• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant aukšto vakcinacijos lygio, situacija su koronavirusu Izraelyje blogėja, o valdžia numato galimybę įvesti naują lokdauną. Internete gausu informacijos, kuomet nenorintys skiepytis pateikia Izraelį kaip pavyzdį, kad vakcinos neveikia. Pateikiame paaiškinimą, kurį gali patikrinti kiekvienas norintis, kodėl tai yra klaidingas įsitikinimas.

Nepaisant aukšto vakcinacijos lygio, situacija su koronavirusu Izraelyje blogėja, o valdžia numato galimybę įvesti naują lokdauną. Internete gausu informacijos, kuomet nenorintys skiepytis pateikia Izraelį kaip pavyzdį, kad vakcinos neveikia. Pateikiame paaiškinimą, kurį gali patikrinti kiekvienas norintis, kodėl tai yra klaidingas įsitikinimas.

REKLAMA

Dar visai neseniai pasaulis su nuostaba stebėjo Izraelį, – pažymima vokiečių „Handesblatt“, – Nedidelė šalis ne tik toliaregiškai užsisakė pakankamą kiekį vakcinų. Įveikusi logistinius sunkumus vietos valdžia sugebėjo vakcinuoti visuomenę greičiau už bet kurią kitą šalį.

Jau birželį Izraelis tapo pirmąja šalimi, kuri visiškai atstatė savo ekonominius pajėgumus. Privalomas kaukių dėvėjimas buvo atšauktas, ir vėl atsidarė teatrai ar kino teatrai, baseinai ir sporto salės. Staigi pergalė prieš koronavirusą – jeigu kam ir galima buvo pritaikyti šį teiginį, tai buvo būtent Izraelis.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar, praėjus 6 mėnesiams, skaičiavimai nebėra tokie džiuginantys. Jau kelios savaitės kaip susirgimų skaičius auga (paskutinių 7 dienų vidurkis siekia beveik 6 tūkst. naujų atvejų kasdien).

REKLAMA

Šalies valdžia, ragindama skiepyti dar nepasiskiepijusius dalija niūrias prognozes. Pacientų, gydomų nuo koronaviruso skaičius, dvigubės kas dešimt dienų. Net pusei prognozuojama sunki ligos eiga, rašoma „Handesblatt“.

Nusimato naujas lokdaunas

Siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą, valdžia įvedė ribojimus. Izraelyje taip pat pradėta aktyvi visų vyresnių nei 60 metų žmonių skiepijimosi trečią sykį skatinimo kampanija.

REKLAMA
REKLAMA

Valdžia išplėtojo „žaliojo paso“ naudojimą faktiškai visose visuomeninio gyvenimo srityse. Privatiems ir visuomeniniams renginiams ir vėl buvo įvesti maksimalaus susirinkusiųjų skaičiaus ribojimai. Kaip kraštutinė priemonė ir vėl prisimenamas totalus lokdaunas. Taip norima įtikinti tuos, kurie iki šiol atsisako vakcinuotis.

Jeigu bus įvestas lokdaunas, tai galima jo data taip pat jau numatyta: rugsėjo pradžia, kuomet prasidės izraeliečių Naujieji metai ir Jom Kipuras (didžiausia šalyje religinė šventė). Tuo metu šeimos tradiciškai susiburia kartu, todėl baiminamasi dar didesnio viruso plitimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad griežtesnių priemonių taikymas tokiu laikotarpiu padėtų susilpninti ligos perdavimo grandinę. Finansų ministerijos teigimu, tai padėtų išvengti ir negatyvių pasekmių ekonomikai.

Kas vyksta Izraelyje?

Šiuo metu pilnai vakcinuoti 58 proc. iš 9,4 mln. šalies gyventojų, o dalis tų, kurie atsisako vakcinuotis, augant naujai užsikrėtusiųjų skaičiui, pasijuto esantys teisūs. Jų teigimu, apsauga nėra tokia efektyvi, kaip buvo teigiama anksčiau. Ir iš tiesų, pastarąją savaitę dienos užsikrėtusiųjų skaičius siekė ir 6 tūkst.

REKLAMA

Pasirodė tyrimų, kad vakcina gali būti efektyvi vos kelis mėnesius, tačiau ekspertai paaiškina, kad staigus susirgimų šuolis niekaip neįrodo vakcinų neefektyvumo, greičiau atvirkščiai.

Prestižinio Johns Hopkins universiteto infektologas, profesorius Robertas Cyrilas Bollingeris „Associated Press“ liepos pabaigoje paaiškino situaciją Izraelyje: „Lyginant su prieš vakcinaciniu laikotarpiu šioje šalyje yra labai žemas sergamumo lygis“.

REKLAMA

Absoliuti dauguma naujų atvejų pastarąjį mėnesį pasižymėjo lengvais simptomais, tačiau mažiausiai 73 pacientams kilo COVID-19 komplikacijos. Tai yra daug kartų mažiau už pandemijos pradžioje vyravusius daugiau 1 tūkst. sunkių atvejų, tačiau kiek daugiau nei vos 19 sunkių atvejų birželio viduryje.

Izraelio Weizmanno universiteto, tiriančio COVID-19 atvejus, mokslininkas Eranas Segalas liepos 16-ąją paviešino, kad kritiškai sergančiųjų skaičius šiuo metu yra nukritęs nuo 4 proc. žiemą (prieš vakcinavimą) iki 1,6 proc. nuo visų atvejų informacijos paskelbimo dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vaizdingesnė informacija pasiekiama kiekvienam norinčiam Izraelio oficialiame COVID-19 puslapyje.

Jeigu žiūrėtume absoliučius skaičius (kiek yra sergančių iš viso šalyje), tai paskiepytųjų ir susirgusiųjų, ir sunkiai sergančiųjų per pastarąjį mėnesį (rugpjūčio 18 d. duomenys) yra iš tiesų daugiau: 300 vakcinuotų abiem skiepais, 220 nevakcinuotų ir 11 atvejų kuomet pacientas buvo iš dalies vakcinuotas.

REKLAMA

Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu Izraelyje daugiau nei 60 proc. žmonių yra pilnai vakcinuoti, pateikiama ir statistika, kokia dalis į ligonines patenkančiųjų tenka 100 tūkst. vakcinuotų ir nevakcinuotų žmonių. Taigi, 100 tūkst. COVID-19 pacientų tenka 19,8 sunkių vyresnių nei 60 metų žmonių atvejų, o 100 tūkst. nevakcinuotų atitinkamoje amžiaus grupėje – 158,4 atvejo.

Tai yra rizika sunkiai susirgti po COVID-19 nepaskiepytiems pagal šiuos duomenis yra net 8 kartus didesnė. Jaunesnių nei 60 metų amžiaus  grupėje 100 tūkst. pilnai vakcinuotų tenka 0,9 sunkios ligos atvejų, o 100 tūkst. nevakcinuotų toje pačioje amžiaus grupėje – 2,4 atvejo. Tai yra 2,6 karto didesnė rizika.

REKLAMA

Panašūs ir visų šiuo metu COVID-19 sergančiųjų Izraelyje duomenys. Pavyzdžiui, amžiaus grupėje „virš 90“ 100 tūkst. gyventojų tenka 1944,6 nevakcinuotų žmonių susirgimo atvejų ir 551,6 – vakcinuotų. Keliskart daugiau atitinkamai serga ir jaunesnių amžiaus grupių Izraelio gyventojai, kurie neskuba skiepytis.

Aktyviai vykdo trečiąjį skiepijimo etapą

Visuotinai žinoma, kad „Biontech/Pfizer“ vakcinos, kurią pasirinko Izraelis, efektyvumas nuo sunkių koronaviruso atvejų siekia 88 – 91 proc., nepaisant to, kuria dabar išplitusia atmaina sergama. Tačiau apsauga nuo užsikrėtimo ir lengvų atvejų delta atmainos atveju sumažėjo iki 40 proc., rašoma „Handesblatt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prestižinio Ben Gurono universiteto Prevencinės medicinos instituto vadovas Navadas Daidovichius pareiškė, kad vakcinuoti žmonės nuo viruso yra apsaugoti 5-10 kartų geriau už nevakcinuotus.

Nuo liepos 12 dienos Izraelyje, pirmojoje šalyje pasaulyje, jau vykdoma pakartotina vakcinacija silpnesnės imuninės sistemos žmonėms. Rugpjūčio 16 d. duomenimis trečiąja vakcinos doze buvo paskiepyta beveik 1 mln. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų