Visų pirma siūloma sumažinti šauktinių amžių nuo 27 iki 25 metų, panaikinti „ribotai tinkamų“ kategoriją, panaikinti teisę į mobilizacijos atidėjimą trečios grupės invalidams, taip pat supaprastinti šaukimų į kariuomenę įteikimo tvarką, rašo ukrainiečių portalas „Fokus“.
Vyriausybė siūlo įvesti „elektroninės karo prievolininko tarnybos“ sąvoką, kurioje karo prievolininkai galės gauti šaukimus. Be to, dokumente teigiama, kad karo prievolininkai apie būtinybę atvykti į karo prievolės ir komplektavimo tarnybą galės būti informuojami elektroniniu paštu.
Apribotų teises
O vengiantiems mobilizacijos asmenims norima apriboti teises. Informacija apie juos bus įtraukta į skolininkų registrą ir jiems gali būti taikomos šios sankcijos:
- uždrausta išvykti į užsienį;
- uždrausti turtiniai sandoriai;
- apribota teisė vairuoti nuosavą transporto priemonę ir gauti vairuotojo pažymėjimą;
- apribota teisė naudotis ir disponuoti lėšomis ir kitomis vertybėmis, t. y. blokuojamos banko sąskaitos;
- neleidžiama gauti kreditų ir paskolų;
- sustabdytos valstybinės išmokos ir paslaugos.
Dokumente teigiama, kad karo prievolininkai per 60 dienų nuo mobilizacijos pradžios arba per 20 dienų nuo jos pratęsimo dienos privalo savarankiškai atnaujinti savo duomenis karo prievolės ir komplektavimo tarnyboje arba internetu.
Įsigaliojus įstatymui, asmenys, privalantys atlikti karinę prievolę Ukrainoje ir užsienyje, privalės atnaujinti savo duomenis karo prievolės ir komplektavimo tarnyboje per 30 dienų. Asmenys, kuriuos karinė medicinos komisija anksčiau pripažino ribotai tinkamais, per šešis mėnesius turi atlikti naują sveikatos patikrinimą.
Įstatymo projekte nustatytos trys teisėtos neatvykimo į karo prievolės centrą priežastys: stichinės nelaimės, liga ir artimo giminaičio ar sutuoktinio netektis.
Portalas tv3.lt jau rašė, kad Ukraina susiduria su rimta mobilizacijos vengiančių vyrų problema.