71-erių N. Qassemas, grupuotės valdančiosios Šuros tarybos narys, ilgą laiką veikė H. Nasrallah, kuris buvo viena paslaptingiausių ir įtakingiausių figūrų Artimuosiuose Rytuose, šešėlyje.
Naujuoju „Hezbollah“ vadovu jis tapo praėjus daugiau nei mėnesiui po to, kai H. Nasrallah buvo nukautas per Izraelio smūgį pietiniame Beiruto priemiestyje.
„Hezbollah“ teigė, kad N. Qassemą išrinko valdančioji Šuros taryba, pažadėjusi išlaikyti „pasipriešinimo liepsną“, kol bus pasiekta pergalė prieš Izraelį.
Jis gimė 1953 metais Beirute, šeimoje, kilusioje iš Kfar Filos kaimo pasienyje su Izraeliu.
N. Qassemo politinė karjera prasidėjo prisijungus prie „Amal“ judėjimo, kuris yra „Hezbollah“ sąjungininkas.
1979 metais jis pasitraukė iš „Amal“ judėjimo, prasidėjus islamo revoliucijai Irane, suvaidinusiai svarbų vaidmenį „Hezbollah“ įkūrimui po trejų metų.
Jis buvo paskirtas „Hezbollah“ generalinio sekretoriaus pavaduotoju vadovaujant tuometiniam „Hezbollah“ generaliniam sekretoriui Abbasui al Musawi, kuris 1992-aisiais žuvo per Izraelio sraigtasparnio ataką.
Jis ir toliau ėjo šias pareigas, kai lyderiu tapo H. Nasrallah.
N. Qassemas iš pradžių nebuvo laikomas potencialiu H. Nasrallah įpėdiniu.
Po to, kai rugsėjo pabaigoje Izraelio kariuomenė per antskrydį Beirute nukovė H. Nasrallah, jo potencialiu įpėdiniu buvo laikomas „Hezbollah“ vykdomosios tarybos vadovas Hashemas Safieddine'as.
Tačiau praėjusią savaitę buvo paskelbta, kad jis žuvo per Izraelio smūgį pietiniame Beiruto priemiestyje.
Viešas asmuo
Nuo 2006-ųjų, kai po karo su Izraeliu H. Nasrallah iš esmės pasitraukė į pogrindį, N. Qassemas buvo vienas iš „Hezbollah“ pareigūnų, kuris ir toliau rodėsi viešumoje.
N. Qassemas, dėvintis baltą šiitų musulmonų dvasininko turbaną ir turintis žilą barzdą, reguliariai pasirodo viešumoje ir dažnai duoda interviu užsienio žiniasklaidai.
Likus kelioms dienoms iki H. Nasrallah nužudymo, jis pasakė uždegančią kalbą per nukauto „Hezbollah“ vado laidotuves pietiniame Beiruto priemiestyje.
Po H. Nasrallah mirties rugsėjo 27 dieną N. Qassemas tris kartus kreipėsi per televiziją kalbėdamas oficialesne arabų kalba, o ne šnekamuoju jos libaniečių dialektu, kurį mėgo jo pirmtakas.
Sakydamas savo pirmą kalbą po H. Nasrallah mirties jis atrodė įsitempęs, gausiai prakaitavo prastai apšviestame ir medinėmis plokštėmis iškaltame kambaryje.
N. Qassemas, kuris laikomas ne tokiu charizmatišku ir prastesniu oratoriumi nei H. Nasrallah, teigė, kad grupuotė netrukus ras kuo pakeisti nužudytą lyderį.
Vėlesnėse kalbose jis teigė, kad „Hezbollah“ kariniai pajėgumai nepažeisti, ir palaikė parlamento pirmininko Nabiho Berri pastangas tarpininkauti sudarant paliaubas.
N. Qassemas yra vedęs ir turi šešis vaikus. Prieš ateidamas į politiką jis studijavo ir dėstė chemiją Libane.
Jis yra išleidęs nemažai knygų religiniais, kultūriniais ir politiniais klausimais, rašoma jo interneto svetainėje pateiktoje biografijoje.
N. Qassemas moka anglų kalbą ir buvo įpareigotas prižiūrėti „Hezbollah“ dalyvavimą vyriausybės ir parlamento veikloje.
„Jis yra geros širdies, labai prieraišus ir puikus mąstytojas“, – sakė vienas jo pažįstamas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
„Jis moka įtikinti kitus“, – pridūrė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!