Portalas tv3.lt paaiškina, kas yra „Hezbollah“, koks jos vaidmuo kare Izraelyje ir konfliktuose Artimuosiuose Rytuose bei kokį pavojų „Hezbollah“ kelia Vakarams.
Dievo partija
„Hezbollah“, arba, išvertus iš arabų kalbos, Dievo partija, yra vienas svarbiausių islamistų judėjimų Artimuosiuose Rytuose. Libane įsikūręs judėjimas turi galingą karinį sparną, kuris dabar kelia nemenką susirūpinimą.
Maža to, „Hezbollah“ valdo įtakingą politinę partiją, televizijos stotis ir platų socialinių paslaugų tinklą, įskaitant klinikas ir mokyklas. Jos platūs verslo interesai – tiek teisėti, tiek neteisėti – atneša šimtus milijonų dolerių, rašo „The Guardian“.
Šis platus išteklių spektras ir glaudūs ryšiai su Iranu bei Sirija padėjo „Hezbollah“ įveikti daugybę per 40 gyvavimo metų kilusių iššūkių. Irano Islamo revoliucinės gvardijos korpusas vaidino esminį vaidmenį organizacijos gyvavimo pradžioje ir nuo tada veiksmingai vadovavo tam, ką Teheranas laiko pagrindiniu savo įgaliotiniu.
„Hezbollah“ yra Artimųjų Rytų regiono veikėjas, o grupuotės smogikai, kaip pranešama, buvo dislokuoti Irake apmokyti šiitų kovotojų, o Jemene – dirbti su husių sukilėliais.
Smurto istorija
Nuo pat 1982 m., kuomet buvo įkurta radikalių šiitų dvasininkų grupės, „Hezbollah“ kaltinta dėl didelių ir kruvinų smurto išpuolių Libane, prieš Izraelį ir tarptautiniu mastu. Terorizmo ekspertai „Hezbollah“ laiko daugybę gyvybių nusinešančių savižudžių išpuolių pradininke.
JAV, Izraelio ir kai kurių kitų šalių teroristine organizacija paskelbta „Hezbollah“ kontroliuoja didžiąją dalį Libano šiitų teritorijų: pietų Beirutą, pietų Libaną ir rytinį Bekaa slėnį.
„Hezbollah“ ir palestiniečių frakcijos „Hamas“ santykiai ne visada klostėsi gerai. „Hamas“ yra sunitų musulmonų brolijos judėjimo atšaka, o „Hezbollah“ ideologijos šaltinis yra Irano revoliucija.
Abi grupuotės susipyko dėl Sirijos per pilietinį karą, kai „Hamas“ atsisakė paremti Basharo al Assado vyriausybę. Tačiau abiejų grupuočių atstovai – o taip pat ir Irano saugumo pareigūnai – nuolat konsultuojasi. Visi šie veikėjai yra pasišventę sunaikinti Izraelį ir priešinasi bet kokiam arabų ar musulmonų valstybių santykių normalizavimui.
Nors tiesioginio įsitraukimo įrodymų dar nėra, ekspertai neabejoja, kad „Hazbollah“ prisidėjo, kai spalio 7 d. „Hamas“ atakavo Izraelį.
„Nėra jokių abejonių, kad „Hezbollah“ prisidėjo prie „Hamas“. Jie veikė tarsi tiesiai pagal „Hezbollah“ instrukcijas“, – „The Guardian“ sakė Matthew Levittas iš Vašingtono Artimųjų Rytų politikos instituto.
Dabartinė grėsmė
„Hezbollah“ turi 20 tūkst. kovotojų, daugelis jų gerai – apmokyti ir gerai ginkluoti. Šias pajėgas būtų galima nesunkiai išplėsti mobilizuojant dar 30 tūkst. neetatinių smogikų, o tuomet dar papildyti mažiau parengtais pagalbiniais kariais, skaičiuoja nepriklausomas Persijos įlankos analitikas Naveedas Ahmedas, besispecializuojantis „Hezbollah“.
Daugelis „Hezbollah“ vadų įgijo naudingos patirties mūšiuose Sirijoje, kur grupuotė masiškai dislokavo karius, kad paremtų Assado režimą. Tuo metu ekspertai teigia, kad „Hezbollah“ tvirtovę pietų Libane dabar gina gilūs bunkeriai, tuneliai ir požeminių saugyklų sistema.
Svarbiausia, kad „Hezbollah“ turi didžiules tolimojo nuotolio raketų atsargas, kurios galėtų smogti beveik bet kuriai Izraelio vietai ir sutriuškinti gynybinius skydus, kad sunaikintų svarbiausią infrastruktūrą ir kartu apšaudytų gausiausiai gyvenamus šalies taškus. Tikėtina, kad pastaraisiais Izraelio smūgiais į Siriją siekta užkirsti kelią tolesniam „Hezbollah“ aprūpinimui iš Irano.
„Jie ginkluojasi iki dantų. Jie turi raketų atsargų, daug artilerijos sviedinių... jie turi ilgo nuotolio bepiločius orlaivius, galinčius gabenti didžiulius krovinius. Tai labai sumani ir pažangi karinė organizacija po savo patirties Sirijoje“, – pažymėjo N. Ahmedas.
Karas tarp Izraelio ir „Hezbollah“
Įtampa Izraelio pasienyje su Libanu yra labai didelė. Yra buvę ištisas dienas trukusių susirėmimų ir aukų. Spalio 17 d. iš Libano paleista prieštankinė raketa nusileido Metulo miestelyje Izraelio šiaurėje. Izraelio gynybos pajėgos atsakė artilerijos ir oro antskrydžiais. Dešimtys kaimų į pietus nuo sienos buvo evakuoti.
Jei „Hezbollah“ lyderiai (ar tiksliau, Teheranas) nuspręs eskaluoti dabartinius žemo lygio karo veiksmus, tai gali sukelti kruviną ir sunkų dviejų frontų konfliktą Izraeliui, taigi – potencialiai – didžiulį regioninį konfliktą, kuomet įsitrauks Sirija, Iranas, JAV ir kiti veikėjai.
Kai kurie analitikai mano, kad „Hezbollah“, nors ir pasišventusi sunaikinti Izraelį, turi per daug ką prarasti, kad rizikuotų visapusišku konfliktu, atsižvelgiant į jos politinius ir plačius komercinius interesus. Daugelis teigia, kad „Hezbollah“ jau kurį laiką siekė išprovokuoti trumpą, ribotą karą, tačiau nori išvengti ko nors didesnio. Tačiau visi sutinka, kad tokioje įtemptoje aplinkoje kyla didelė mirtino apsiskaičiavimo rizika.
Dar vienas veiksnys yra didžiulės JAV pajėgos, šiuo metu besiveržiančios į rytinę Viduržemio jūros dalį, išsiųstos turint aiškų ketinimą įbauginti „Hezbollah“ ir jos globėjus Teherane.
„Niekas – net suvereni tauta – neketina ignoruoti dviejų lėktuvnešių grupių. Tai netrukdo jiems rengti nedidelio masto atakų, bet privers [„Hezbollah“] labai gerai pagalvoti, ar imtis ko nors didesnio“, – sakė M. Levittas.
Kitas klausimas, kas nutiks, kai Izraelis pradės savo sausumos puolimą Gazoje. „Hezbollah“ atstovas spaudai grupuotės išpuolius kol kas apibūdino kaip „perspėjimą“ Izraeliui, o aukšto rango „Hezbollah“ pareigūnai ne kartą sakė neketinantys į tai žiūrėti ramiai. Irano užsienio reikalų ministras jau perspėjo, kad „tikėtinas karo plitimas kituose frontuose artėja prie neišvengiamo etapo“.
Vatos ziuri idiotu vatu tv ir palaiko laukinius, kurie nieko daugiau nedaro, kaip k ergiasi, prievartauja ir vygdo terorizma, bei ji aktyviai palaiko. Izraelio zmones viska issipirko, viskas yra ju, o ne tu sutriu nusmirdeliu laukiniu sektantu.
Net ES atsivilke tie teroristai buriuojasi i grupuotes ir istisus kvartalus kur jie gyvena pavercia savartynu ir sutriu landynem, ne vieta jiems tarp normaliu zmoniu. Uz Izraeli, tegul nupucia visus teroristus.