Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Nors rusai vis dar įklimpę Ukrainoje, tačiau mūsų regiono taip pat nepamiršta. Vakarų žiniasklaida praneša, kad prie sienos su Suomija jau kuriama infrastruktūra papildomoms rusų pajėgoms ateityje.
Šiaurėje, prie suomių ir norvegų sienos, Sputniko bazėje kuriamas naujas karinis miestelis. Pietuose, Petrozavodske kuriamas naujas karinės vadovybės štabas ir karinės įrangos sandėliai, o prie Suomių įlankos, Kamenkoje, kyla naujos kareivinės. Tradiciškai rusai kartoja, kad tai NATO juos provokuoja. Ypatingai naujosios NATO narės – Suomija ir Švedija.
„Tai reiškia, kad jos automatiškai tampa mūsų ginkluotųjų pajėgų taikiniais, įskaitant galimus atsakomuosius smūgius, galimai ir branduolinius, arba prevencines priemones Rusijos karinės doktrinos rėmuose“, – dėstė Rusijos saugumo tarybos vadovas Dmitrijus Medvedevas.
„Labai svarbu, kad Rusija labai aiškiai taip pat suvoktų, kad mes tą gynybinį pajėgumą turime, plečiame, ir esant reikalui efektyviai jį panaudosime ir tikrai smūgiuosime atgal, jeigu būsime užpulti“, – pabrėžė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
„Rusija yra įklimpusi kare Ukrainoje. Tai, kad jie savo pajėgumus ketina kažkur didinti, man čia labiau tokia propagandinė žinia yra“, – kalbėjo buvęs kariuomenės vadas, konservatorius Arvydas Pocius.
Pagrasino Estijai
Kremlius ypatingai akcentuoja suomių sprendimą prisijungti prie NATO.
„Tai ta pati Suomija, su kuria taikiai bendradarbiavome visus dešimtmečius, ir buvo tiek daug planų, ir tiek daug didelių tarpvalstybinių projektų“, – piktinosi Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.
„Zacharovos ar kitų Kremliaus ruporų tokie pasisakymai tampa rutininiai. Tą mes girdime jau daug daug metų ir, manau, neverta reaguoti, leisti žmonėms, tegul šneka, tegul peza, kiek nori, mes darome tai, ką turime daryti“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
M. Zacharova net pagrasino Estijai, komentuodama šį mėnesį vyksiančias NATO pratybas. Jų metų Estijoje iš viso treniruosis 16 tūkst. karių. Tiek estų, tiek ir sąjungininkų. M. Zacharova paleido tiradą, kad estams vertėtų pažiūrėti, kas vyksta Ukrainoje, taip netiesiogiai pagrasindama karu. Vis tik patys estai ruošiasi. Pastaruoju metu vyko ir nemažai pratybų, skirtų gyventojams.
„Šį kartą dėmesį sutelkėme į Gynybos lygos ar Moterų namų apsaugos evakuacijos grupių ir gelbėtojų bendradarbiavimą. Treniruojamės bendradarbiavimą ir evakuaciją pagal skirtingus scenarijus, iš Narvos į susirinkimo taškus“, – dėstė Estijos Gynybos lygos evakuacijos komandos narė Maarit Puusik.
Rankų sudėję nesėdi ir lenkai, kurie pastaraisiais metais tapo pavyzdžiu visam NATO. Neseniai jie paskelbė tikslą, per metus apmokyti maždaug šimtą tūkstančių gyventojų.
„Mano nuomone, žinios ir tokios treniruotės palengvins situacijose, žmogus nebus toks stresuotas ir galės priimti racionalesnius sprendimus. Elgsis labiau apgalvotai, o ne panikuodamas“, – įsitikinusi mokytoja Anna Gorecka.
Rusai jaučiasi provokuojami
Rytinių NATO flango valstybių pasiruošimas gintis tik dar labiau siutina Kremlių. Jie aiškina, kad tai provokuoja rusus, patys apsimesdami taikiais kaimynais.
„Auga incidentų rizika, kurie gali eskaluotis į tiesioginį ginkluotą konfliktą su pačiomis tragiškiausiomis pasekmėmis Europai ir visam pasauliui. Ir visa tai vyksta istorijos perrašymo fone, kuris vyksta kosminiu tempu“, – rėžė M. Zacharova.
Istorija perrašinėjama, tačiau ne Vakaruose, o Rusijoje. Štai neseniai ten išleista Lietuvos istorijos monografija, kuriai įžanginį žodį parašė Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. O vienas bendraautorių – į Maskvą pabėgęs paleckininkas Giedrius Grabauskas. Knygoje aiškinama, kad tikrieji lietuviai yra slavai, kad mūsų šalyje vyrauja fašizmas ir panašūs kliedesiai.
„Čia nieko naujo. Tiek sovietiniais laikais, tiek dabartinėje situacijoje, jie save bando pateisinti, aukštinti, savo tautiečiams rodyti, kad jie yra teisūs“, – komentavo A. Pocius.
Lietuvos kariuomenė praneša, kad šį mėnesį bus gerokai didesnis karinis aktyvumas šalyje. Kone visą mėnesį vyks keletas įvairių pratybų, jų metu mūsų šalyje treniruosis apie 8 tūkst. karių. Kariuomenė perspėja gyventojus, kad keliuose bus galima matyti karinės technikos judėjimą, be to, danguje dažniau matysime ir įvairius orlaivius. O kai kurie sraigtasparniai gali skraidyti ir itin žemai – maždaug 150-ies metrų aukštyje.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.





































































































































































































































































