• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios padaugėjo prorusiškos propagandos socialiniuose tinkluose. BBC išsiaiškino, jog Rusijos karo šalininkai gauna dideles pajamas iš reklamos, kai socialiniuose tinkluose skelbia apie karą Ukrainoje, kol skurstantys negauna nė cento.

12

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios padaugėjo prorusiškos propagandos socialiniuose tinkluose. BBC išsiaiškino, jog Rusijos karo šalininkai gauna dideles pajamas iš reklamos, kai socialiniuose tinkluose skelbia apie karą Ukrainoje, kol skurstantys negauna nė cento.

REKLAMA

Rusijoje šie asmenys yra žinomi kaip „tinklaraštininkai Z“, nes jų parama karui dažniausiai simbolizuojama raide Z. Šie tinklaraštininkai dažnai yra įsitvirtinę Rusijos kariuomenėje bei skelbia filmuotą medžiagą iš fronto linijos, kurioje ragina Rusijos jaunimą stoti į kariuomenę.

Išaugo reklamos rinka

Kai prasidėjo plataus masto invazija į Ukrainą, karą palaikantys nuomonės formuotojai įgijo milijonus sekėjų „Telegram“ platformoje. Toks spartus vartotojų išaugimas paskatino „Telegram“ reklamos rinkos augimą.

Karo įtakingieji tuo pasinaudojo. Jie parduoda reklamos vietas įmonėms, norinčioms pasiekti jauną auditoriją. Siekdami sužinoti, kiek jie ima, BBC Pasaulinės dezinformacijos grupės nariai apsimetė viešbučių savininkais, norinčiais skelbti reklamą šių tinklaraštininkų kanaluose.

REKLAMA
REKLAMA

Buvo kreiptasi į kelis didžiausius nuomonių formuotojus Rusijoje. Vienas iš jų buvo Aleksandras Kocas, provyriausybinio laikraščio korespondentas veteranas, tapęs karo nuomonės formuotoju, kurį „Telegram“ kanale seka daugiau kaip 600 tūkst. žmonių.

REKLAMA

Kitas buvo Semionas Pegovas, žinomas kaip „WarGonzo“. Bene žinomiausias „tinklaraštininkas Z“, turintis daugiau nei 1,3 mln. sekėjų.

Aleksandras Kocas teigė, kad už vieną įrašą jo kanale teks sumokėti 48 tūkst.–70 tūkst. rublių (519–802 eurų), priklausomai nuo to, kiek laiko reklama bus laikoma jo „Telegram“ kanalo viršuje. „WarGonzo“ paprašė 1 829 eurų už vieną pranešimą.

Norint reklamuotis Aleksandro Simonovo, Jevgenijaus Prigožino korespondento įkurtame interneto svetainės „Ria Fan“ kanale, reklamos agentas paprašė 212 eurų už įrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Rengia reportažus

Kai kurie tinklaraštininkai turi nemažai patirties rengiant karo reportažus valstybinei žiniasklaidai, kiti, pavyzdžiui, Marijana Naumova, neturi jokio profesinio pasirengimo. Ji baigė reporterių kursus „Wagner“ samdinių bazėje, o dabar veda savo laidą nacionalinėje televizijoje.

Kalbėdamas iš okupuoto Ukrainos Bachmuto miesto, Aleksandras Kocas apibūdino save kaip reporterį informaciniame kare. Vis dėlto jis suprato, kad Rusijos propaganda iš dalies priklauso nuo tokių žmonių kaip jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gynybos ministerija dažnai mūsų klausosi, o mes turime tiesioginį kanalą, kuriuo privačiai perduodame jiems informaciją. Visa tai vyksta užkulisiuose, ir aš tai darau“, – sakė jis.

Suklastoti vaizdo įrašai

Augančią „tinklaraštininkų Z“ medžiagos rinką palaiko nuolatinis išskirtinių vaizdo įrašų srautas. Dėl filmuotos medžiagos jie sulaukia įvairių sekėjų – nuo vietinės karo šalininkų auditorijos iki Vakarų ir Ukrainos analitikų, bandančių suprasti, kas iš tikrųjų vyksta fronte.

REKLAMA

Tačiau kai kurie prokremliškų tinklaraštininkų skelbiami vaizdo įrašai yra suklastoti. Praėjusių metų kovą žinomi nuomonės formuotojai, įskaitant Aleksandrą Kocą, paskelbė vaizdo įrašą, kuriame tariamai matyti, kaip du Ukrainos kariai sustabdo automobilį su moterimi ir mažu vaiku.

Vaizdo įraše šauliai moterį vadina „kiaule“ už tai, kad ji kalba rusiškai, ir jai grasina. Rusijos nuomonės formuotojai teigė, kad šis vaizdo įrašas yra puikus pavyzdys, kaip Ukraina elgiasi su civiliais gyventojais.

REKLAMA

Tačiau vaizdo įrašas buvo nufilmuotas Makejevkoje, mieste netoli Donecko. Šią Ukrainos teritoriją nuo 2014 m. okupavo prorusiškos įgaliotosios pajėgos. Neįmanoma, kad šioje okupuotoje teritorijoje galėjo dirbti uniformuotas Ukrainos karys.

O kryžius ant automobilio skiriasi nuo to, kurį naudoja Ukrainos ginkluotosios pajėgos. Visi šie elementai rodo, kad vaizdo įrašas buvo surežisuotas. Tai viena iš daugelio klastočių, kurias platina šie nuomonės formuotojai, siekdami paskatinti jaunus rusus palaikyti karą, ir yra įrodymų, kad jiems tai pavyksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyksta verbuoti

Viename vaizdo įraše mobilizuotas rusas sako, kad į verbavimo centrą nuvyko peržiūrėjęs keletą Vladleno Tatarskio, vieno iš aktyviausių tinklaraštininkų, vaizdo įrašų. Kitas rusas, savanoriškai stojęs kovoti Ukrainoje, pasakojo vienam tinklaraštininkui, kad tai padarė pažiūrėjęs daug „WarGonzo“ reportažų.

Karo metu V. Putinas įvertino tinklaraštininkų pastangas.

Jis paskyrė Aleksandrą Kocą į prezidento žmogaus teisių tarybą, o Semioną Pegovą ir kelis kitus tinklaraštininkus paskyrė mobilizacijos darbo grupės nariais.

REKLAMA

Alga ir pensija Maskvoje

Sprendžiant iš oficialiosios statistikos, pernai Maskvoje vidutinis darbo užmokestis buvo 118,7 tūkst. rublių arba 1211 eurų. Tačiau vidutinė pensija Maskvoje yra 23 503 rubliai – beveik 240 eurų. Už ją išeina maždaug 13 maisto krepšelių.

Na, o žinomiausi karo nuomonių per dieną paskelbia bent po vieną skelbimą, todėl jų galimos pajamos viršija vidutinį mėnesinį 66 tūkst. rublių (648 eurų) bendrą darbo užmokestį Rusijoje.

Viskas. Visos ribos peržengtos. Kremlius tyčiojasi iš paprastų žmonių.
O Lietuvoj kitaip? :))) sprogus daugiabučiui centai o kurumpuociausuai šaly Europoje milijardai
Asile,jau visas telegramas ūžia,kad xoxolai patys pataike i ligonine.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų