„Vakar išsiuntėme komandą ir SLIM į ją atsakė, – socialiniame tinkle „X“ paskelbė JAXA. – SLIM pavyko ištverti naktį Mėnulio paviršiuje ir išlaikyti savo ryšio funkciją!“
Praėjusį mėnesį nusileidimo metu bepilotis aparatas SLIM susidūrė su problemomis ir pakrypo į šoną. Dėl to jo saulės baterijos buvo nukreiptos ne į tą pusę.
SLIM dviem dienoms atnaujino veiklą, kai saulės baterija gavo pakankamai šviesos, reikalingos tęsti pradėtus darbus, pranešė JAXA.
Užslinkus tamsai jis vėl atsijungė. JAXA nebuvo tikra, ar mėnuleigis atnaujins savo veiklą dienos metu, atsižvelgiant į tai, kad jis „nebuvo pritaikytas atšiaurioms Mėnulio naktims“.
JAXA teigė, kad ryšys vidurdienį, kai ryšio įrangos temperatūra buvo labai aukšta, greitai vėl nutrūko.
Tačiau JAXA pridūrė, kad ruošiamasi atnaujinti veiklą, kai prietaisas pakankamai atvės.
SLIM, dėl pademonstruotos tiksliausio nusileidimo technologijos dar vadinamas „Mėnulio snaiperiu“, Žemės palydove nusileido sausio 20 dieną.
Tai buvo Japonijos kosmoso programos laimėjimas po virtinės pastarojo meto nesėkmių. Šalis tapo tik penktąja valstybe po Jungtinių Valstijų, buvusios Sovietų Sąjungos, Kinijos ir Indijos, kuriai pavyko „švelniai“ nutupdyti aparatą Mėnulyje.
Tačiau nusileidimo metu aparatas susidūrė su variklio problemomis ir pakrypo į šoną, todėl saulės baterijos liko nukreiptos į vakarus, o ne į viršų.
Naujausia žinia paskelbta po to, kai vasario 17 dieną Japonijai po kelerius metus trukusių atidėliojimų ir dviejų ankstesnių nesėkmingų bandymų pavyko sėkmingai paleisti naujos kartos raketą H3.
Rusija, Kinija ir kitos valstybės – nuo Pietų Korėjos iki Jungtinių Arabų Emyratų – taip pat bando laimę norėdamos pasiekti Mėnulį.
Privačios amerikiečių įmonės pagamintas erdvėlaivis „Odysseus“, kuris priklauso NASA finansuojamų komercinių aparatų be įgulos projektui, ketvirtadienį nusileido netoli Mėnulio pietinio ašigalio. Tai pirmas toks nusileidimas nuo misijos „Apollo“ laikų.
Tačiau jo gamintojas teigė, kad po dramatiško nusileidimo JAV erdvėlaivis tikriausiai guli ant šono, nors antžeminiai dispečeriai stengiasi iš jo atsisiųsti duomenis ir paviršiaus nuotraukas.
Praėjusių metų balandį Japonijos startuolis „ispace“ bergždžiai bandė tapti pirmąja privačia bendrove, nutupdžiusia aparatą Mėnulyje – ryšys su juo nutrūko po vadinamojo kieto nusileidimo.