M. Ressa garsiai kritikuoja R. Duterte ir jo 2016-aisiais pradėtą kruviną karą su narkotikais. Pasak žiniasklaidos gynėjų, ji dėl to sulaukė virtinės kriminalinių kaltinimų, tyrimų ir internetinių išpuolių, nukreiptų prieš ją ir „Rappler“.
Naujausią smūgį sudavė Filipinų vertybinių popierių ir biržos komisija.
Trečiadienio pareiškime Komisija patvirtino, kad „Rappler“ įregistravimas atšauktas“ dėl „konstitucinių ir įstatyminių suvaržymų užsieniečių nuosavybės teisėms“ žiniasklaidoje pažeidimų.
„Rappler“ nurodė, kad šiuo sprendimu „iš esmės patvirtintas kompanijos uždarymas“, ir pažadėjo teikti skundą, o procesinius veiksmus pavadino „itin neteisėtais“.
Tačiau M. Ressa, kaip jai ir būdinga, neketino paklusti ir pažadėjo, kad jos naujienų svetainė toliau veiks, kol jie tęs teisinį procesą.
„Toliau dirbame, vyksta įprastas darbas“, – sakė M. Ressa reporteriams. Ji pridūrė, kad „galime tik tikėtis geriausio“ valdant R. Duterte pakeisiančiam Ferdinandui Marcosui jaunesniajam.
„Rappler“ teko kovoti dėl išlikimo, kai R. Duterte vyriausybė apkaltino svetainę pažeidus konstitucinį draudimą dėl užsieniečių nuosavybės siekiant finansavimo ir vengus mokėti mokesčius.
Svetainė taip pat buvo apkaltinta kibernetiniu šmeižtu pagal 2012 metų kriminalinį įstatymą. Tais pačiais metais buvo įsteigta ir „Rappler“.
R. Duterte šią svetainę dėl straipsnio apie vieną artimiausių jo padėjėjų vadino „melagienų leidiniu“.
Šis naujienų portalas kaltinamas tuo, kad leidžia užsieniečiams perimti savo svetainės kontrolę motininei kompanijai „Rappler Holdings“ išleidžiant „depozitoriumo kvitus“.
Pagal šalies konstituciją investuoti į žiniasklaidą gali tik filipiniečiai ar filipiniečių kontroliuojami juridiniai asmenys.
Byla susijusi su 2015 metų investicija iš JAV įsikūrusios „Omidyar Network“, įsteigtos elektroninės prekybos milžinės „eBay“ įkūrėjo Pierre'o Omidyaro.
Vėliau P. Omidyaras investiciją į „Rappler“ perkėlė svetainės valdytojams Filipinuose, kad atremtų R. Duterte pastangas svetainę uždaryti.
M. Ressa, kuri taip pat turi JAV pilietybę, ir rusų žurnalistas Dmitrijus Muratovas spalio mėnesį Nobelio taikos premiją gavo už savo pastangas „apsaugoti raiškos laisvę“.
M. Ressai yra iškeltos mažiausiai septynios bylos. Vienoje jų skundžiamas nuosprendis dėl kibernetinio šmeižto ir kol nagrinėjama apeliacija, M. Ressa, kuriai gresia įkalinimas iki šešerių metų, yra paleista už užstatą.
„Rappler“ iškeltos maždaug aštuonios bylos, sakė M. Ressa.
Ne pelno organizacija „International Center for Journalists“ (ICFJ) paragino Filipinų vyriausybę atšaukti įsakymą uždaryti „Rappler“.
„Šis teisinis priekabiavimas ne tik kainuoja „Rappler“ laiko, pinigų ir energijos. Tai sudaro sąlygas nepaliaujamam ir gausiam smurtui internete siekiant atgrasinti nuo nepriklausomų reportažų“, – sakoma socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame ICFJ pareiškime.
F. Marcosas jaunesnysis – buvusio Filipinų diktatoriaus, kuriam valdant buvo plačiai pažeidinėjamos žmogaus teisės ir išsikerojo korupcija, sūnus – ketvirtadienį perims iš R. Duterte prezidento įgaliojimus.
Aktyvistai baiminasi, kad F. Marcosui dirbant prezidento poste šalyje gali dar labiau pablogėti žmogaus teisių ir žodžio laisvės padėtis.