną rusai Donecko srityje nužudė 3 civilius: 2 – Maryjinkoje ir 1 – Bachmute. Dar 3 žmonės buvo sužeisti“, – „Telegram“ pranešė jis.
07:43 | SBU pulkininkas: Rusija nori užimti Mykolajivą ir Odesą
Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pulkininkas Romanas Kostenka užsiminė, kad rusams likti Chersono placdarme beprasmiška, nes tiltus apšaudė Ukrainos gynėjai.
„Pastaruoju metu tęsiasi priešo amunicijos sandėlių naikinimas kairiajame Dniepro upės krante. Ukrainos ginkluotosios pajėgos toliau kontroliuoja Antonivkos tiltą ir Kachovkos užtvanką. Priešo laukia dilema: supratus, kad juos galima apsupti nukertant takus, o pontoninės perėjos neleis papildyti amunicijos, reikės trauktis į dešinįjį Dniepro upės krantą ir įsitvirtinti. Tokiu atveju okupantai užtrauks reputacijos nuostolių Rusijos Federacijai“, – sakė R, Kostenka, skelbia UNIAN.
SBU pulkininkas pažymėjo, kad Rusijos Federacija laikysis Chersono iki paskutinio. Be to, Rusijos akiratyje – du strategiškai svarbūs Ukrainos uostamiesčiai.
„Kitas būdas – pralaužti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontroliuojamą atstumą ir neleisti sunaikinti pavienių dviejų perėjų per Dnieprą, rusams reikia plėtoti puolimą. Priešas kaupia pajėgas, norėdamas pats pradėti kontrpuolimą, padidinti atstumą ir eiti toliau į Vakarus, kad užimtų Mykolajivą ir Odesos sritį“, – pridūrė R. Kostenka.
07:13 | Rusija į „juodąjį sąrašą“ įtraukė 39 JK piliečius, įskaitant leiboristų lyderį
Rusija pirmadienį pranešė, kad į „juodąjį sąrašą“ įtraukė dar 39 Jungtinės Karalystės piliečius, įskaitant Leiboristų partijos lyderį Keirą Starmerį ir buvusį ministrą pirmininką Davidą Cameroną.
Vasario 24 dieną Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasiuntus karius į Ukrainą, Londonas tapo vienu aktyviausių Kyjivo rėmėjų.
Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad į „juodąjį sąrašą“ įtraukti piliečiai, įskaitant žurnalistus, „prisideda prie priešiško Londono kurso, kuriuo siekiama demonizuoti mūsų šalį ir ją izoliuoti tarptautiniu mastu“.
„Konfrontacijos pasirinkimas yra sąmoningas Britanijos politinio isteblišmento sprendimas, kuriam tenka visa atsakomybė už pasekmes“, – pridūrė ministerija.
Nuo karo Ukrainoje pradžios Maskva uždraudė kelioms dešimtims JK piliečių, daugiausia politikų ir žurnalistų, atvykti į Rusiją.
Tarp naujai į „juodąjį sąrašą“ įtrauktų asmenų yra keletas parlamento narių leiboristų, Škotijos politikų ir Lordų Rūmų narių.
Taip pat į jį pateko žiniasklaidos atstovų, tokių kaip BBC naujienų tarnybos laikinasis direktorius Jonathanas Munro, televizijos laidų vedėjas Piersas Morganas ir BBC žinių vedėjas Huwas Edwardsas.
06:38 | Zelenskis: „dar per anksti“ švęsti grūdų siuntos iš Odesos išgabenimą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad „dar per anksti“ švęsti tai, kad pagal Jungtinių Tautų ir Turkijos tarpininkaujamą susitarimą iš Ukrainos uosto buvo išplukdyta grūdų siunta.
„Šiuo metu dar per anksti daryti kokias nors išvadas ir prognozes, – sakė jis savo kasdieniame vaizdo kreipimesi. – Palaukime ir pažiūrėkime, kaip veiks susitarimas ir ar tikrai bus užtikrintas saugumas.“
Pirmadienį iš Odesos uosto išplaukė pirmoji Ukrainos grūdų siunta nuo Rusijos invazijos pradžios vasarį pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrų blokados Juodojoje jūroje atšaukimo.
06:12 | Rusija paryčiais atakavo Mykolajivą
Pastarosiomis dienomis Rusija raketomis kone kasdien atakuoja būtent Mykolajivą. Naujausias sprogimas Mykolajive nugriaudėjo antradienį, rugpjūčio 2-ąją. Miesto meras Oleksandras Senkevičius savo „Telegram“ paskyroje pranešė, kad išpuolio metu buvo sužeistas vienas žmogus.
„Apie 4 valandą ryto Mykolajive keliuose miesto rajonuose nugriaudėjo galingi sprogimai. Pirminiais duomenimis, vienas žmogus buvo sužeistas“, – rašė jis.
Svarbiausi pirmadienio įvykiai
► Kontrpuolimą vykdančios Ukrainos pajėgos atkovojo per 40 gyvenviečių pietinėje Chersono srityje, pirmadienį paskelbė šios svarbios srities administracijos vadovas Dmytro Butrijus.
► Europos Sąjunga ir NATO pirmadienį pasveikino pirmo grūdų krovinio išplukdymą iš Ukrainos kaip „pirmąjį žingsnį“ stengiantis įveikti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos įsiveržimo į kaimyninę šalį.
► Nors Maskvos karo mašina pamažu stumiasi į priekį Ukrainos rytuose, mėgindama įvykdyti Kremliaus uždavinį perimti kontrolę visame šiame išvystytos pramonės regione, Kyjivo pajėgos intensyvina atakas, stengdamosi susigrąžinti Rusijos okupuotas teritorijas šalies pietuose.
► Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį pareiškė, kad pirmojo grūdų prikrauto laivo išplaukimas iš Odesos uosto nuo Rusijos invazijos pradžios neša „palengvėjimą pasauliui“.
► Turkijos gynybos ministerija pranešė, kad pirmadienį iš Ukrainos pietinio uosto išplaukė pirmasis laivas, prikrautas Kyjivo eksportuojamų grūdų, įgyvendinant sutartį, sudarytą siekiant sumažinti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, paaštrintą Rusijos invazijos į kaimyninę šalį.