Vienas iš „Gazprom“ vadovų Vitalijus Markelovas kovo 30-ąją vykusiame susitikime su valdžios atstovais pareiškė, kad bendrovė turi „pakeisti eksportui orientuoto verslo modelį į vidaus rinką“, rašoma „The Moscow Times“.
Kainų liberalizavimo „eksperimentą“ dujų monopolininkės atstovas pasiūlė „išbandyti“ keliuose regionuose, o vėliau išplėsti ir visoje Rusijoje.
Šiuo metu „Gazprom“ Rusijoje dujas parduoda kainomis, kurias nustato Federalinė antimonopolio tarnyba. Tuo pat metu nepriklausomi gamintojai teoriškai gali pardavinėti dujas bet kokia kaina, tačiau praktikoje yra orientuojamas į nustatytą tarifą, o kartais dar siūlo ir nuolaidas.
„Gazprom“ Rusijos dujų rinkoje surenka 63 proc. pardavimų kiekio. Nepaisant to, kad kai kuriuose regionuose galėtų pardavinėti brangiau, kaip ir kiti vidinės rinkos dalyviai, „Gazprom“ privalo laikytis valdžios nustatytų kainų ir dėl to patiria nuostolių, aiškinama „The Moscow Times“.
V. Markelovo teigimu, „kainų liberalizavimui“ prireiks metų ar dviejų. „Gazprom“ taip pat siūlo įvesti sezoninę reguliuojamą didmeninių kainų diferenciaciją, didinant jos apimtį iki 10-20 proc. Tai leistų bendrovei daryti įtaką dujų kainoms vidaus rinkoje ir taip pasididinti pelningumą.
Nepriklausomi Rusijos dujų prekeiviai, atsakydami į šiuos siūlymus, pareikalavo tokiu atveju liberalizuoti ir eksporto rinką, atimant monopolį iš „Gazprom“ ir įvesti „skaidrius tarifus“ dujų transportavimui dujotiekiais.
„Gazprom“ pastaruoju metu buvo išauginusi savo gavybos apimtis iki 560-580 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, tačiau dėl eksporto į Europą kritimo 2022-aisiais buvo priversta mažinti ją bent 20 proc., iki 412 mlrd. kubinių metrų dujų.
„Reuters“ duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Europa iš „Gazprom“ gavo vos 6 mlrd. kubinių metrų dujų, lyginant su 62 mlrd. pernai metų tuo pačiu laikotarpiu. Rusijos dujų dalis Europoje pernai susitraukė nuo 45 proc. iki 7,5 proc.
Ekonomistas Vitalijus Jermakovas tvirtina, kad normaliomis rinkos sąlygomis, atsiradus dujų pertekliui kainos vidiniam vartojimui turėtų kristi, tačiau „rusiškoje realybėje to, tikėtina, nebus“. Būtent todėl „Gazprom“ norėtų „atsigriebti“ pačioje Rusijos rinkoje, kur paleistų savo neeksportuojamas dujas, tačiau jau didesnėmis negu dabartinės lengvatinės kainos ir pabandys kompensuoti prarastus pinigus užsienio rinkose.