„Japonijos požiūris yra toks, kad mes laikome (pietines Kurilų salas) mūsų protėvių žemių teritorijomis, o taip pat teritorijomis, kurios įeina į mūsų šalies suverenitetą“, – TASS cituojamas Japonijos premjero atsakas į parlamentaro klausimą dėl to, kokias formuluotes naudoja Japonijos valdžia derybų su Rusija metu.
Praėjusią savaitę Japonijos aukštas pareigas atstovybėje Europoje užimantis diplomatas Hideki Uyama pareiškė dar kategoriškiau: Rusija yra okupavusi Šiaurines Teritorijas (Japonijoje naudojamas Pietų Kurilų pavadinimas). „Mano supratimu, tai Rusijos (įvykdyta) Šiaurinių Teritorijų okupacija ir Rusijos kariuomenės invazija Ukrainoje abi prieštarauja tarptautinei teisei.
TASS teigimu, pastaruoju metu vengė naudoti formuluotę „protėvių žemės“, kuomet buvo kalbama apie santykį su Pietų Kurilų salomis, o „okupacijos“ termino iš Japonijos valdžios atstovų diskusijų metu nebuvo girdėti ne vienerius metus.
Praėjusių metų pabaigoje užėmęs postą Fumio Kishida iškart pareiškė, kad Pietų Kurilų salos yra Japonijos suvereniteto dalis. „Į mūsų šalies suverenitetą įeina ir Šiaurinės Teritorijos, – 2021-ųjų spalį tikino jis. – Mes turime išspręsti šią problemą ir nepalikti jos ateities kartoms. Valdžia yra pasirengusi sudaryti taikos sutartį su Rusija, išsprendžiant šių salų suvereniteto klausimą“.
Tuomet Rusijos užsienio ministerija atsakė, kad Rusijos suvereniteto klausimas dėl šių teritorijų yra „cementuotas tarptautinėje teisėje“ ir dėl to negali būti keliami klausimai.
Po Antrojo pasaulinio karo JAV okupavus Japoniją, SSRS atsisakė su ja pasirašinėti taikos sutartį. Karo veiksmų nutraukimo dokumentas buvo pasirašytas tik 1956-aisiais. Formaliai taikos sutartis per beveik 80 metų nuo pasaulinio karo pabaigos taip ir nebuvo pasirašyta, būtent dėl teritorinių pretenzijų, kuomet karo metu sovietai okupavo Japonijai priklausančias Kurilų salas.