Šaltinių teigimu, per šias JAV diskusijas su Kyjivu buvo dalyvaujama „karo žaidimuose“ – analitinėse pratybose, kurių tikslas buvo padėti Ukrainos pajėgoms suprasti, kokio dydžio pajėgas Ukraina turėtų sutelkti, kad sėkmingai veiktų rusus pagal įvairius scenarijus.
Iš pradžių ukrainiečiai svarstė platesnio masto kontrpuolimą, tačiau pastarosiomis savaitėmis susiaurino savo misiją iki pietinės Chersono srities, minėtam kanalui sakė JAV ir Ukrainos pareigūnai.
Komentuodamas situaciją Pentagono atstovas spaudai Patas Ryderis CNN sakė, kad „Jungtinės Valstijos su Ukraina palaiko įprastą karinį dialogą įvairiais lygmenimis“.
„Mes nekomentuosime šių santykių specifikos. Apskritai mes teikiame ukrainiečiams informaciją, kad jie geriau suprastų grėsmes, su kuriomis susiduria, ir gintų savo šalį nuo Rusijos agresijos. Galiausiai ukrainiečiai patys priima galutinius sprendimus dėl savo operacijų“, – sakė jis.
Pareigūnų akimis, Ukrainos ir Rusijos kariuomenės šiuo metu yra labiau lygiavertės. Vis dėlto Vakarų pareigūnai kol kas nesiryžta vadinti prasidedančios Ukrainos operacijos Chersone tikru kontrpuolimu.
Anot šaltinių, kiek sėkmingai Ukrainai gali pavykti susigrąžinti prarastą teritoriją, lieka atviras klausimas. Ukrainos pareigūnai jau sakė, kad šis puolimas greičiausiai bus lėta operacija, be to, artėja šalta žiema, o vėliau – pavasario purvas, abu šie veiksniai gali priversti daryti pertraukas kovose.
Kiek anksčiau šią savaitę pasirodė informacija, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija pastaruosius kelis mėnesius padėjo Ukrainos kariuomenei pasiruošti šiuo metu vykstančiam kontrpuolimui, vykdydama konkrečius ginklų prašymus. Apie tai CNN pasakojo Baltųjų rūmų pareigūnas.
Anot pareigūno, kalbėjusio su anonimiškumo sąlyga, Ukraina prieš kelis mėnesius paprašė JAV pateikti ginklų, tinkamų planuojamam kontrpuolimui pietuose.
JAV įvykdė daugelį tų prašymų, įskaitant daugiau šaudmenų, artilerijos ir prieštankinių ginklų „Javelinų“, per kelis prezidento pagalbos paketus, suteiktus Ukrainai per pastaruosius du mėnesius, sakė pareigūnas.
Šie paketai buvo visiems žinomi, tačiau tuo metu nebuvo žinoma, kad jie iš dalies buvo sukurti siekiant užtikrinti galimybę ukrainiečiams smogti rusams.
Gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir aukščiausias JAV generolas Markas Milley nuolat palaikė ryšius su savo kolegomis iš Ukrainos, kad nustatytų, kokių ginklų reikia, atsižvelgiant į Ukrainos tikslus mūšio lauke.