Po penkių dešimtmečių narystės bloke JK 2020-aisiais iš jo pasitraukė. Tai paveikė prekybą ir bendradarbiavimą saugumo srityje, todėl pasigirdo raginimų iš naujo apmąstyti būsimus ryšius.
Trečiadienį vakare K. Starmeris, dalyvaujantis Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke, paskelbė savo ir U. von der Leyen nuotrauką.
„Noriu „perkrauti“ mūsų santykius su ES ir pasiekti, kad „Brexitas“ būtų naudingas britams“, – rašė jis socialiniame tinkle „X“. Ministras pirmininkas pridūrė, kad laukia diskusijų su U. von der Leyen pradžios.
Tai bus pirmasis K. Starmerio vizitas į Briuselį nuo liepos, kai jis tapo ministru pirmininku. Pastaruoju metu jis susitiko su keliais Europos lyderiais, įskaitant Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną ir Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą.
Be to, kad JK pasitraukė iš Europos muitų sąjungos ir bendrosios rinkos, „Brexitas“ nutraukė laisvą ES piliečių judėjimą siekiant gyventi ir dirbti JK.
ES yra siūliusi 18–30 metų žmonėms skirtą jaunimo mobilumo programą kaip galimo susitarimo su JK dalį.
Žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad K. Starmeris, kuris JK 2016-ųjų referendume balsavo už pasilikimą ES, stengsis sušvelninti pasiūlymus, kad būtų išvengta ko nors panašaus į laisvo judėjimo atnaujinimą.
K. Starmeris, kuris taip pat buvo leiboristų „Brexito“ atstovas spaudai, kai partija buvo opozicijoje, anksčiau šį mėnesį pažadėjo, kad santykių nustatymas iš naujo nereiškia „Brexito“ atšaukimo.
„Noriu būti ambicingas kalbėdamas apie tai, ką galime pasiekti“ iš naujo apibrėždami santykius su ES, sakė jis.
„Tai nereiškia grįžimo į ES, tai nereiškia grįžimo į bendrąją rinką, muitų sąjungą ar judėjimo laisvę. Taigi, tai yra raudonos linijos“, – teigė jis.