• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Tautos trečiadienį pareiškė, kad nerimauja dėl Ukrainos grūdų eksporto susitarimo, kuris gali žlugti po dviejų savaičių, o tai keltų grėsmę pažeidžiamiausių pasaulio gyventojų aprūpinimui maistu.

Jungtinės Tautos trečiadienį pareiškė, kad nerimauja dėl Ukrainos grūdų eksporto susitarimo, kuris gali žlugti po dviejų savaičių, o tai keltų grėsmę pažeidžiamiausių pasaulio gyventojų aprūpinimui maistu.

REKLAMA

Juodosios jūros grūdų iniciatyvos (BSGI), kuria siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę, galiojimas baigsis liepos 17 dieną, nebent Rusija, kuri tęsia 2022 metų vasarį pradėtą invaziją į Ukrainą, sutiks ją atnaujinti.

Tačiau Maskva tebėra nepatenkinta lygiagretaus susitarimo dėl Rusijos maisto produktų ir trąšų eksporto veikimu ir antradienį pareiškė nematanti priežasčių pratęsti BSGI.

„Be abejo, esame susirūpinę, nes Stambule pasirašyti du susitarimai yra labai svarbūs aprūpinimui maistu ir besivystančioms Pietų pusrutulio šalims“, – Ženevoje žurnalistams sakė JT prekybos ir plėtros agentūros UNCTAD vadovė Rebeca Grynspan.

REKLAMA
REKLAMA

UNCTAD buvo viena svarbiausių tarpininkių sudarant sandorius.

2022 metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios šalies Juodosios jūros uostai buvo užblokuoti karo laivų, kol pagal pernai liepą pasirašytą susitarimą buvo sudarytos sąlygos eksportuoti pasauliui itin svarbius grūdus.

REKLAMA

Pernai su JT ir Turkija sudarytas pirminis 120 dienų susitarimas buvo pratęstas tris kartus: lapkritį, kovą ir gegužę.

Lygiagrečiai pasirašytu susitarimu siekiama palengvinti rusiškų maisto produktų ir trąšų, kuriems netaikomos Vakarų sankcijos, įvestos Maskvai dėl karo Ukrainoje, eksportą.

Tačiau Rusija tvirtina, kad šio susitarimo nesilaikoma.

JT svarsto galimybę vykti į Maskvą

„Mums reikia ir vieno, ir kito, kad kainos ir toliau mažėtų, o maisto produktų ir trąšų rinkos pasaulyje būtų stabilios“, – sakė R. Grynspan.

REKLAMA
REKLAMA

„Jungtinės Tautos tebėra pasiryžusios dėti visas pastangas, kad susitarimai būtų tęsiami. Jie tebėra mūsų pagrindinis rūpestis ir tikimės, kad galėsime užtikrinti jų pratęsimą pažeidžiamiausių pasaulio šalių ir labiausiai pažeidžiamų žmonių labui“, – tęsė ji.

„Per likusias dienas ir valandas toliau stengsimės, kad tai įvyktų“, – pridūrė ji.

Ukraina buvo viena didžiausių grūdų augintojų pasaulyje, o susitarimas padėjo sušvelninti karo sukeltą pasaulinę maisto krizę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Tautų duomenimis, iki šiol pagal šį susitarimą eksportuota apie 32,4 mln. tonų. Kiek daugiau nei pusę eksporto sudarė kukurūzai, o daugiau nei ketvirtadalį – kviečiai.

R. Grynspan sakė, kad Ženevoje vyko konsultacijos su Rusijos delegacija.

„Taip, per likusias dienas svarstysime galimybę vykti į Maskvą, bet tai dar nepatvirtinta“, – pridūrė ji.

Rusija antradienį pareiškė, kad Maskvos ir JT susitarime numatytas rusiškų maisto produktų ir trąšų tiekimo pasaulio rinkoms normalizavimas toliau blogėja, ir kaltino dėl šios problemos antrinį Vakarų sankcijų poveikį laivybos ir draudimo bendrovėms bei bankams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų