Savo ataskaitoje britų kariuomenės veteranas Andrews Foxas, dirbęs Artimuosiuose Rytuose ir 2024-aisiais lankęsis pačiame Gazos Ruože, pažymėjo, jog šios teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija yra tiesiogiai kontroliuojama „Hamas“ grupuotės, kuri ją 2007-aisiais ir įkūrė.
Vyrai pateikiami kūdikiais, moterimis
Ataskaitoje atskleidžiama, kad Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija sistemingai didina žuvusių moterų ir vaikų skaičių. Pavyzdžiui, žuvę vyrai užrašomi kaip moterys, o suaugusieji – vaikais. A. Foxas pateikia eilę pavyzdžių: pavyzdžiui, 22-ejų vyras buvo užregistruotas keturmečiu vaiku, o 31-erių vietos gyventojas – kūdikiu.
Duomenų keitimas „Hamas“ propagandoje naudojamas tam, kad būtų sudarytas įspūdis, jog didžioji dalis aukų konflikte – civiliai gyventojai.
Maža to, į Gazos Ruožo medicinos atstovų statistiką yra įtraukiami žmonės, mirė dėl natūralių priežasčių, o taip pat ir tais atvejais, kai raketas paleidžia patys „Hamas“ smogikai. Anot A. Foxo, apie 17 tūkst. nukautų smogikų niekaip neatsispindi oficialiose ataskaitose – jie visi pateikiami kaip taikūs gyventojai.
Į akivaizdžius pažeidimus, nurodant aukų skaičių, atkreipė dėmesį ir Jungtinių Tautų ekspertai: 2023-ųjų gegužę žuvusių vaikų skaičius Gazoje buvo sumažintas dvigubai.
Naudojamasi teroristų propagandos pateikiamais skaičiais
Pranešimus apie aukų skaičius analizavo grupė tarptautinių mokslininkų, kurie kruopščiai išnagrinėjo pranešimus apie žuvusiųjų Gazos kare skaičių nuo 2024 m. vasario mėn. iki 2024 m. gegužės mėn. Jie išnagrinėjo 1378 straipsnius iš pagrindinių anglų kalba leidžiamų laikraščių ir žiniasklaidos priemonių, konkrečiai – „The New York Times“, „The Washington Post“, „The Guardian“, CNN, BBC, „Reuters“, „The Associated Press“ ir Australijos ABC.
Per šį keturių mėnesių laikotarpį 84 proc. šių leidinių neatskyrė duomenų tarp žuvusių smogikų ir civilių gyventojų.
Tik 5 proc. apklaustų žiniasklaidos organizacijų citavo Izraelio valdžios institucijų paskelbtus skaičius, o 98 proc. citavo „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos pateiktus mirčių skaičius, rašoma ataskaitoje.
Net 19 proc. nagrinėtų žiniasklaidos pranešimų buvo naudojami „Hamas“ valdomų institucijų pateikti skaičiai, nenurodant jokio šaltinio, taip leidžiant suprasti, kad šie skaičiai yra neginčijami.
Be to, mažiau nei kas penkiasdešimtame straipsnyje buvo paminėta, kad „Hamas“ kontroliuojamos Sveikatos apsaugos ministerijos pateikti duomenys yra nepatikrinti arba prieštaringi.
Stebina tai, kad net pusėje iš nedaugelio straipsnių, į kuriuos buvo įtraukti Izraelio statistiniai duomenys, buvo suabejota jų patikimumu.
Kai kurios tarptautinės organizacijos, tokios kaip „UN Watch“, kritikuoja „Hamas“ pateikiamų duomenų naudojimą. Teigiama, kad tai yra teroristinės organizacijos propagandos palaikymas.
HRW kaltina Izraelį genocidui prilygstančiais veiksmais Gazos Ruože
Žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ ketvirtadienį apkaltino Izraelį Gazos Ruože vykdant genocidui prilygstančius veiksmus dėl sugadintos vandens infrastruktūros ir nutraukto tiekimo civiliams gyventojams ir paragino tarptautinę bendruomenę taikyti tikslines sankcijas.
Naujoje ataskaitoje, kurioje daugiausia dėmesio skiriama būtent vandeniui, Niujorke įsikūrusi teisių gynimo grupė teigė, kad „Izraelio institucijos tyčia sudarė Gazos palestiniečių gyventojams ‚tokias gyvenimo sąlygas, kuriomis jie būtų visiškai ar iš dalies fiziškai sunaikinti‘, ir kad tai prilygsta genocido veiksmams.
„Nuo 2023-iųjų spalio Izraelio pareigūnai piktybiškai trukdo palestiniečiams Gazos Ruože gauti išgyvenimui būtiną vandens kiekį“, – sakoma ataskaitoje.
Izraelis nuolat atmeta panašius kaltinimus iš žmogaus teisių grupių ir teigia, jog veiksmai Gazos Ruože yra teisėtos karinės operacijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!