Daugpatystė Čečėnijoje, kurioje formaliai turėtų galioti Rusijos įstatymai, – kasdienis reiškinys. Remiantis šariato įstatymais, vyrui leidžiama turėti keturias žmonas, jeigu sugeba joms skirti vienodai dėmesio ir finansiškai vienodai jas išlaikyti. Žmonos, dažniausiai, gyvena ne kartu, ir kiekvienai iš jų reikia atskiro namo: tokiu būdu daugpatystė tampa prieinama iš esmės tik labai prakutusiems vyrams.
Kitą žmoną turėti „leido“ ir jo oficiali sutuoktinė
„Moteris be vyro ten yra laikoma nepilnaverte. Jos yra pasirengusios tekėti ir antromis, ir trečiomis“, – aiškino žurnalistė Svetlana Anochina. Nors antrosios, trečiosios ir ketvirtosios žmonos nėra oficialiai registruojamos, tėvai vis tiek bando „pagerinti savo vaikų finansinę ateitį“.
„Manoma, kad geriau jau ištekės kaip antra žmona, negu neteks aprūpinimo“, – cituojamas „Komiteto prieš kankinimus“ atstovas Mahomedas Alamovas.
Čečėnijos vadovybė ne sykį skatino daugpatystę: 2015-aisiais Ramzanas Kadyrovas pasisakė už tai, kad vyras galėtų turėti kelias žmonas, „jeigu jam jų reikia ir jis yra pakankamai apsirūpinęs jas išlaikyti, ir sprendžia (tuo pačiu, – red. past.) Rusijos demografinę problemą“. Kitą sykį, pasisakydamas už daugpatystę, jis tai aiškino „atšiauriomis čečėnų tradicijomis“.
Palaimino antrąją paties R. Kadyrovo santuoką net ir oficialioji jo žmona Medni, tačiau Čečėnijos vadas niekada viešai nepripažino, kad turi kitų žmonų.
Neoficiali žmona gyvena rūmuose pačiame Grozno centre
Nepaisant to, vietos žurnalistai sykį R. Kadyrovo žmona įvardijo vietos šokėją ir dainininkę Aminat Achmadovą. Jų duomenimis, dėl artimų ryšių su R. Kadyrovu Europos šalys nustojo kviesti į pasirodymus šokių grupę „Daimochk“, kuriai vadovauja A. Achmadovos tėvas. Ši žmona taipogi yra puikiai aprūpinta, o pirmosios (oficialios) žmonos turtai slepiasi po išgalvota tapatybe, išsiaiškino žurnalistai.
2006-aisiais Čečėnijoje vyko pirmasis ir vienintelis grožio konkursas, kuriame antrąją vietą užėmė Fatima Chazujeva. Praėjusiais metais Grozne išdygo nauja mečetė, pavadinta jos tėvo (2019-aisiais mirusio Grozno gyventojo Šaichi Chazujevo) vardu. Tradiciškai mečėtės yra vadinamos pranašų ir šeichų vardais, o Š. Chazujevas su religija apskritai neturėjo nieko bendro, jis dirbo Federalinėje aplinkos, technologinės ir branduolinės priežiūros tarnyboje (Rostechnadzor), direktoriaus pavaduotoju.
F. Chazujevai priklauso dvaras su vieninteliu Grozne atviru baseinu priešais R. Kadyrovo rezidenciją – prestižiniame rajone, kuriame esančių pastatų vertės nustatyti nėra įmanoma, nes jų paprasčiausiai nebūna rinkoje. Sprendžiant iš pateiktų nuotraukų, F. Chazujevos namai gali savo prabanga konkuruoti su geriausiais prestižinio Maskvos Rubliovkos rajono namais.
Kai kurie Čečėnijos gyventojai nieko tiesiogiai įvardija Fatimą, kaip R. Kadyrovo sutuoktinę. Tai patvirtina ir čečėnų tinklaraštininkas Tumso Abdurachmanovas, palaikęs draugiškus santykius su Fatimos broliu. Pasak jo, Aslambekas Chazujevas, vos prasidėjus Fatimos ir Ramzano santykiams, netikėtai pralobo ir dabar jau užima respublikos finansų viceministro postą.
R. Kadyrovas – valdininkas, su kuriuos siejami milijoniniai fondai
Kalbant apie paties R. Kadyrovo uždarbį, žurnalistai pažymi, kad jis visada turėjo palyginti mažą oficialų atlyginimą, tačiau gyvena šeicho prabangoje, neatitinkančioje valdininko įvaizdžio. Anksčiau žurnalistai jau buvo aptikę mažai kam žinomą teisininką iš Maskvos Pavelą Krotovą, kuriam yra užrašytas milijoninis verslas, kaip manoma, susijęs su R. Kadyrovu ir jo aplinka.
Dar vienu R. Kadyrovo lėšų šaltiniu yra laikomas Achmato Kadyrovo visuomeninis fondas. Formaliai jis yra įkurtas labdaros tikslais, o 2019-aisiais į jį buvo pritraukta 6 mlrd. rublių (apie 65 mln. eurų) – daugiau negu bet kuriame kitame Rusijos labdaros fonde. Pagal viešai prieinamus dokumentus šis fondas išleidžia daug mažiau negu yra deklaruota pajamų.
Pavyzdžiui, tais pačiais 2019-aisiais fondas socialinei ir labdaringai veiklai išleido 2,8 mlrd. rublių, o „valdybos aparato išlaikymui“ – daugiau nei 4 mlrd. Atlyginimams buvo išleista ne daugiau nei 8 mln. rublių, kur dingo kilę 4 mlrd. dokumentuose nėra nurodoma. Žiniasklaidos duomenimis, fondo lėšos yra surenkamos iš visų respublikos gyventojų duoklės – 10 proc. nuo kiekvieno biudžetinės įstaigos darbuotojų ar verslininkų atlyginimo.
R. Kadyrovas oficialiai neigė tokių duoklių egzistavimą, tačiau ekspertų vertinimu tie 6 mlrd. rublių ir yra tie patys „savanoriški finansiniai įnašais ir aukojimai“. Maža to, R. Kadyrovo fondas valdo didžiulį skaičių bendrovių, kurių veikla su labdara niekaip nesusijusį, įskaitant statybų verslą, mineralinio vandens gamybą ar net ledų gamybos liniją.
Be paprastų čečėnų įnašus į fondą daro ir režimą palaikantys oligarchai – Umaras Džabrailovas ir Ruslanas Baisarovas, ar rusų verslininkai, kuriems teko naudotis „čečėnų jėgos struktūrų stogu“. Pavyzdžiui, „stačiatikis verslininkas“ Igoris Altuškinas kas mėnesį aukojo Kadyrovo fondui 7 mln. rublių, rašoma tyrime.
Žmonoms turto – už šimtus milijonų rublių
F. Chazujevos šeima taip pat neliko nuskriausta. 2020-aisiais šalia Machketų gyvenvietės, kur gimė Fatima, atsidarė reabilitacinis centras judėjimo problemų turintiems žmonėms. Centras buvo pastatytas už A. Kadyrovo fondo lėšas, tačiau jau 2021-ųjų pradžioje jis turėjo naują savininkę – Fatimos motiną Sacitą Chazujevą. Pranešama, kad už pacientų gydymą mokės valstybės privalomojo medicinos draudimo fondas, tačiau pragyvenimas centre bus mokamas – nuo 10 iki 80 tūkst. rublių už „VIP palatą“. Taip pat už fondo lėšas šiame kaime buvo pastatyta ir Šaichi Chazujevo vardo mokykla.
Turi F. Chazujeva nekilnojamo turto ir Maskvoje – būdama vos 19 metų, praėjus nuo grožio konkurso 4 metams, Fatima tapo 50 mln. rublių vertės buto savininkė. 2013-aisiais ji tapo ir negyvenamosios paskirties pastato už 100 mln. rublių savininke.
Dar vieno buto savininke Fatima tapo 20-ies metų – kitoje pusėje gatvės nuo namo, kuriame butą turi ir oficialioji R. Kadyrovo žmona Medni. Dabar panašaus išplanavimo butas ten yra parduodamas už 120 mln. rublių (apie 1,3 mln. eurų). 2017-aisiais F. Chazujeva tapo ir dar vieno 200 kv. m. buto savininke prestižiniame Chamovnikų rajone. Tokio buto vertė yra ne mažesnė nei 200 mln. rublių. Oficialiai F. Chazujeva pastaruosius kelerius metus pluša Čečėnijos vadovo administracijoje tarnautoja – jos atlygis nesiekia 100 tūkst. rublių (apie 1 tūkst. eurų) per mėnesį.
Žurnalistai aptiko ir fiktyvią pilietę, pasivadinusią Medni Musajevą, kuriai priklausė ar priklauso nemažai nekilnojamo turto Maskvoje. Jos vardas, tėvavardis ir net gimimo data sutampa su „pirmosios Kadyrovo žmonos“ duomenimis. „Projekt“ duomenimis, „Medni Musajeva“ yra tam tikro pobūdžio „virtuali tapatybė“, kuri leidžia Čečėnijos lyderio aplinkai vengti įkyrių ir akylai pajamų deklaravimo popierius nagrinėjančių žvilgsnių. Maža to, „Medni Musajeva“, skirtingai nei Medni Kadyrova, nėra įtraukta į JAV sankcijų sąrašus.
Viso „Projekt“ pavyko aptikti R. Kadyrovo žmonoms priklausančio nekilnojamo turto už 800 mln. rublių (apie 9 mln. eurų).