Tyrimui vadovaujantys Kongreso komitetai padidino spaudimą Baltiesiems rūmams, kaupiantis įrodymams, jog D. Trumpas neteisėtai naudojosi savo valdžia, kad įtikintų Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį padėti sukompromituoti jo politinį varžovą demokratą Joe Bideną mainais į karinę pagalbą.
J. Bidenas yra vienas pagrindinių pretendentų tapti Demokratų partijos kandidatu per 2020 metų prezidento rinkimus.
„Baltieji rūmai atsisakė bendradarbiauti ar netgi atsakyti į daugelį prašymų pateikti dokumentus“, – sakoma Atstovų Rūmų priežiūros, Žvalgybos ir Užsienio reikalų komitetams pirmininkaujančių demokratų pareiškime.
„Po beveik mėnesį trukusio trukdymo atrodo aišku, kad prezidentas pasirinko priešinimosi, trikdymo ir dangstymo kelią, – pridūrė jie. – Jo veiksmai nepalieka mums jokio pasirinkimo, tik pateikti šį administracinį potvarkį.“
Laiške Baltųjų rūmų administracijos vadovo pareigas einančiam Mickui Mulvaney komitetai reikalauja, kad jis perduotų reikalingą medžiagą iki spalio 18 dienos.
Šis administracinis potvarkis buvo pateiktas po anksčiau penktadienį paskelbto nurodymo viceprezidentui Mike'ui Pence'ui (Maikui Pensui) pateikti kai kuriuos dokumentus.
Tyrėjai pabrėžia, kad M. Pence'as žinojo apie D. Trumpo pokalbius telefonu su V. Zelenskiu ir pats rugsėjo 1-ąją buvo susitikęs su Ukrainos lyderiu. Be to, jis galėjo dalyvauti pokalbiuose su D. Trumpu ir JAV diplomatais apie Ukrainą ir pastangas gauti politinės kompromituojančios medžiagos prieš J. Bideną.
Kongreso tyrėjai paviešino virtinę žinučių, išsiųstų su Ukraina susijusių JAV diplomatų, pagrindžiančių demokratų kaltinimus, kad D. Trumpas neteisėtai siekė užsienio pagalbos savo pastangoms būti perrinktam.
Be to, dienraštis „The Wall Street Journal“ pranešė, kad kad viename interviu respublikonas senatorius Ronas Johnsonas sakė, jog V. Zelenskio vyriausybei D. Trumpo pasiuntiniai buvo pasiūlę paslaugą už paslaugą, susiedami karinę pagalbą Ukrainai su antikorupciniu tyrimu dėl J. Bideno ir jo sūnaus, turėjusio verslo reikalų šioje šalyje, veiklos.