Tačiau skambučio adresatas skundžiasi, kad Izraelio įspėjimo sunku laikytis, nes „Hamas“ blokuoja kelius, vedančius į pietus, ir „tiesiog siunčia žmones atgal namo“. Vyras priduria, kad „Hamas“ šaudo į palestiniečius, bandančius išvykti iš vietovės.
Šis garso įrašas yra tik vienas iš daugelio tariamų įrodymų, kuriuos IDF paskelbė siekdama pagrįsti savo teiginius, kad „Hamas“ naudoja civilius Gazos gyventojus kaip gyvuosius skydus arba veikia akivaizdžiai nepaisydama civilių gyventojų saugumo, rašo „The Guardian“.
Koks yra gyvojo skydo apibrėžimas?
Tarptautinis baudžiamasis teismas karo nusikaltimą naudojant gyvuosius skydus apibrėžia kaip „pasinaudojimą civilio ar kito saugomo asmens buvimu, kad tam tikri taškai, teritorijos ar karinės pajėgos būtų apsaugotos nuo karinių operacijų“.
Viena iš šio apibrėžimo interpretacijų yra ta, kad šaudymas ginklu bei bazių išdėstymas aplink tankiai civilių apgyvendintas vietas, ypač šalia objektų, kurie turėtų būti saugomi pagal Ženevos konvencijas, įskaitant mokyklas, ligonines ar mečetes, būtų laikomas karo nusikaltimu.
Per konfliktus su „Hamas“ ir kitomis ginkluotomis kovotojų grupuotėmis Gazos Ruože Izraelis ne kartą kaltino jas sąmoningai slepiantis už Gazos Ruožo civilių gyventojų.
Kaip „Hamas“ kaltinama naudojanti žmonių skydus?
Izraelis pateikė daugybę pavyzdžių, kaip „Hamas“ naudojo gyvuosius skydus kaip taktiką dabartiniame konflikte ir ankstesniame kare metais. Izraelis teigia, kad „Hamas“ savo karinių tunelių sistemos ir vadaviečių tinklo dalis įrengė po civiliniais objektais, įskaitant Gazos miesto ligoninę „Dar al-Shifa“.
Spalį IDF paskelbė infografiką, kuriame pavaizduotas, jos teigimu, po ligonine esantis „Hamas“ vadavietės štabas. Kitą dieną IDF ir vidaus saugumo agentūra „Shin Bet“ paskelbė filmuotą medžiagą, kuri, jų teigimu, buvo nufilmuota apklausiant du „Hamas“ ginkluotojo sparno narius, kurie, jų teigimu, infiltravosi į Izraelį spalio 7 d. per 1 400 izraeliečių žudynes.
Atrodo, kad jie patvirtino, jog „Hamas“ kovotojai naudojosi Gazos Ruožo ligoninėmis, kad apsisaugotų nuo IDF smūgių.
Vienas iš jų, įvardytas kaip Ameras Abu Awashas, „Hamas“ elitinių „Nuchba“ pajėgų narys, buvo paklaustas apie ryšį tarp ligoninių Gazos Ruože ir „metro“ – plataus „Hamas“ tunelių tinklo. Surakintas antrankiais Awashas atsakė: „Dauguma jų yra paslėpti ligoninėse. Pavyzdžiui, [Shifos ligoninėje] yra požeminiai tuneliai... Shifa nėra maža, tai didelė vieta, kurią galima panaudoti dalykams paslėpti“.
Tuomet tardytojas paklausė Abu Awasho, kodėl „Hamas“ naudojasi tokiomis medicinos įstaigomis kaip ligoninės ir klinikos, o šis atsakė: „[kad] jūs į jas nesuduotumėte smūgių“.
Tuo metu „Hamas“ pareigūnas Ezzatas el-Reshiqas, paneigė kaltinimus, kad grupuotė naudojo „Dar al-Shifa“ ligoninę kaip skydą savo požeminei karinei infrastruktūrai, ir sakė, kad šie teiginiai „neturi jokio pagrindo“.
Be to, „Hamas“ atkalbinėjo palestiniečius nuo Izraelio raginimo evakuotis. „Hamas“ valdoma Vidaus reikalų ministerija išsiuntė gyventojams trumpąsias žinutes: „Tikslas – įbauginti civilius gyventojus, o civiliai gyventojai turi elgtis atsakingai ir nevykdyti klaidinančių Izraelio nurodymų“.
Ar yra nepriklausomų įrodymų, patvirtinančių šiuos teiginius?
Neoficialūs ir kiti įrodymai iš tiesų rodo, kad „Hamas“ ir kitos grupuotės naudojo civilinius objektus, įskaitant ligonines ir mokyklas. Dienraščio „The Guardian“ žurnalistai 2014 m. vienoje ligoninėje susidūrė su ginkluotais vyrais, taip pat užfiksuota, kad „Dar al-Shifa“ ligoninėje buvo pastebėti „Hamas“ aukšto rango vadovai.
Per 2014 m. konfliktą Jungtinės Tautos (JT) pranešė, kad ginklų rasta dviejose JT mokyklose, taip pat gauta daug pranešimų apie tai, kad ginkluotos palestiniečių grupuotės Gazoje šaudė raketomis ir kitais ginklais šalia saugomų civilių vietų. Taip pat akivaizdu, kad „Hamas“ veikė iš gyvenamųjų pastatų.
Tačiau šį klausimą apsunkina Gazos Ruožo ir ten vykstančio konflikto pobūdis. Kadangi šią teritoriją daugiausia sudaro itin tankiai apgyvendinta miesto aplinka, turbūt nenuostabu, kad „Hamas“ veikia civilinėse teritorijose.
Tarptautinė teisė taip pat aiškiai nurodo, kad net jei ginkluotosios pajėgos netinkamai naudoja civilius objektus savo apsaugai, jų priešininkas vis tiek privalo apsaugoti civilius gyventojus nuo neproporcingos žalos.
Koks „Hamas“ požiūris į palestiniečių civilius gyventojus?
Nors apklausos rodo, kad „Hamas“ sulaukia didelio palaikymo, „Amnesty International“ 2022 m. apibūdino „Hamas“ valdymą kaip autoritarinį: „Gazos Ruože po žiauraus susidorojimo su taikiais protestais prieš didėjančias pragyvenimo išlaidas 2019 m. įsivyravusi bendra represijų atmosfera veiksmingai atgrasė nuo [gyventojų] pasipriešinimo, dažnai privesdama prie savicenzūros“.
„Hamas“ požiūris į civilius gyventojus per konfliktą Gazos Ruože geriausiu atveju dažnai atrodo ciniškas. Po penkių konfliktų su Izraeliu nuo 2008 m. „Hamas“ gerai žino, kad kovose su Izraelio pajėgomis gali žūti daug civilių gyventojų, ir savo pranešimuose pasauliui pasitelkia šias aukas.
Tačiau tai neatleidžia Izraelio nuo atsakomybės už jėgą, kurią jis naudoja tose teritorijose, kur galima tikėtis civilių žūčių.
Per daugelį metų „Hamas“ savo pareiškimuose aiškiai nurodė, kad civilių žūtys yra neišvengiamos ir naudingos.
2014 m. „Hamas“ atstovas spaudai Sami Abu Zuharis televizijai „al-Aqsa TV“ sakė: „Hamas“ niekina tuos pralaimėti nusiteikusius palestiniečius, kurie kritikuoja didelį civilių aukų skaičių. Pasipriešinimas išaukština mūsų žmones... mes vedame savo žmones į mirtį... turiu omenyje, į karą“.