Italija prisigyrė, kad gali puikiai susitvarkyti su pandemija: tada atėjo koronavirusas

Koronaviruso pandemija atskleidė aplaidų darbą Italijos sveikatos priežiūros institucijose. 2020-ųjų vasario mėnesį italai Pasaulio Sveikatos Organizacijai pateikė ataskaitą apie medicinos įstaigų pasirengimą pandemijai ir įvertino į aukščiausiu balu. Praėjus vos kelioms savaitėms paaiškėjo, kad buvo visiškai nepasirengtą, o kovos su pandemija planas nebuvo peržiūrėtas nuo 2006 metų.

Italijos valdininkai galimai klaidino PSO apie savo pasirengimą pandemijai likus kiek mažiau nei trims savaitėms iki pirmojo „vietinio“ atvejo patvirtinimo, rašoma „The Guardian“.

Šalys, kurioms yra taikomi Tarptautiniai sveikatos reglamentai (IHR), privalo kasmet pateikti savo ataskaitas apie sveikatos įstaigų pasirengimą nelaimės atveju. Pagal šias ataskaitas PSO atlieka pasaulinę analizę, kaip šalys yra pasirengusios atlaikyti ekstremalią situaciją.

Paskutinę savęs vertinimo analizę Italija atliko 2020-ųjų vasario 4-ąją. „The Guardian“ susipažino su šia ataskaita, kurioje skelbiama, kad bendras pasirengimo lygis reaguoti į visuomenės sveikatos katastrofą yra 5 lygio. Tai yra aukščiausias pasirengimo lygis.

Ši pasirengimo kategorija numato, kad šalies „sveikatos sektoriaus reagavimo į ekstremalias situacijas ir incidentų valdymo sistema yra susieti su nacionaliniu ekstremalių situacijų valdymų centru, yra nuolat tikrinama ir atnaujinama“.

Tačiau Italija savo nacionalinio pandemijos plano nebuvo atnaujinusi net nuo 2006-ųjų, o tai galėjo nulemti mažiausiai 10 tūkst. žmonių mirtį per pirmąją koronaviruso bangą.

Keli mirusiųjų nuo COVID-19 artimieji Bergame jau pateikė ieškinį teismui, reikalaudami iš politikų atsakomybės už jų „nusikalstamą aplaidumą tvarkantis su pandemija“.

„Mes melavome savo gyventojams ir kitoms Europos šalims“

Italijos pirmasis „vidinio viruso perdavimo“ atvejis buvo užfiksuotas 2020-ųjų vasario 21 dieną Kodonjės mieste, dar po dviejų dienų vienoje Bergamo regiono ligoninėje buvo užfiksuotas pirmasis protrūkis. Skirtingai nei Kodonjėje, kur iškart buvo paskelbtas karantinas (ir aplinkiniuose miestuose“, Alzano Lonbardo (Bergame) ligoninė buvo atidaryta vos po kelių valandų po įvykio nustatymo, o pačiame Bergame karantinas buvo paskelbtas po kelių savaičių.

REKLAMA

Bergamo prokurorai jau apklausė ne tik dar šiais metais premjero pareigas ėjusį Giuseppe Conte, bet ir sveikatos bei vidaus reikalų ministrus, savivaldos vadovus, ankstesnio laikotarpio už sveikatos apsaugą šalyje atsakingus asmenis.

Skelbiama, kad vienas jų patvirtino, jog Italija paskutinį sykį pandemijos suvaldymo planą keitė 2006-aisiais, nors įsipareigojimas PSO teigia, kad tai turėjo būti daroma dar mažiausiai kelis kartus – 2013 ir 2018 metais.

Pasak buvusio kariuomenės generolo Piero Paolo Lunellio, pasitelkto ekspertu teismo procese, net 60 iš 70 Italijos pateiktų atsakymų PSO užklausai „neturėjo pagrindo“.

„Mes melavome Italijos gyventojams, kad esame pasirengę, – „The Guardian“ cituojamas ekspertas. – Dar blogiau, mes bandėme suklaidinti net ir PSO, ES ir kitas Europos šalis, tvirtindami, kad mūsų galimybės yra tokios, kurių iš tiesų net ir neturėjome“.

Maža to, skelbiama, kad Italijos kovos su pandemija planas buvo ne tik pasenęs, bet ir niekada neišbandytas dėl savo veiksmingumo.

Italija, pirmoji Europoje susidūrusi su koronaviruso pandemijos banga, oficialiai nustatė beveik 96 tūkst. žmonių mirčių nuo COVID-19. Tai yra antras rodiklis pagal skaitlingumą po Didžiosios Britanijos.

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai.


Rašyti komentarą...
O
O ten
2021-02-28 17:36:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gyvenantis sako,kad ligoniu nera,tai kaip cia suprasti???
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų