„Dėl įtarimų rimtumo šiuos rinkimus ir visus pažeidimus, apie kuriuos pranešta rinkimų metu ir priešrinkiminiu laikotarpiu, galėtų nagrinėti ir tirti tik nepriklausomi tarptautiniai tyrėjai“, – nurodoma dokumente.
Pareiškimą pasirašė parlamentarai iš Austrijos, Belgijos, Čekijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Airijos, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Moldovos, Lenkijos, Ispanijos, Švedijos, Ukrainos bei Europos Parlamento.
Oficialūs praėjusią savaitę vykusio balsavimo rezultatai rodo valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ pergalę, opoziciją ją kaltina rinkimų klastojimu.
Sakartvelo rinkimų stebėtojų grupė anksčiau sakė radusi įrodymų, kad buvo vykdoma didelio masto sudėtinga rinkimų klastojimo schema, pakeitusi rezultatus „Sakartvelo svajonės“, kurios įkūrėjas yra oligarchas Bidzina Ivanišvilis žinomas kaip smarkus Vakarų kritikas, naudai.
„Raginame ES ir transatlantines sąjungininkes taikyti sankcijas Sakartvelo pareigūnams ir politiniams lyderiams, įskaitant Bidziną Ivanišvilį, kurie yra atsakingi už rinkimų proceso pažeidimus, taip pat valstybės institucijų ir administracinių išteklių naudojimą viso rinkimų proceso metu“, – rašoma dokumente.
„Žinome, koks svarbus bevizis režimas, ypač jaunimui. Raginame ES Komisiją ir Tarybą iš naujo nagrinėti vizų režimo liberalizavimą Sakartvelui, neatmetant galimybės režimo taikymą visiškai sustabdyti, jei nebus vykdomos anksčiau išvardytos sąlygos“, – nurodoma dokumente.
Taip pat raginama įšaldyti visas su Sakartvelo valstybinėmis ir viešosiomis institucijomis projektams ES teikiamas lėšas, išskyrus pilietinei visuomenei remti ir teisinės valstybės institucijoms kurti skirtas.
Po šalyje netikrumą atnešusių rinkimų opozicija paragino rengti protestus. Tarptautiniai stebėtojai, ES ir Jungtinės Valstijos pasmerkė tai, ką pavadino pažeidimais rinkimų dieną, ir pareikalavo atlikti išsamų tyrimą.
Pareiškime raginama viešai pateikti balsavimo protokolus, jog kiekvienas rinkėjas galėtų pasitikrinti, ar informacija apie balsavimo faktą, laiką ir vietą yra tiksli. Taip pat skatinama panaikinti teisės aktus, kurie varžo Sakartvelo piliečių ir organizacijų pagrindines teises bei laisves, prieštarauja vertybėms ir principams, kuriais remiasi ES.
Dokumente tarptautiniai partneriai raginami didinti finansinę paramą Sakartvelo pilietinei visuomenei ir nepriklausomai žiniasklaidai.
„Subūriau daugumą ES šalių parlamentų atstovų, Sakartvelo draugų, kurie labai aiškiai pasisako, kad antros Vengrijos ES mes netoleruosime, kad ši parama Gruzijos „košmarui“ turi būti nutraukta. Sakartvelo laisvę atimančiam oligarchui ir jo pakalikams turi būti įvestos sankcijos, o bevizis režimas Sakartvelui apribotas, aiškiai pabrėžiant, kad to bus imtasi šaliai toliau judant šia kryptimi“ – sako vienas iš šio pareiškimo iniciatorių Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.
Jis teigia su nemaža dalimi kreipimąsi pasirašiusių parlamentarų pirmadienį vyksiantis į Sakartvelą, kur susitiks su šalies prezidente Salome Zurabišvili.
Pastaroji nepripažįsta rinkimų rezultatų ir yra juos pavadinusi „Rusijos specialiąja operacija“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!