A. Blinkeno kelionė planuojama tuo metu, kai Jungtinės Valstijos ir Saudo Arabija Raudonosios jūros uostamiestyje Džidoje vykstančiose derybose siekia susitarti dėl ilgalaikių paliaubų tarp kariaujančių Sudano generolų.
Vizito metu A. Blinkenas „aptars JAV ir Saudo Arabijos strateginį bendradarbiavimą regioniniais ir pasauliniais klausimais, taip pat įvairius dvišalius klausimus, įskaitant bendradarbiavimą ekonomikos ir saugumo srityse“, pranešė Valstybės departamentas.
Trečiadienį jis dalyvaus Persijos įlankos arabų šalių bendradarbiavimo tarybos ministrų susitikime, o ketvirtadienį – su „Islamo valstybės“ (IS) grupuote kovojančios šalių koalicijos susitikime Rijade.
A. Blinkeno kelionė vyksta po neseniai įvykusio Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėjo Jake'o Sullivano vizito į Saudo Arabiją ir praėjus beveik metams po nevienareikšmiškai vertinamo prezidento Joe Bideno apsilankymo šioje šalyje, siekiant pagerinti šalių santykius.
Vašingtono ir Rijado santykiai yra sudėtingi ir pašlijo dėl JAV kaltinimų, kad karalystėje pažeidžiamos žmogaus teisės ir nepasitenkinimo, kad Saudo Arabija pakėlė naftos kainas, siekdama pasipelnyti iš Maskvos invazijos į Ukrainą, bei atmetė JAV prašymus sumažinti kainas.
2018 metais Saudo Arabijos agentai, susiję su monarchija, nužudė JAV gyvenantį žurnalistą disidentą Jamalą Khashoggi.
Pernai J. Bidenas paragino peržiūrėti santykius po to, kai Saudo Arabija, siekdama padidinti kainas, sumažino naftos gavybą.
Tačiau Saudo Arabijai ir toliau vaidinant svarbų vaidmenį Artimųjų Rytų politikoje, o Vašingtonui toliau ginkluojant jos kariuomenę, JAV pareigūnai neslepia vilčių užmegzti glaudesnius santykius.
A. Blinkeno darbotvarkėje numatytos tolesnės pastangos nutraukti kovas Jemene, kur Irano remiami sukilėliai husiai jau kelerius metus kovoja su Saudo Arabijos remiamomis vyriausybės pajėgomis.
Jemene, skurdžiausioje Arabijos pusiasalio šalyje, nuo 2022 metų balandžio, kai Jungtinės Tautos susitarė dėl paliaubų, įsivyravo ramybės laikotarpis.
Be to, A. Blinkenas labai norėtų įtikinti Saudo Arabiją oficialiai pripažinti Izraelį pagal vadinamuosius „Abraomo susitarimus“.
Buvusio prezidento Donaldo Trumpo inicijuoti „Abraomo susitarimai“ paskatino kelias arabų šalis normalizuoti santykius su žydų valstybe.
Tačiau Rijadas laikosi savo reikalavimo, kad Izraelis pripažintų nepriklausomą Palestinos valstybę kartu su Vašingtono saugumo garantijomis.
Oficialus Saudo Arabijos Izraelio pripažinimas būtų geopolitinis sukrėtimas regione.
Trečiadienį JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Artimųjų Rytų reikalams Barbara Leaf (Barbara Lif) Kongreso posėdyje teigė, kad šiuo klausimu yra nemažai „hiperventiliacijos“.
Ji prognozavo „laipsnišką Saudo Arabijos ir Izraelio santykių pagerėjimą“.
„Mes matome daug erdvės, kad viskas būtų padaryta dar prieš normalizuojant padėtį“, – sakė ji.