Derybos, kurias V. Orbanas pavadino naudingomis, tačiau nepateikė išsamesnės informacijos, truko ilgiau nei 2 valandas, sakė vienas Europos Sąjungos pareigūnas.
V. Orbanas – vienintelis iš ES vadovų, palaikantis glaudžius ryšius su Kremliumi – grasina per gruodį įvyksiantį viršūnių susitikimą pasinaudoti veto teise ir blokuoti naują ES pagalbos Ukrainai paketą bei sustabdyti Ukrainos siekį prisijungti prie bloko.
Pareigūnas pridūrė, kad Ch. Michelis ir V. Orbanas iš esmės aptarė praėjusią savaitę išsiųstą Vengrijos ministro pirmininko laišką, kuriame raginama skubiai persvarstyti bloko strategiją dėl Ukrainos.
Budapeštas nesutaria su Briuseliu įvairiais klausimais – nuo migracijos, teismų reformos, LGBTIQ teisių iki Ukrainos.
Naujausias V. Orbano išsišokimas – agresyvi euroskeptiška kampanija, nukreipta prieš Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen.
„Simbolinės kovos“
Kai kurie analitikai V. Orbano žingsnį Ukrainoje vadina šantažu, kuriuo siekiama atblokuoti milijardus eurų įšaldytų ES lėšų, kiti teigia, kad V. Orbanas bando mobilizuoti rinkėjus prieš „Briuselio biurokratus“ prieš birželį vyksiančius Europos Parlamento rinkimus – šią taktiką jis yra naudojęs ir prieš kitus rinkimus.
Praėjusią savaitę Vengrijai buvo leista gauti 900 mln. eurų avansą iš ES – 10,4 mlrd. atsigavimo po COVID-19 pandemijos fondo dalį.
Tačiau didžiausia tų pinigų dalis sulaikoma, kol Budapeštas įvykdys kelias sąlygas, susijusias su teisinės valstybės principu.
Briuselis taip pat yra sustabdęs 22 mlrd. eurų iš atskiro sanglaudos fondo išmokėjimą Vengrijai.
Anksčiau šį mėnesį V. Orbanas savo šalininkams sakė, kad Vengrija visomis išgalėmis priešinasi ES politikai, teigdamas, kad ji nuves Europą į pražūtį.
„Artėjant rinkimų kampanijai, vyriausybė nori atkreipti dėmesį į klausimus, kuriuos ketina keisti Briuselyje“, – naujienų agentūrai AFP sakė politologas Danielis Deakas iš XXI amžiaus instituto, kuris remia V. Orbaną.
Tačiau nepriklausomos politinių tyrimų firmos „Political Capital“ analitikas Bulcsu Hunyadi teigė, kad V. Orbanui reikia „šių simbolinių kovų su išorės priešais, kad palaikytų nuolatinę savo bazės mobilizaciją“.
Panašiai vengrų nacionalistas V. Orbanas neseniai sugriežtino savo poziciją LGBTIQ bendruomenės atžvilgiu, spaudžiamas kraštutinių dešiniųjų partijos „Mi Hazank“.
„Siekiama atitraukti rinkėjų dėmesį“
Prieš ankstesnius Europos Parlamento rinkimus 2019 metais V. Orbanas pradėjo panašią kampaniją prieš U. von der Leyen pirmtaką Jeaną-Claude'ą Junckerį.
Jis nuolat vaizduoja ES vadovus kaip vengrų kilmės JAV milijardieriaus George'o Soroso ir jo sūnaus Alexo marionetes.
V. Orbano vyriausybė juos kaltina, kad jie nori užtvindyti Europą migrantais, nes G. Soroso įsteigtas Atviros visuomenės fondas (Open Society Foundations, OSF) remia pabėgėlių teisių gynėjus.
„Tai sena taktika, kuria siekiama sukurti neaiškią ir įsivaizduojamą grėsmę, kad atitrauktų rinkėjų dėmesį nuo realių klausimų, tokių kaip visuomenės švietimo kokybė ar sveikatos priežiūros sistema“, – AFP sakė OSF atstovė spaudai.
Tuo tarpu Europos Komisijos teigimu, U. von der Leyen visiškai nesijaudina dėl prieš ją nukreiptų plakatų Vengrijoje.
„Išmokome gyventi su V. Orbano lojimu“, kai jis „rėkia į mikrofoną“ prieš keisdamas savo požiūrį ES Tarybos posėdžių salėje, sakė vienas Europos diplomatas.
„Iššūkis – pasiekti sutarimą ir toliau neaštrinti situacijos labai svarbiu derybų dėl klausimų, kuriems reikia vieningos nuomonės, metu“, – pridūrė jis.
Tačiau ES daro klaidą, nesiimdama griežtų priemonių V. Orbano atžvilgiu, teigė B. Hunyadi.
„V. Orbanas yra puikus taktikas, kuris kol kas neturi kito pasirinkimo, kaip tik paklusti ES taisyklėms, nes yra gana izoliuotas ir žaidžia pavojingą žaidimą“, – teigė jis.
B. Hunyadi teigė, kad neliberali demokratija, kurią V. Orbanas teigia sukūręs Vengrijoje, yra nesuderinama su bloko vertybėmis, ir pridūrė, kad vengrų premjeras pateikia save kaip pavyzdį kitiems kraštutinių dešiniųjų lyderiams.