• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dabar jau neveikiančio Honkongo žiniasklaidos kanalo buvę vyriausieji redaktoriai pirmadienį stojo prieš teismą dėl „maištą kurstančio“ turinio paskelbimo.

Dabar jau neveikiančio Honkongo žiniasklaidos kanalo buvę vyriausieji redaktoriai pirmadienį stojo prieš teismą dėl „maištą kurstančio“ turinio paskelbimo.

REKLAMA

Tai yra naujausias žurnalistų baudžiamasis persekiojimas Honkonge.

Baudžiamąją atsakomybę už kurstymą maištauti numatantis įstatymas, pirmą kartą parengtas Honkongo kolonijinės valdytojos Britanijos 1938 metais, ilgą laiką kritikuotas kaip teisės aktas, nukreiptas prieš žodžio laisvę.

Iki 1997-ųjų, kai miestas buvo sugrąžintas Kinijai, jis dešimtmečius nebuvo taikomas, nors nebuvo panaikintas.

Policija ir prokurorai vėl ėmė jį taikyti po 2019 metais Honkongą septynis mėnesius krėtusių didžiulių ir kartais smurtinių demonstracijų už demokratiją.

52-ejų Chungas Pui-kuenas ir 34-erių Patrickas Lamas kartu su tinklapio „Stand News“ patronuojančiąja bendrove „Best Pencil Limited“ buvo apkaltinti „sąmokslu leidžiant ir dauginant maištingus leidinius“. 

REKLAMA
REKLAMA

Abu žurnalistai, kurie pastaruosius 10 mėnesių buvo sulaikyti, savo kaltės nepripažįsta. Jeigu jie bus nuteisti, jiems gresia įkalinimas iki dvejų metų. 

REKLAMA

„Stand News“ buvo populiari interneto naujienų svetainė, kurioje būdavo pateikiama išsami informacija apie Honkongo prodemokratinius protestus.

Nacionalinė saugumo policija praėjusių metų pabaigoje šio tinklalapio redakcijose surengė kratas bei įšaldė 61 mln. Honkongo dolerių (7,8 mln. eurų) vertės įmonės turto.

Netrukus po šių įvykių tinklalapis buvo uždarytas, o visas jo turinys buvo ištrintas. 

Prokurorai kaltina Chungą Pui-kueną ir P. Lamą „neapykantos kurstymu“ prieš valdžios institucijas. Teigiama, kad tai buvo padaryta tinklapyje „Stand News“ paskelbiant 17 straipsnių ir tris vaizdo įrašus.

REKLAMA
REKLAMA

Teismo procesą prižiūri apygardos teismo teisėjas Kwok Wai-kinas, kurį Kinijos vyriausybė paskyrė teisti žmones už nacionalinio saugumo pažeidimus. 

Nuo 2020 metų vidurio daugiau nei 220 žmonių – daugiausia aktyvistai, buvę išrinkti įstatymų leidėjai, profsąjungų nariai ir žurnalistai – buvo suimti dėl nacionalinio saugumo kaltinimų.

Maždaug penktadalis suimtųjų buvo apkaltinti antivyriausybine veikla, kuri traktuojama kaip nacionalinio saugumo nusikaltimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kritikų teigimu, nacionalinio saugumo kampanija panaikino laisves ir pradėjo Honkongo teisinės sistemos pertvarkymą.

Tuo metu Pekinas aiškina, kad reaguojant į demokratijos aktyvistų demonstracijas buvo atkurta tvarka.

Neseniai maišto kurstymu buvo apkaltinta grupė profsąjungos narių, kurie išleido knygų seriją vaikams apie demokratijos protestus, taip pat du asmenys, kurie pašiepiančiai plojo teisme bei internetinio radijo laidų vedėjas, kuris tiesioginio eterio metu transliavo aršią vyriausybės kritiką. 

REKLAMA

Kaltinimai nacionalinio saugumo pažeidimais, įskaitant maišto kurstymą, buvo taip pat pareikšti „Apple Daily“ – negailestingai kritikavusiam Kinijos komunistų partiją ir atvirai pritarusiam demokratijai.

Laikraštis žlugo praėjusiais metais, kai buvo įšaldytos jo lėšos, o daug jo darbuotojų, įskaitant Jimmy Lai (Džimį Lai), buvo apkaltinti pagal Pekino Honkongui primestą griežtą nacionalinio saugumo įstatymą, pirmiausia dėl jų kampanijos už tarptautines sankcijas Kinijai.

REKLAMA

Vyresnieji „Apple Daily“ vadovai bei J. Lai prieš teismą stos gruodį.

Gegužę paskelbtame organizacijos „Žurnalistai be sienų“ (RSF) metiniame spaudos laisvės reitinge Honkongas smuko žemyn 68 pozicijomis ir atsidūrė 148 vietoje tarp 180 pasaulio šalių.

Pirmojoje RSF ataskaitoje, paskelbtoje 2002 metais, Honkongas rikiavosi tarp laisviausią žiniasklaidą turinčių Azijos valstybių ir tuomet užėmė 18 vietą tarp visų šalių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų