„Tuo atveju, jeigu dar sykį išvysime, <…> kad kažkokioms sritims yra taikomos sankcijos, keliamos rizikos mūsų ekonomikai, įskaitant ir pačias jautriausias sritis. Mes nenorime izoliuotis nuo pasaulinio gyvenimo, tačiau reikia būti tam pasirengus. Nori taikos – ruoškis karui“, – pareiškė S. Lavrovas „Solovjov live“ laidoje.
Šią savaitę buvo paskelbta, kad Europos Sąjunga gali įvesti naujas sankcijas Rusijai dėl A. Navalno įkalinimo. Apie tai prabilta netrukus po skandalingos Europos diplomatijos vadovo Josepo Borrellio kelionės į Maskvą. Pasipylus kritikos lavinai diplomatas pripažino, kad Rusija „nepateisina lūkesčių“ ir „netapo šiuolaikine demokratija“.
Dar prieš susitikimą S. Lavrovas pareiškė, kad „Vakaruose vyrauja isterija“ dėl to, kas vyksta su opozicijos atstovu Aleksejumi Navalnu.
Vėliau Kremliui teko teisintis dėl tokių savo atstovo pareiškimų. Prezidento atstovas žiniasklaidai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad „čia žiniasklaida iškraipė žodžius ir neįtraukė konteksto“. Jo teigimu, „Rusija neinicijuos santykių su Europos Sąjunga nutraukimo“. Tačiau čia pat pridūrė, kad „jeigu bus pasirinktas kitas kelias, tai reikia būti pasirengus blogiausiam“.
Paklaustas, ar gali būti pasiekta padėtis, kai Maskvos ir ES diplomatiniai santykiai nutrūks, D. Peskovas atsakė: „Aišku, jeigu susidursime su itin destruktyvia linija, darančią žalą mūsų infrastruktūrai, mūsų interesams – žinoma, Rusija turi būti iš anksto pasiruošusi ir tokiems nedraugiškiems žingsniams.“
Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad Rusija reaguos, jei ES paskelbs naujas sankcijas. „Norėčiau perspėti mūsų partnerius ES nesiimti skubotų žingsnių“, – sakė M. Zacharova ir pridūrė, kad po bet kokių naujų sankcijų „neišvengiamai bus proporcingas atsakas“.
ES ir Rusijos santykiai yra įtempti nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymą ir ėmė kurstyti karą Rytų Ukrainoje.
Nauju įtampos tarp ES ir Rusijos židiniu tapo vos grįžusio į Rusiją iš gydymo Vokietijoje A. Navalno sulaikymas. Politikas per stebuklą išgyveno po to, kai prieš jį buvo panaudotas „Novičiok“ cheminis ginklas. Areštas baigėsi tūkstantinėmis protesto akcijomis sausio 23 ir 31 dienomis. J. Borrellis savo vizito vasario 4-6 dienomis pareikalavo pasiaiškinimo dėl galimo draudžiamo cheminio ginklo panaudojimo Rusijos teritorijoje.
A. Navalno šalininkai ragina ES skelbti sankcijas oligarchams, kuriuos kaltina V. Putino turtų sergėjimu ir jo režimo finansavimu. Tuo metu Rusijos atstovai „rekomendavo“ kitoms šalims „nesikišti į vidaus reikalus ir užsiimti savo problemomis“.
ES užsienio reikalų ministrai kitus savo veiksmus dėl Rusijos turi svarstyti per susitikimą vasario 22 dieną.