„Galiu paskelbti apie naują susitarimą su Albanija ir naują požiūrį“, – parlamente sakė R. Sunakas.
„Pirmą kartą Tiranos oro uoste įkurdinsime pasienio pajėgų pareigūnus, kurie padės kovoti su organizuotu nusikalstamumu ir sustabdyti neteisėtai atvykstančius žmones“, – pridūrė jis.
Trečdalis visų šiais metais mažomis valtimis į JK atvykusių migrantų – beveik 13 tūkst. – buvo albanai.
R. Sunakas antradienį pareiškė, kad pagal naujausią jo planą tokie žmonės bus nedelsiant išsiųsti atgal į Albaniją.
„Albanija yra saugi, klestinti Europos šalis“, – sakė jis parlamento nariams.
„Albanijos ministras pirmininkas pat pasakė, kad nėra jokios priežasties, dėl kurios negalėtume nedelsiant grąžinti albanų prieglobsčio prašytojų“, – pridūrė R. Sunakas.
JK ministras pirmininkas taip pat nurodė, kad Vokietija, Prancūzija ir Švedija atmetė beveik 100 proc. albanų prieglobsčio prašymų, o Jungtinė Karalystė – 45 procentus.
„Tai negali tęstis. Todėl šiandien galiu paskelbti apie naują susitarimą su Albanija ir naują požiūrį“, – sakė jis.
Skelbiama, kad be planų pasiųsti pasienio pareigūnus į Albanijos Tiranos oro uostą, R. Sunako vyriausybė taip pat „aiškiai nurodys“ asmenims, priimantiems sprendimus dėl prieglobsčio suteikimo, kad Albanija yra saugi šalis.
Daugelis albanų prieglobstį gavo kaip šiuolaikinės vergovės aukos, o R. Sunakas teigia, kad jis „gerokai padidins ribą, kurią turi atitikti asmuo, kad būtų laikomas šiuolaikiniu vergu“.
R. Sunakas savo kalboje taip pat sakė, kad prieglobsčio prašytojų apgyvendinimui bus pasitelkiamos nenaudojamos poilsio stovyklos ir perteklinės karinės patalpos.
Pasak jo, tai kainuos perpus pigiau nei dabartinė prieglobsčio prašytojų apgyvendinimo viešbučiuose politika.
Jis taip pat pažadėjo atnaujinti buvusio ministro pirmininko Boriso Johnsono parengtą prieštaringai vertinamą planą, pagal kurį prieglobsčio prašytojai būtų skraidinami į Ruandą.
Birželį turėjęs įvykti pirmasis migrantų deportavimo į Ruandą skrydis įsikišus Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) buvo atšauktas, o dėl šios politikos JK teismuose tebevyksta teisiniai ginčai.
„Brexitą“ remianti JK vyriausybė imigracijos kontrolės susigrąžinimą pristatė kaip vieną svarbiausių savo siekio išvesti šalį iš Europos Sąjungos planą.
Tačiau praktiškai tai padaryti pasirodė sunkiau, o šiemet į šalį mažomis valtimis atplaukė beveik 45 000 žmonių, todėl vyriausybė susidūrė su politiniu galvos skausmu.