Estijos medikai atlieka tyrimus, kurie, beveik neabejojama, patvirtins, kad po beveik trisdešimties metų į šalį sugrįžo cholera. Savaitės pradžioje vaikas, turintis choleros simptomų, buvo paguldytas į ligoninę Taline.
Vaikas karščiuoti pradėjo su šeima keliaudamas Azerbaidžane, po to ėmė viduriuoti. Į Taliną šeima parskrido lėktuvu, kai vienas iš tėvų sergantį vaiką nuvežė į ligoninę, šis buvo paguldytas į izoliatorių.
Pirmas mėginys dėl choleros buvo teigiamas. Netrukus ir kitas šeimos vaikas su panašiais simptomais buvo paguldytas į ligoninę ir izoliuotas.
„Ši liga mums buvo atvežta iš Azerbaidžano ir šiuo metu vietinio išplitimo rizikos nėra. Choleros atvejai vis dar įvežami į Europą. Per metus jų būna 21–22. Tokių atvejų, kai keliaujama į šalis, kur geriamojo vandens kokybė nėra pati geriausia ir žmonės elgiasi rizikingai, pasitaiko“, – pasakoja Estijos Užkrečiamųjų ligų epidemiologijos skyriaus vedėja Juta Varjas.
Estijos medikai ramina, kad šįkart infekcija neturėjo išplisti, nes šeima mažai bendravo su kitais žmonėmis. Vis dėlto oro vežėjai perspėjo su šeima skridusius keleivius, kad bent penkias dienas stebėtų savo sveikatą, laikytųsi higienos taisyklių, ypač kruopščiai plautų rankas.
Rizika kartu keliavusiems, anot medikų, yra nedidelė, nes cholera plinta ne per orą, o per nešvarų vandenį, užterštus paviršius, pavyzdžiui, tualetus, jei jame anksčiau lankėsi užsikrėtęs asmuo.
Cholera laikoma pavojinga infekcine liga, kurios inkubacinis laikotarpis trunka iki 5 dienų.
„Susidūrę su toksine liga, jei negausite medikų pagalbos, galite mirti per kelias valandas, ypač, jei organizmas silpnesnis“, – sako šeimos gydytoja Le Vallikivi.
„Cholera yra ūmi žarnyno infekcija, kurią sukelia toksiną gaminanti bakterija Vibrio cholera.
Pasireiškia gausus vandeningas viduriavimas, vėmimas, žmogus netenka daug skysčių, kamuoja troškulys, paaštrėja veido bruožai, taip pat sumažėja šlapimo kiekis, sutrinka inkstų veikla, gali išsivystyti širdies nepakankamumas ir gali ištikti mirtis“, – pasakoja visuomenės sveikatos centro atstovė Rasa Liausėdienė.
Liga Europą pasiekia iš kitų žemynų
Cholera dažniausiai plinta šiltesnio klimato kraštuose, kuriuose yra blogos sanitarinės sąlygos, pavyzdžiui, Afrikos, Pietų Azijos ar Pietų Amerikos šalyse. Šiemet ši liga nustatyta 24 šalyse.
„Jau užregistruota 195 tūkstančiai choleros atvejų ir 1900 mirties atvejų“, – sako R. Liausėdienė.
Norint nesusirgti cholera medikai pataria vengti nevirinto vandens, negerti vandens iš čiaupo, nevalyti su juo dantų. Taip pat vengti ledukų ir žalios žuvies. Paskutinį kartą cholera Lietuva buvo užfiksuota prieš šimtą vienerius metus, tada šios ligos protrūkis buvo Kaune.
„Gyvename globaliame pasaulyje, kur žmonės keliauja – vieną dieną jie čia, po paros gali būti egzotinėj valstybėj ir iš ten gali parsivežti tą ligą“, – teigia R. Liausėdienė.
Pirmą kartą Lietuvoje choleros epidemija kilo prieš beveik 200 metus, kai ją čia atnešė Rusijos kariuomenė, atvykusi malšinti sukilimo. Vien Vilniaus gubernijoje susirgo apie 15 tūkstančių žmonių, mirė kas antras.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.