Trečiadienį vidinė įtampa grasino sužlugdyti pagrindinį prezidento vidaus darbotvarkės elementą – „didelį gražų įstatymą“, kurį šią savaitę jau priėmė Senatas.
D. Trumpas siekia, kad Atstovų Rūmuose būtų įstatymui uždegta žalia šviesa iki liepos 4-osios, tačiau susiduria su pasipriešinimu visose jo susiskaldžiusios partijos pusėse dėl nuostatų, dėl kurių padidės valstybės skola ir bus pradėtas istorinis išpuolis prieš socialinės apsaugos tinklą.
Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Mike'as Johnsonas didžiąją trečiadienio dalį stengėsi suvaldyti savo eilinius narius, kol dėl paketo buvo surengta daugybė „bandomųjų“ balsavimų, kurie atskleidė gilius nesutarimus partijoje.
Apie 8 val. 30 min. vietos (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku buvo numatytas galutinis balsavimas, perėjus paskutinę procedūrinę kliūtį ankstyvosiomis ketvirtadienio valandomis, kad Kongresas jį greičiau perduotų D. Trumpui.
„Mes labai gerai jaučiamės dėl dabartinės situacijos ir judame į priekį“, – žurnalistams Kapitolijuje sakė optimistiškai nusiteikęs M. Johnsonas.
„Taigi mes priimsime didelį, gražų įstatymą – prezidento darbotvarkę „Pirmiausia – Amerika“ – ir pasielgsime teisingai su Amerikos žmonėmis“, – teigė jis.
Gegužę Atstovų Rūmai jau buvo patvirtinę D. Trumpo teisės aktą, tačiau jis turėjo grįžti į žemesniuosius Kongreso rūmus, kad būtų patvirtintos senatorių pataisos. Senatas vienintelio balso persvara įstatymą priėmė antradienį.
887 puslapių teisės akte daug dėmesio skiriama mokesčių lengvatoms, išlaidų mažinimui ir kitiems respublikonų prioritetams, įskaitant naujas lėšas nacionalinei gynybai ir deportacijoms.
Prezidentas nori, kad įstatymu būtų įtvirtintas pirmojoje kadencijoje pradėtas mokesčių mažinimas už 4,5 trln. dolerių (3,29 trln. eurų), padidintos karinės išlaidos ir finansuojami jo planai dėl precedento neturinčių masinių deportacijų ir sienų apsaugos.
Tačiau 2026 metų kadencijos vidurio Kongreso rinkimams besirengiantys politikai nesutaria dėl nuostatų, kurios iš milijonų skurdžiausių amerikiečių atimtų apie 1 trln. dolerių (853,24 mlrd. eurų) subsidijuojamos sveikatos priežiūros ir per dešimtmetį daugiau nei 3 trln. dolerių (2,56 trln. eurų) padidintų jau ir taip žiojėjantį šalies biudžeto deficitą.
Nuosaikiųjų pažiūrų Atstovų Rūmų nariai nerimauja, kad apkarpymai pakenks jų perrinkimo perspektyvoms, o fiskaliniai „vanagai“ piktinasi, kad sutaupomos lėšos toli gražu neatitinka pažadų.
Respublikonai galutiniame balsavime greičiausiai gali prarasti tik trijų įstatymų leidėjų balsus iš daugiau nei dviejų dešimčių, kurie pareiškė, kad yra pasirengę atmesti D. Trumpo įstatymą.
„Niekšybė“
Respublikonų lyderiai tikėjosi, kad trečiadienį po pietų įstatymų paketą pavyks patvirtinti vos per kelias valandas, nors prieš D. Trumpo nustatytą Nepriklausomybės dienos terminą penktadienį jie turėjo šiek tiek erdvės atsikvėpti.
Įstatymo tekstas Senate buvo patvirtintas tik po daugybės pakeitimų, dėl kurių Atstovų Rūmų priimta versija dar labiau nukrypo į politinę dešinę.
Respublikonai prarado vieną konservatorių, kuris buvo supykęs dėl to, kad prisidėjo prie šalies 37 trln. dolerių (31,48 trln. eurų) skolos naštos, ir du nuosaikių pažiūrų politikus, susirūpinusius dėl planų apie 1 trln. dolerių (850,7 trln. eurų) sumažinti sveikatos priežiūros išlaidas.
Kai kuriais skaičiavimais, bendras gavėjų, kurie praras sveikatos draudimą pagal įstatymą, skaičius yra 17 milijonų, o dešimtys kaimiškų vietovių ligoninių turėtų būti uždarytos.
Prieš galutinai patvirtinant teisės aktus Atstovų Rūmuose turi būti surengti keli preliminarūs balsavimai, o kiekviename iš šių etapų jiems turi pritarti dauguma įstatymų leidėjų.
Tačiau jau pačioje pradžioje pasirodė įspėjamųjų ženklų, nes paketas suklupo viename iš pirmųjų procedūrinių žingsnių – balsavimas, kuris turėjo būti paprastas, užtruko septynias valandas ir 31 minutę, ir tapo ilgiausiu per visą Atstovų Rūmų istoriją.
M. Johnsonas aiškiai sakė, kad tikisi, jog D. Trumpas pasipriešins tiems, kurie oponuoja, kaip prezidentas yra daręs praeityje, kad būtų pakeista padėtis dėl skaldančių balsavimų Atstovų Rūmuose, kurie artėjo prie žlugimo.
Respublikonų lyderis ilgas savaites rengė pokalbius telefonu ir susitikimus Baltuosiuose rūmuose, siekdamas įtikinti įstatymų leidėjus, kurie nei nori supykdyti socialinės paramos gavėjus savo gimtosiose valstijose, nei užsitraukti D. Trumpo rūstybę.
„RESPUBLIKONAMS TAI TURĖTŲ BŪTI LENGVAS PASIRINKIMAS BALSUOTI „UŽ“. ABSURDAS!!!“ – D. Trumpas pareiškė viename iš daugelio savo įrašų platformoje „Truth Social“, kurie skambėjo vis agresyviau, trečiadienio balsavimo maratonui užsitęsus iki vėlumos.
Atstovų Rūmų mažumos demokratai pareiškė, kad planuoja vykdyti kampaniją atsispirdami nuo šio įstatymo projekto, kad per 2026-ųjų kadencijos vidurio rinkimus perimtų žemesniuosius Kongreso rūmus atkreipdami dėmesį į analizes, rodančias, kad šis įstatymas reiškia istorinį turto perskirstymą iš neturtingiausių amerikiečių turtingiausiems.
„Gėda Senato respublikonams, kad priėmė šią bjaurią niekšybę“, – žurnalistams sakė Atstovų Rūmų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas (Hakimas Džefrisas).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!