• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su policijos inspektoriumi detektyvu John Reynolds susitikome Rytų Londone įsikūrusioje Forest Gate nuovadoje. Nesenos suvestinės skelbia, kad kiekvienais metais Britanijos sostinėje yra areštuojama apie 70 tūkst. nusikaltusių užsieniečių ir tai sudaro bemaž ketvirtį visų Londono nusikaltėlių. Kai kuriuose, atvykėlių tankiau apgyventuose rajonuose, tas procentas didesnis. Išties smalsu, kokią dalį tų nusikaltėlių sudaro lietuviai, kiek ir kokių problemų jie sukelia Londono policijai?

REKLAMA
REKLAMA

Nuovados laukiamajame būriavosi nemaža eilė žmonių – vieni galbūt įtariamieji, kiti nukentėję, treti atėję informuoti apie nusikalstamas veikas. Anglija.lt skaitytojai puikiai žino, kad Forest Gate, kaip ir visoje Newhamo savivaldybėje, kuriai Forest Gate nuovada priklauso, dauguma gyventojų yra atvykėliai iš tolimosios Azijos ar Afrikos. Jei pamatysi šviesiaodį – dažniausiai tai bus imigrantas iš Rytų Europos ir greičiausiai – lietuvis.

REKLAMA

„Lietuvių bendruomenė nė kiek nemažėja, pastaraisiais metais net pastebimas augimas, – sako policijos inspektorius. – Kaip kad visoms šalims pernai buvo atstovaujama Londono olimpiadoje, panašiai joms atstovaujama ir nusikalstamos veiklos pasaulyje. Ir nors mes žmonių pagal tautybes neskirstome ir statistikos tautiniu aspektu nevedame, mūsų policininkai per laiką įgudo iš klausos atskirti, iš kurios šalies tas ar kitas pilietis yra atvykęs.“

REKLAMA
REKLAMA

J. Reynolds sako, kad dirbti įvairiataučiame rajone nelengva, bet įdomu ir teigia, kad per laiką išryškėja, į kokio pobūdžio nusikaltimus yra linkę atvykėliai iš skirtingų šalių.

Paklaustas, kuo pasižymi lietuviai, jis atvirai atsako, kad didžiausia problema yra su girtavimu susiję pažeidimai. „Gan dažnai pasitaiko viešosios tvarkos pažeidimai, agresyvus elgesys gatvėje, nes išgėręs žmogus savęs nekontroliuoja. Bet didžiausia bėda – tarpusavio muštynės, kai visi kartu švenčia, linksminasi ir padaugina alkoholio, o tada kyla konfliktai. Ir sunku išsiaiškinti, kas kaltas – kas smurtautojas, o kas nukentėjusysis. Smurtas namuose irgi didžiulė problema, kylanti dėl tos pačios priežasties – per daug alkoholio. Ir vėlgi, dažniausiai ir smurtautojas, ir auka geria abu, o perdaug išgėrus smurtaujama.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inspektorius pasakoja, kad sulaikius asmenis, kurie viešąją tvarką pažeidė ar nusikaltimą įvykdė būdami neblaivūs, stengiamasi iškvosti, kur buvo įsigytas alkoholis. Informacija grupuojama ir taip nustatomos pigių spiritinių gėrimų zonos, ketinant ten siųsti daugiau patrulių, kalbėtis su ten esančių parduotuvių ar užeigų savininkais, kad šie elgtųsi atsakingai ir nepardavinėtų alkoholio, ypač jau gerai įgėrusiems.

REKLAMA

„Bėda ta, kad mėgėjai išgerti nesunkiai randa pigių ir stiprių gėrimų, ir mes raginsime parduotuvių savininkus elgtis atsakingai ir neskatinti girtavimo. Jei nepavyks gražiuoju susitarti, tada teks taikyti ir griežtesnes priemones, net iki licencijos pardavinėti alkoholį panaikinimo.“

Didelė problema – kontrabandiniai spiritiniai gėrimai, kurių galima įsigyti nelegaliai. Rytų Londono policijos inspektoriaus nuomone, sprendžiant šią problemą, į pagalbą galėtų ateiti visuomenė; inspektorius ragina, kad lietuviai, jeigu jiems rūpi jų pačių ir jų artimųjų saugumas ir sveikata, praneštų policijai apie nelegalaus alkoholio platintojus.

REKLAMA

„Juk nuo girto smurtautojo dažniausiai kenčia saviškiai, tos pačios bendruomenės nariai ir, manau, jie turi siekti, kad būta panaikinta priežastis – galimybė įsigyti pigaus ir stipraus alkoholio. Kuo sunkiau bus jo įsigyti, tuo mažiau girtavimo ir su tuo susijusių nusikaltimų.“

Inspektorius pripažįsta, kad išgėrę lietuviai ne tik triukšmauja ir mušasi, bet ir mėgsta sėsti už vairo. Beje, išgėrę už vairo sėda ne vien lietuviai vyrai, tą daro ir moterys. „Išgėrusius vairuotojus mes pastebim ir sulaikom. Viena moteriškė kartą aiškino, kad ji nežinojo, jog tai nusikaltimas, esą Lietuvoje tai įprasta.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia inspektorius pavartoja Londono policininkų mėgstamą frazę – kultūriniai skirtumai. Britanijoje įprasta tuos skirtumus gerbti; kita vertus, dedama daug pastangų, kad policijos darbuotojai suprastų, kas išties yra kultūriniai skirtumai, o kas – bandymas išsisukti nuo atsakomybės.

„Mes labai puikiai bendradarbiaujame su Lietuvos policija ir gauname mums reikalingą informaciją. Sulaikę nusikaltimu įtariamą asmenį tuoj pat siunčiame užklausą į Lietuvą ir Londonas tikrai nėra ta vieta, kur nusikaltėliai gali lengvai pasislėpti. Be to, pastaraisiais metais Londono policininkų gretas papildė keli čia gyvenantys lietuviai, ir tai labai naudinga, kadangi jie gali lietuviškai su savo tautiečiais bendrauti, geresnis ryšys ir supratimas. Nemažai turime ir lietuvių savanorių; viena lietuvė savanoriauja pagalbos nukentėjusiems centre. Jeigu yra norinčių įsijungti į savanorių gretas, labai prašome.“

REKLAMA

Vienas iš tų „kultūriniais skirtumais“ įvardijamų dalykų yra lietuviams būdingas gan priešiškas nusiteikimas policininkų atžvilgiu. Gal inspektorius turėtų gerų patarimų, kaip lietuvaičiams, jeigu juos sustabdo policija, elgtis? Kokias klaidas jie daro, dėl kurių vėliau gali turėti nereikalingų nemalonumų?

REKLAMA

„Pirmiausia visus raginu labai gerai suprasti, kad mums, kaip Londono policijai, labiausiai rūpi čia gyvenančių žmonių saugumas, kad mes norime išsiaiškinti ir padėti, o ne drausti ir bausti. Žinoma, pažeidėjai ir nusikaltėliai bus sulaikyti, bet visus kitus mes traktuojame kaip asmenis, su kuriais kartu galim sukurti saugesnę aplinką. Todėl visus raginu nebijoti, ateiti į nuovadą ar telefonu arba elektroniniu paštu pranešti apie grėsmes, pažeidimus ar nusikaltimus. Ne dėl mūsų, dėl savo ir savo artimųjų saugumo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newhamo savivaldybės policija jau parengė informacinius lankstukus, kurie išversti į lietuvių kalbą ir bus platinami parduotuvėse, bažnyčiose, kitose žmonių susibūrimo vietose, su čia gyventi atvykusiems žinoti būtina informacija (rasite žemiau). Juose nurodyta ir kur kreiptis iškilus problemoms.

REKLAMA

Niuhamo (Newham) lietuvių bendruomenei:

Metropoliteno policija bendradarbiauja su Niuhamo (Newham) gyventojais, kad būtų saugu gyventi ir dirbti šiai savivaldybei priklausančiame rajone.

Tam, kad padėtumėte mums drauge pasiekti šį tikslą, norėtume išklausyti ir Niuhamo lietuvių bendruomenės narius.

REKLAMA

Jei turite informacijos, kuria norėtumėte pasidalinti su policija, galite pasikalbėti su lietuviu Niuhamo Metropoliteno policijos pareigūnu.

Niuhamo policiją domina visa toliau išvardinta informacija: • Informacija apie įvykdytus nusikaltimus. • Informacija apie ruošiamus įvykdyti nusikaltimus. • Informacija apie ieškomų asmenų buvimo vietą. • Informacija apie nelegalaus arba suklastoto alkoholio gamybą ar prekybą.

REKLAMA
REKLAMA

Prašome nesivaržyti ir kreiptis tiesiogiai arba palikti žinutę. Su mumis galima susisiekti:

Elektroniniu paštu*: [email protected] Telefono numeriu 07833 049009 – teikiama balso pašto ir tekstinių žinučių paslauga.

Jei tapote nusikaltimo auka, apie tai galite pranešti numeriu 999 arba 101; taip pat galite atvykti į vietos policijos nuovadą.

ATMINKITE, kad skubios pagalbos atveju visuomet reikia skambinti numeriu 999! Jei jūsų skambutis nėra skubus, prašome skambinti 101. Šiuo numeriu teikiamos vertėjo paslaugos.

Jei jums reikia kitokios pagalbos, kuri nesusijusi su policija, susisiekite su Lietuvos Respublikos ambasada, kurios adresas – Lithuania House, 2 Bessborough Gardens, London SW1V 2JE. Tel.: 0207 592 2840.

*Galite rašyti lietuviškai, jūsų laiškus perskaitys ir į juos atsilieps Londone dirbantis lietuvis policininkas. (red.pastaba)

Zita Čepaitė, Anglija.lt

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų