Mokslininkų teigimu, pirmosios koronaviruso bangos pabaigos galime tikėtis rugsėjo pradžioje. Baimė, kad virusas ir vėl smogs visa galia, verčia susimąstyti, kaip galima būtų ir saugiai keliauti, ir išvengti blogos baigties.
Viena iš galimų Covid-19 sklaidos užkardymo priemonių – „biologinis pasas“ arba „išmanieji pasai“, kurie liudys, kad žmonės nėra viruso nešiotojas arba jo kraujyje jau aptikti antikūnai. Tokį pasą galėtų gauti tie, kurie jau persirgo virusu arba turi susiformavusį imunitetą. Tačiau čia problema gali kilti dėl to, kad tokį pasą turės pripažinti visos valstybės, kitaip jo nauda būtų labai ribota.
Pirmąjį žingsnį šia kryptimi jau žengė Kinija – nuo balandžio 12 d. visi pageidaujantys apsistoti Pekino viešbučiuose privalo pateikti pažymą, kad neserga koronavirusu. Pekino savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus atstovas Zhou Weiminas tvirtino, kad pažyma turi būti išduota ne anksčiau nei prieš savaitę iki registracijos viešbutyje. Joje taip pat turi būti nurodytas specialus kodas, patvirtinantis, kad kortelės savininkas neturi Covid-19 viruso. Vietos policijai liepta griežtai tikrinti visus atvejus, kuomet galima įtarti išduodamų sertifikatų falsifikaciją.
„Izvestija“ rašoma, kad „imuninių pasų“ idėją palaiko ir Vokietija. Šios šalies mokslininkai pasiūlė tikrinti gyventojus dėl koronaviruso antikūnų ir tiems, kurie įgijo imunitetą, išduoti atitinkamą pažymą.
„Deutsche Bank“ ekspertų teigimu, tokie biologiniai pasai galėtų tapti ir galimybe turistams patekti į Vokietiją. Priešingu atveju atvykėliams grėstų saviizoliacijos sankcijos.
Tokia idėja sulaukė palaikymo ir Didžiojoje Britanijoje ar JAV. Britų sveikatos ministras Mattas Hancockas pasiūlė visiems jau persirgusiems koronavirusu ir turintiems antikūnų asmenims išduoti specialų dokumentą, kuris leistų jiems nesilaikyti privalomų karantino priemonių.
Tačiau ši teorija turi ir silpnų vietų. Jeigu „biologiniam pasui“ gauti reiktų pasidaryti testą likus savaitei iki registracijos viešbutyje, tai per tą savaitę žmogus, net jeigu ir buvo sveikas, vis tiek galėtų užsikrėsti – gatvėje, lėktuve, jau atvykęs į šalį.
Maža to, kol kas nėra aišku, kiek laiko išsilaiko imunitetas prieš Covid-19 virusą išsilaiko žmoguje ir kiek jis bus atsparus būsimoms viruso mutacijoms.
Sąmokslo teorijų šalininkai išsyk suskubo tvirtinti, kad tokie „imuniniai pasai“ kažkokiu būdu taps pirmuoju žingsniu „žmonių čipavimui“.